Senin gerçekten bu adamı sevip sevmediğinden emin değilim. Bu yaşlar, öyle tehlikeli zamanlardır ki! İnsan hem hayata atılmış ve artık karakterindeki gelişmeleri sağlamıştır ve bundan yorgundur; hem aşkın, işin, ailenin ve diğer pek çok tuğlanın ördüğü duvarların sırtına bindirdiği yükten yorgundur. Bütün bu yorgunluk, biraz karamsarlığa sürükler insanı. Gerçekten huzur ve güven ihtiyacı yaratır. İşte tam o anda karşımıza çıkan kişide huzur bulursak, doğrunun o olduğunu düşünürüz.

Senden büyük bir insan, eminim ki ruhuna iyi geliyordur. Tecrübesi, birikimi ve kültürüyle; biraz baba, biraz kararlı bir erkek, biraz arkadaş, biraz sevgili tadı bırakır. Yaşının getirdiği olgunluk elbette seni cezp edecektir.
Ben aşkın yaşa, ırka, kökene bakacağına inanmayanlardanım. Lakin, senin duygularının aşk olup olmadığından emin olamadım. Şimdi, yaşadığın yorgunluk ve hayatla mücadele etmekten kaçmak hissi, karşındaki insanı liman gibi görmene de sebep olmuş olabilir. Hislerinle ilgili en doğru cevabı sen verebilirsin. Bu yüzden, oturup kendinle dürüstçe bir konuşma yapman gerektiğini düşünüyorum.

Gelelim, madalyonun diğer yüzüne! Yaş farkının getirdiği problemler mutlaka olacaktır. Ancak bu aynı yaşta veya birbirine yakın yaşlardaki insanların problemlerinden ne daha az, ne daha çoktur. Yine de, bazı noktalara dikkatini çekmek benim görevim.

Şu anda içinde bulunduğun ruhsal durum, her ne kadar seni hayattan koparmış ve sakin, huzur arayan birisi haline dönüştürmüş olsa da, bir müddet sonra, 25 yaşının coşkusuna geri döneceksin. O zaman geldiğinde, yanındaki adamın ağırlığı seni sıkabilir. Bir kadın 30’lu yaşarlında kadınlığını keşfeder ve tam olarak bir kadın gibi hissetmeye başlar. Yani, bu yaşlara geldiğinde, hem vücudunu, hem cinsel kimliğini daha iyi fark etmiş ve isteklerinin bilincinde bir genç hanım olacaksın. Peki, o zamanda ne olacak? İki ihtimal var: Birincisi, eşinin yaşı itibariyle seni cinsel olarak mutlu etmesi zor olacağından, içinde ona karşı bazı duygular eksilebilir. İkincisi, tam tersi, eşin yaşının getirdiği bilinçle, seni tatmin etmek adına, gereğinden fazla sekse düşer ve bu kadar fazla sevişmek ve her geceyi seksle bitirmek isteği, sende seksten ve eşinden iğrenme duygusuna yol açabilir.

25 yaşındaki gözlerinle baktığın ve kültürlü, birikimli, olgun gördüğün o adamla geçirdiğin yıllar, sende onun aslında öyle biri olmadığı imajını uyandırabilir. Yaş farkı bu tarz etkiler bırakır. Bunlar aşılır mı? Elbette! Ancak sen o adamı gerçekten seviyorsan ve sadece onu bir kaçış gibi düşünmüyorsan!

Evliliğin sıkıntıları kendi içinde zaten yeterince var. Eğer çok iyi düşünüp, tartmadan bu birlikteliğe girersen, birkaç sene sonra soluğu mahkemede alırsın. Ayrıca yaş farkı, gereksiz kıskançlıklara da sebep olacaktır. Bu, yaşıt ilişkilerde olmaz mı diyeceksin, olur ancak burada erkeğin düşüncesi tamamen yaşlılık ve yetmemek odaklı olacağından, bu kısmı da idare etmekte zorlanabilirsin.

Şimdi, bütün bu anlattıklarımı iyice düşünüp, kendin için doğru kararı vermeni umuyorum. Ben sana ne yapacağını söyleyemem çünkü kendi kader yolunu kendin çizeceksin. Elimden gelen, sana seçiminde karşılaşacağın resmi göstermektir. Dilerim hakkında iyi olanı yaparsın.

Sevgilerimle

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

Size soracağım bir soru var. Benim için bu çok önemli, hem de çok çünkü hayatımın kararını vermeye çalışıyorum. Ben 25 yasındayım ve çok olgun düşünen biriyim. Kendi yaşıtımdaki erkekler bana her zaman çocukça gelmiştir. Hala da öyle düşünüyorum. Önceki ilişkimde çok yara aldım, yıkıldım, hüsrana uğradım, terk edildim. Şimdi hayata tekrar dönmek istiyorum. Biriyle tanıştım, tesadüf bir tanışmamız oldu ama tek sorun ne yapacağımı bilmediğim konu, 50 yasında olması. Beni çok iyi anlıyor, bana çok iyi davranıyor, en önemlisi ben dinleyebiliyor. Kendisi doktor, bir mevki sahibi biri! Ben ne yapmalıyım? Bana yardımcı olun, ne yapacağımı bilemiyorum. İlk başta yok dedim ama o bana aşık ve beni çok istiyor. Ben de kararsızlık devam ediyor. Bu saatten sonra sadece huzurlu ve mutlu olmak istiyorum. Teşekkür ederim.