Sevgilisi olanlar ne hediye alacaklarını ve karşılığında ne hediye edileceğini, o geceyi nasıl geçireceklerini düşünüyor. Sevgilisizler bu özel güne karşı hafif öfke içinde, hatta kutlanmasa da olur diyor.

 

“Yalnızlığın karanlığı yeterince sarsmıyormuş gibi, bu tek başınalığı gözümüze sokarcasına Sevgililer Günü kutlamak sinir bozucu” diyenleri duyuyorum. Ailesi olmayanların, anne-baba günlerine kızmaları gibi, Sevgililer Günü de bazılarına gereksiz geliyor.

 

Benim yoksa kimsenin olmasın bencilliği, biraz fazla kendinle ilgilenmek değil midir? Dünyanın sadece kendi etrafında döndüğünü zannedenler için öyle sanırım. Ne kötülüğü varmış özel günlerin?

 

Özel günler ki, buna doğum günleri, evlilik yıldönümleri de dahildir, mutluluk vericidir. Sevdiğin insanları hatırlamak, onları mutlu etmek neden kötü bir düşünce olsun ki? Ülkenin şartları ortada, özel günlerin bahanesiyle piyasa da biraz hareket kazanıyor. Herkesin pırlanta alacak gücü yoktur mutlaka ama tek bir çiçek, içten gelerek yazılmış bir şiir, özenle hazırlanmış bir yemek de mi parayla?

 

Yalnız olan ve 14 Şubat’ta sokağa adımını atmayan insanlar tanıyorum. Neden? Yolda el ele yürüyen, keyifli çiftler görünce psikolojileri bozuluyormuş. Başkaları için sevinmek bu kadar zor mu?

 

Bence 14 Şubat mutlaka kutlanmalı. Hâlâ sevgiye inanan insanların var olduğunu görüp, aşkın kudretine bir kez daha gülümsemeli. Bugün sevgilisi olanların günü değil, sevgiye inananların günü!

 

Sevgilisizler! 14 Şubat günü dışarı çıkın. Ellerinde çiçekler olan, gülümseyen çiftleri seyredin. Biraz hayal kurun. Kendinizi o resmin içinde düşünün. Hani ne düşünürseniz onu çağırırsınız ya, bol bol hayal kurun işte! Kendinize bir hediye alın. Bir kitap, bir albüm, belki bir sinema veya şöyle okkalı bir kahve ısmarlayın.

 

Ben o gece sevgilisiz biri olarak, şampanya patlatmayı düşünüyorum. Sevdiğim insanlar şerefine bir kadeh, kendim için bir kadeh, sevgiye inananlar için bir kadeh içeceğim. Sizin için de bir kadeh içerim! Aşkı yaşayan, savunan kim varsa onlar için de kadeh kaldıracağım.

 

14 Şubat Sevgililer Günü’nü kutlayın. Dışarıda hâlâ seven insanlar olduğu için, aşk hâlâ bizi terk etmediği için mutlu olun. Sokakta dolaşan sevgiye kocaman bir selam yollayın. Birileri sevmeye ve aşka inanamaya devam ettiği sürece, sizin de umudunuz taze kalacaktır. Dua edin dünyada her 14 Şubat’ta el ele dolaşan çiftler olsun çünkü ben bir 14 Şubat’ta dışarı bakıp, hiç birbirini seven çift görmemekten korkuyorum.

 

Sevginin Günü Kutlu Olsun!

 

Candan Ünal
Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü
candan.unal@yuksektopuklar.net

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.