deniz-tatil-yaz

Serinlemek için ne yapılmalı?

Sıcak havalarda el ayak şişmesi, halsizlik, nefes darlığı gibi sorunlar ortaya çıkıyor. ‘Yüksek Topuklar’ olarak sıcaklardan korunmanızı sağlayacak tam dokuz serinletici öneri sunuyoruz! Bonus: haberimizin sonunda Dr. Ender Saraç’ın serinleten içecek tavsiyelerini bulacaksınız.

Her gün maden suyu için

Maden suyu içeriğindeki mineraller, susuzluğu gidermeye ve serinlemeye yardımcı olur. Buz gibi bir bardak maden suyunun içine limon veya çilek dilimleri ekleyip biraz bekletin ve afiyetle için.

Üzümleri dondurup yiyin

Serinlemek için dondurma yemek ilk akla gelenlerden biridir. Ancak fazla kalori yüklemesi yapıp kilo alabilirsiniz. Kırmızı veya beyaz üzümleri dondurucuya atıp birkaç saat bekletin, bu serinletici üzümlerle kilonuzu riske atmadan ferahlayın.

uzumun-faydalari

İyotlu tuz kullanın

Sıcak havalarda terlemeyle birlikte tuz kaybı olacaktır. Eksik tuz dengesi halsizlik, tansiyon düşmesi gibi olumsuz durumlar yaratabilir. İyotlu tuz kullanın.

Günlük 3 litre su için

Susuz kalan vücut, başta el-ayak şişmesi gibi tepkiler verir, bunu önlemek için sıvı tüketimini artırın. Daha fazla serinlemek ve detoks etkisi yaratmak için su şişesine geceden nane, maydanoz gibi ferahlatan bitkiler ekleyebilirsiniz.

 

Çıkış saatlerine dikkat edin

Güneşin en tepede olduğu öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın. Aşırı sıcaklarda beyin kanaması tehlikesi bile vardır. Eğer illa ki dışarı çıkmanız gerekiyorsa mutlaka şapka ve güneş kremi kullanın aksi halde güneş yanığı oluşabilir.

Sıcaklarda alkol kullanmayın

Serinlemek amacıyla buz gibi bir bira içmeyi düşünebilirsiniz ancak bu sağlığınız açısından çok tehlikelidir. Güneş altındayken ve çok sıcak havalarda alkol kullanmayın.

Açık renk giysiler tercih edin

İlkokulda öğrendiğimiz en güzel bilgilerden biri: açık renk giysiler güneşi iter, koyu renk giysiler çeker. Sıcak havalarda hep açık renk giysiler tercih edin. Bakın, bir de ‘ben okulda öğrendiğim bilgileri nerede kullanacağım ki?’ diyorduk, zamanı varmış 🙂

Pişik kremi kullanın

Sıcak havalarda terleme ve sürtünmeden dolayı bacak arası veya göğüs altında pişik oluşabilir. Bunu önemlemek için pişik kremi kullanın. Ayrıca, ayaklarda mantar veya koku oluşumunu önlemek için bebe pudrası kullanabilirsiniz.

denizde-kadin

Yemek sonrası denize girmeyin

Yemekten hemen sonra denize, havuza girmeyin veya yürüyüş yapmayın. Sindirim çok zorlaşır, tansiyonunuz yükselebilir. Bunun için yemekten sonra 10 dakika dinlendikten sonra hareket edin.

Yağlı yiyeceklerden kaçının

Lahmacun, kebap, kadayıf, baklava gibi aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bunlar sıcak havalarda zararlı etkilerini artırır, başta halsizlik olmak üzere enerji düşüklüğü, el ayak şişmesi, nefes darlığı gibi sorunlara yol açar.

Dr. Ender Saraç öneriyor

Yazın serinlemek için kola, hazır buzlu çay gibi içeceklere yönelmek sağlığı olumsuz etkiler. Bunlar yerine hem serinleten hem kilo verdiren içecekleri tercih etmelisiniz. Gül şerbeti, ayran, maden suyu, cacık, komposto, buzlu kahve ve hoşaf sağlıklı ve serinleten içeceklerdir.