Arkdaşlarıyla daha çok vakit geçiriyor.Daha az buluşmak istiyor.Eskiden bunlar önemli gelmiyordu,o mu değişti, ben mi değiştiğini düşünüyorum anlıyamıyorum? Devamlı sorguluyorum artık ama haksız mıyım artık sanki benden kaçıyor gibi, sizce napmalıyım? Çok üzgünüm yardım edin lütfen!

A.K.

Sevgili A.,

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Ne kadar zamandır birlikte olduğunuzu bilirsem, yardımcı olmam daha kolay. 2 sene gibi bir süreçte iseniz eğer, erkek arkadaşındaki bu değişimler normal sayılır. Aşkın ömrü ve duyguların değişimi ilk yılın bitimiyle yavaş yavaş başlar. Söylediğim sürelerden daha kısa bir zamandır birlikteyseniz, bu biraz ilişkinin monotonlaştığını gösterir.

Öncelikle, sevgilini al ve bir kahve içmek istediğini, kendisiyle konuşmak istediğini söyle. Konuşma içinde “beni aramıyorsun, artık arkadaşlarınla birliktesin” gibi onu suçlayan cümlelerden çok, ilişkimizin monotonlaştığını sen de hissediyor musun gibi ikinizi de içine alan cümleler kurarak, bu ilişkiden neler beklediğini, heyecanınızı geri kazanmak için neler yapabileceğinizi, onun hobileri veya ilgi alanlarında senin de sevdiğin kısımları birlikte yapabileceğinizi sor ve anlat. Alacağın cevaplar, sıradan ve “yok canım, sen öyle sanıyorsun” gibi geçiştirme cümleleri ise, ilişkinin içinde erkek arkadaşının biraz ümitsiz olduğunu söylemek mümkün olabilir. Yaşını ve iş durumunu bilmiyorum. Belki kendi içinde, ailesinde veya iş yerinde bir takım sorunlar yaşıyordur. Maddi sıkıntıları olabilir ki erkekler konu para olunca son derece ketum olurlar. Sorunu halledene kadar, ilişkilerinde tam bir huzur bulamazlar. Bu tarz sorunları olup olmadığını, senden bu süreçte ne beklediğini öğrenmeye çalış. Ancak burada püf noktası şu, bu konuşmanın tamamını onun sevgilisi gibi değil de, sanki bir dostun ya da kız arkadaşınla konuşur gibi yap. Onu suçlamaktan ve sorgu şeklindeki cümlelerden kaçın. Tam tersi onun sadece sevgilisi değil, kankası olduğunu hissettir. Bu güveni ona verirsen, dertlerini veya kafasındaki düşünceleri sana daha rahat açıklayacağını düşünüyorum.

Ama bütün bunlardan önce, sen kendinle bir konuşma yap. Hayattan ve bu ilişkiden ne bekliyorsun. Bu ilişkinin ciddi ve geleceğe yönelik olmasını mı istiyorsun? Bu ilişkinin senin hayatında neleri değiştirmesini bekliyorsun? Bu soruları net olarak cevapladıktan sonra, onu bu düşüncelerini anlat ve ortak bir bakış açısı tutturamadıysanız, bu ilişkiyi bitir. Çünkü zaman ilerledikçe ayrılmak hem daha zor olacak, hem de hedeflerine uygun olmayan bir ilişki ile zaman kaybetmiş ve belki de karşına çıkacak insanları da kaçırmış olacaksın.

Dünya üzerinde kimse ama kimse senden daha değerli değil. Sen olmazsan ne o adamın, ne o büyük aşkının değeri yok. Yani bu tiyatronun başoyuncusu sensin. Sen sevdiğin için o değerli. Bunu aklından asla çıkarma. Aşklar, sevgililer gelir, gidebilir, ilişkiler geçer, yenisi gelir. Ama senin sevmeyi öğrenmiş o büyük yüreğinden daha önemli ve özeli yok.

Lütfen beni haberdar et gelişmelerle ilgili ve unutma bazen kolu kesmek yaşamı kurtarır. Eğer bu ilişkinin kangren olacağını hissedersen bütün yaptığın iyileştirme çalışmalarından sonra, kes at. Evren kim bilir senin için ne mucizeler ve tesadüfler hazırlıyor. Gülümse ve inan. Bana haber vermeyi unutma gelişmeleri ki aldığın cevaplardan belki farklı yollar denemek zorunda kalabiliriz.

Sevgi ve ışıkla…

Candan Sohbetler’e Mektup Göndermek için TIKLAYIN!

