kadina-siddet-2015

Türkiye’de aile içi şiddet önemli ve yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla kadınların maruz kaldığı aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla AVON, dünyanın 50’den fazla ülkesinde 2004 yılından bu yana gerçekleştirdiği çalışmalarını Türkiye’de de yaygınlaştırmaya başladı. Proje kapsamında farklı çalışmalar gerçekleştiren AVON, eğitim ve farkındalık arttırma çalışmaları için Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile işbirliği yapıyor. Bu kapsamda düzenlenen ve toplamda 18 saat süren Aile İçi Şiddete Sessiz Kalma Eğitimi 4-5 Nisan’da AVON Genel Müdürlükte yapıldı. AVON kadınlarını proje elçisi eğiticiler haline getirecek olan eğitime AVON Çalışanları ve saha ekibinden oluşan 51 kişilik bir grup katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcıların tümü projede eğitici olmak üzere gönüllü olarak başvurdu.

Kadınların kadınlar için çalıştığı şirket AVON, Aile İçi Şiddet ve Kadına Yönelik Şiddet konusunda başlattığı proje kapsamında çalışmalarına devam ediyor. AÇEV işbirliği ile 4-5 Nisan’da yapılan Sessiz Kalma Gönüllü Eğitimi, AVON kadınlarını birer proje elçisi yapmayı ve 2015 sonunda 3 bin kadına ulaşmayı hedefliyor.

Toplantıda konuşan AVON Türkiye Genel Müdürü Angela Cretu, “AVON sadece bir güzellik şirketi değil, aynı zamanda dünyadaki en büyük kadın hareketlerinden biri. Kadınların kadınlar için çalıştığı şirket olarak, halen 50’ye yakın ülkede bu şiddetin önüne geçmek için çalışıyoruz. Biliyoruz ki, bir evde eğer anne mutluysa o evdeki çocuğun da mutlu olma ihtimali artıyor. Yani gelecek nesillerin mutluluğu için hepimizin yapabileceği çok şey var. Bugün burada bizimle olan gönüllülerimiz de bu bilinci taşıyor. Gelecek mutlu nesillerin ve şiddet görmeyen kadınların olacağı bir dünyanın ilk temsilcileri olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

sessiz-kalma-avon

Gönüllü eğitiminde toplumsal cinsiyet rolleri, aile içi şiddet, iletişim ve grup yönetimi ile ilgili teorik bilgilerin yanı sıra gönüllülerin 2 saatlik seminer uygulamalarına da yer verildi.

Eğitimin sonunda gönüllüler, AÇEV ve AVON tarafından verilen katılım sertifikalarını aldılar. Eğitimi alan gönüllüler sahadaki temsilcilere 2 saatlik şiddetle mücadele semineri vermek için donanımlı hale geldiler. Sahadaki temsilcilere verilecek 2 saatlik seminer, şiddetin türleri, etkileri, aile içi şiddetin önlenmesi için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, şiddet anında başvurulabilecek yerler, aile içi şiddeti önlemek için yapılabilecekler başlıklarını içeriyor.

Ayrıca AÇEV saha danışmanları da bu farkındalık seminerlerinden bazılarına katılıp gözlem yaparak gönüllülere sahada destek olmaya devam edecek. AVON bu eğitim programı kapsamında 2015’te 3 bin kadına, 3 yılın sonunda da sahadaki temsilcilerin vereceği eğitimin çarpan etkisi ile toplamda 54 bin kadına ulaşmayı hedefliyor.