Beyin fırtınası yapacak arkadaşlar kısmına gelince, sokaklara çıkıp “aman ortada bana fırtına çıkaracak kimse var mı ” diye aranmıyorum. Senin mektubunun da, sence boşluk olan bu kısmı doldurmadığı aşikar.

 

Filmi izledim, doğru tahmin. Ancak konuya kız-erkek olarak değil, çocuk dünyası ve görüşü olarak baktım. Aynı şeye, ayrı sebeplerden dolayı gülmüşüz demek ki! Biz kadınların sizlerle problemi çocukluktan başlıyor haklısın çünkü sizi de biz doğuruyoruz. Görünen köy kılavuz istemiyor, siz her dönemde sorunsunuz. Ancak insanlara ve sorunlara, kadın ya da erkek olarak bakmak yerine, problemin içeriğine insan yanımızla ve köküne inerek bakmanın olayları çözdüğü kanaatindeyim.

 

Sizleri anlamak hiç zor değil. Bizleri anlamak da zor değil. Zor olan kendini anlayabilmek. Bir insan kendini çözemeden başkasını maalesef çözemiyor. Söylediğin sebep herkes için geçerli, birini aramıyorsan, istemiyorsundur. Bunun cinsiyeti olmaz.

 

Benim “erkek ruhunu anlamayı sevmek” gibi özel bir takıntım yok. Tüm canlıları anlamaya, bir şekilde empati kurmaya çalışıyorum. Buna kedim de dahil, ailem de, dostlarım da, aşklarım da…

 

Bu editörlüğe takmışlığının sebebini hala anlayamamış olsam da, üstünde durmaya değer bulmuyorum. Fakat seni anlamaya değer gördüğüm için –ki bunun senin erkek olmanla bir ilgisi yoktur- bu mektubun herkes gibi sırası geldiğinden cevaplanıyor. Tahminim sen her şeye tepeden bakan bir ikizler burcusun. Mesleğini bilmiyorum ama doktor gibi titri olan bir meslek sahibi olsan, bir kadın gözüyle söylüyorum, hiç çekilmezmişsin! Bu arada bu takıldığın konulara hangi kafadayken takılıyorsun, bana bir ara anlat da, ben de oradan bakayım bari! Ne de olsa hem editör olan, hem erkekleri anlamayı seven benim! Ancak sana son bir söz, gitmeye çalıştığın yere, bu yoldan ulaşılmıyor. Başka bir yön denemende fayda var.

 

Not: Umarım dilimin sertliği, yazdığım yumuşak yazılarımın yerini doldurmuştur!

 

Sevgilerimle

Candan Ünal
Yüksek Topuklar Aşk ve İlişkiler Editörü
Candan.unal@yuksektopuklar.net

Candan Sohbetlere Mektup Yazmak için Tıklayın

 

merhaba,
 
son donemde yazdıkların çok bir soft gelmeye başladı bilmem artık neden 🙂 demek beyin fırtınası yapacak arkadaşlar pek sık çıkmıyor.
valla ben bu filmi izledim eminim sende izlemişsindir,filmin basında küçük erkek çocuğun kız çocuğa kopek boku demesi kısmına bayıldım özellikle hala aklıma geldikçe gülüyorum bide annesinin o senden hoşlandığı için sana böyle davranıyor demesi yok mu 🙂 evet ya siz kadınların bizlerle ilgili problemleri daha çocukluğumuzdan başlıyor. Benim en çok takıldığım konuysa bizleri anlamak bu kadar zor mu ? Aramıyorsak istemiyoruzdur bu kadar basit. sen erkek ruhunu anlamayı seviyorsun ya o yüzden soruyorum ee nede olsa editör 🙂 olan sensin.

Candan Sohbetlere Mektup Yazmak için Tıklayın