Candan Ünal

Merhaba Candan Hanım,

İlk öncelikle yardımcı oldunuz için teşekkürler.biz 2yıldır çok samimi arkadaşız ama son 7 aydır sevgiliyiz (5ayı askerdeykendi 2 ayı burdayken).Ama kimseye söylemedik, sebebi de ailesi karşı çıkarmış beni kızları gibi görüyolarmış önceden arkadaştınız şimdi sevgili olmaz derlermiş vb.. Ailesiyle çok samimiyiz. Annemlerde tanıyolar. Benden hiçbişeyini saklamaz. Herşeyi rahatlıkla konuşuruz.Sıkıntısı olduğu zaman ilk bana anlatır. Benden önceki sevgililerine kadar biliyorum. Son 1 haftadır çağrı atmıyor, aradığım zaman 2 dk konuşup sonra görüşelim diyor. Neden böle oldunu sordum. ilk önce başım biraz belada seni yanımda görürlerse sanada zarar verirler dedi. Dün akşam aradı konuştuk. ilk baş aşkım tatlım filan dedi sonrada arkadaşken birbirimizi hiç kırmıyoduk dedi böle giderse birbirimizden iyice uzaklaşacağız dedi. En iyisi arkadaş olarak devam edelim dedi. Peşimde birileri var sana zarar verirlerse onları öldürürüm dedi. Ben niye aramıyorsun diyince onu kırmışım, ne alakaysa 1 hafta öncesine kadar ben hiçbir zaman niye aramıyorsun demedim hep alttan alan kişi ben oldum. Bugün sabah ben dayanamadım mesaj çektim. Seni sorgulamıycam tamam senin dediğin gibi olsun dedim. Aradı bak arkadaş kalmamız daha iyi dedi bir sebebi var diyor, ne diyom söylemiyor ya deli oldum 1-2 ay arkadaş kalmayı deneyelim görcen diyor.Bu cümlede ne demek istedini anlamadım.Ayrıca neyi görücem? Bu bir umut ışığı mı, 1-2ay sonra devam edicez mi demek istedi yoksa sende alışırsın bu duruma mı demek istedi anlamadım? Önceden de küserdik ama en geç 1 haftaya kadar barışırdık. Bir kere daha arkadaş kalalım dedi ama dil döke döke yeniden başlamıştık. Ayda 1 kere görüşelim diyor, aramazsam kızmak yok tamam mı diyor, ağlama söz ver diyor, sana kıyamam diyor. İki gündür ağlamaktan gözlerim şişti. Lütfen anlatın bana bunlar ne demek? Dışarıdan biri daha iyi anlar çok üzgünüm.Ayrıca ilk kez sevgilim olmuştu 22 yaşındayım. Üniversiteden yeni mezun oldum. Aynı okulda okuduk üniversiteyi. O da 22 yaşında fabrikada çalışıyor. işiyle ilgili bir problemi yok. Ağlamaktan yoruldum,durduramıyorum kendimi…

A.K.


Sevgili A.,

Aslında cevap senin yazında gizli, şöyle. Zaten 7 aydır birliktesiniz ve bunun 5 ayı askerde geçmiş. Askerlik psikolojisi zaten yalnızlık ağırlıklı olduğundan herkes birlikte olduğu insana daha fazla tutunur. Bu kısmı geçersek siz aslında 2 aydır berabersiniz. Çok yakın arkadaşlar sevgililiğe geçtiklerinde, ilişkiyi yürütebilmeleri, maalesef genellikle mümkün olmaz. Bence erkek arkadaşın seni bir dost olarak çok seviyor ancak iş sevgililiğe döndüğünde artık ilişkiniz eskisi gibi keyifli olmamış olmalı. Eğer bu ilişkiyi uzatırsanız, bir an gelecek ve dostluğunuzu da kaybedeceksiniz. Bu adam bunu şimdiden görmüş ve seni insan olarak kaybetmek istemiyor. Bence sen de onu kaybetmek istemiyorsan bu ilişkinin şeklini değiştir. Başındaki bela onun sorunu, bence de bulaşma. Zaten seninle ilgili olsaydı, sen işin içinde olurdun. Ve bu senden uzaklaşmak için söylenmiş bir yalan da olabilir, çünkü seni ayrılalım diyerek üzmek istemiyordur. Eğer bu adamı kaybetmek istemiyorsan, tekrar eski şekline döndür ilişkinizi, yoksa bir gün zaten bitecek, 2 ayda çatlayan bir ilişki devam edemez. Kendine de ona da bu haksızlığı yapma, bu güzel dostluğu kaybetme derim ben.

Sevgiyle…

Candan Sohbetler’e Mektup Göndermek için TIKLAYIN!

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk Editörü