Gençlikte insan bir ilişkide ne yapacağını bilecek tecrübeye sahip olamadığı için, gördüğü örneklerden etkilenir. Sen de bilinçaltında babanın veya ailede beğendiğin bir büyüğün davranışlarını kopya ediyorsun.

Ancak burada atladığın bir nokta var. Sen sadece sevgilisisin, kocası değil. Daha 15 yaşında olan bir genç kız, ailesinden bile emir almaktan hoşlanmazken, senin verdiğin talimatlar çok sinir bozucu olabilir. Üstelik ilişkinin bitmesine de neden olursun.

Neden böyle davrandığını hiç düşündün mü? Birsine yasak getirmek, ona güvenmemekten kaynaklanır. Sen kız arkadaşına böyle emirler verdiğine göre, acaba ona güvenmiyor musun? Güvenmediğin birisini ne kadar sevebilirsin? Bu tarz baskılar, tüm ilişkilere zarar verir. Sevgilin ilk başlarda senin bu yaptıklarının kıskançlıktan kaynaklandığını ve kıskandığına göre onu sevdiğini düşünecektir. Ancak emin ol, zaman geçtikçe kız arkadaşın bu durumdan rahatsızlık duyacaktır.

Sen kimsenin sahibi değilsin, öncelikle bunu kabul etmelisin. 15 yaşında bir genç kız, zaten ailesiyle bir çatışma içindedir. Mutlaka annesiyle sorunlar yaşıyordur. Babasının üstündeki baskısından sıkılmıştır. Bir de sen böyle saçma sapan davranırsan, onu iyice kaybedersin.

Bu yaşta bir genç kıza ailesinin tepki göstermesini doğal karşılamalısın. Onlar kızlarını yapacağı hatalara karşı korumak zorundadırlar. Ailesinin bakış açısını bu yazdıklarınla kestirmek mümkün değil. Ancak biraz modern bir aile yapısı varsa, gidip annesiyle konuşabilirsin. Nasıl bir delikanlı olduğunu, kızlarını ne kadar sevdiğini, ona zarar getirecek hiçbir şey yapmayacağını, getirdikleri yasaklarla kızlarını daha çok bu tarz olaylara ittiklerini anlatabilirsin. Seni tanımalarını isteyip, derslerine ve onun hayatına zarar getirmeyeceğini açıklayabilirsin. Eninde sonunda kızlarının bir erkek arkadaşı olacağını ama seni tanırlar ve güvenirlerse, kızlarının daha yanlış bir insanla birlikte olmasının önüne geçebileceklerini anlatabilirsin. Elbette bu söylediğim, en azından annenin biraz ileri görüşlü olması şartıyla gerçekleşebilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir….
Sevgilerimle….

Candan Ünal
Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü
candan.unal@yuksektopuklar.net

Candan Sohbetler’e Mektup Göndermek için TIKLAYIN!

Merhaba Candan Hanım,
Ben önder, 17 yaşındayım sevgilimse 15 yaşında Ben onu çok seviyorum, o da beni seviyor galiba ama bizim buluşma sorunumuz var. Bizim ilişkimizi aileler öğrendiği için sık sık buluşamıyoruz. Onun dışarıya filan çıkması da yasaklandı. Bugün tam 15 gün oldu onu görmeyeli. Bir de ben ona çok karışıyorum. Okuldan çıkınca evine, dershaneden çıkınca hemen eve diyorum. Bazı zararlı gördüğüm arkadaşlarıyla konuşmasını yasakladım. Bazen de buluşmak için zorluyorum onu. Sizce ne yapmalıyım? Her şeyi akışına mı bırakmalıyım? Üzerine fazla düşmemeli miyim? Ona karışmasam daha mı iyi olur? Lütfen bana yardım edin!..

Candan Sohbetler’e Mektup Göndermek için TIKLAYIN!