Seks, kalp sağlığından kilo vermeye kadar birçok konuda fayda sağlıyor. Düzenli beslenme ve sporun yanı sıra düzenli seks hayatınızın olması sağlığınıza olumlu etkileri vardır. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere seksin sağlığa faydalarını listeledik.

Seksin sağlığa faydaları

Seksin faydalarıyla ilgili birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar, düzenli seks hayatı olan kişilerin ruhsal ve fiziksel olarak daha sağlıklı bireyler olduklarını ortaya koymuştur. Şimdi gelelim seksin sağlığa faydalarına…

Kalp sağlığınız için seks yapın!

Düzenli seks hayatı olmayan ve orgazm yaşamayan kadınların daha stresli oldukları gözlemlenmiştir. Stresle beraber kalp sağlığı da etkilenir ve kalp krizi riski artar. Ayrıca düzenli olarak seks yapmak östrojen ve testosteron seviyesini dengeler. Bu da kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.

Seks yüksek tansiyonun düşmanı!

Düzenli seks yapmak vücudunuzdaki kan dolaşımını hızlandırır ve kan basıncını dengeler. Böylece yüksek tansiyonu düşürerek, felç riskini azaltır.

Seksle strese son verin!

Günlük hayatın getirdiği stresli durumlar sağlığı olumsuz etkiler. Stresli olduğunuz anlarla başa çıkmanın en etkili yolu endorfin hormonu salgılatacak aktiviteler yapmaktır. Seks endorfin hormonu salgılamanızı sağlar ve stresten kurtulmanıza yardımcı olur.

Düzenli seksle kilo verin!

Düzenli seks hayatınız varsa düzenli egzersiz yapıyorsunuz demektir. Seks metabolizmanızı hızlandırır ve seks sırasında harcanan kaloriler kilo vermenize yardımcı olur. Gerçekten kilo vermek istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek sağlıklı beslenmelisiniz. Ayrıca seks sırasındaki egzersizler kaslarınızı da harekete geçirerek sizi fit bir görünüme kavuşturur.

Seksle bunamayı önleyin!

Araştırmalar, seks sırasında yaşanan orgazmın beyin hücrelerini yenilediğini ve hafıza problemlerinin önüne geçtiğini ortaya koymuştur. Beyinde bulunan nöronlar orgazm sırasında daha aktif hale gelerek beyindeki kan ve oksijen seviyesini artırıyor. Düzenli seks hayatı sayesinde ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek bunama veya hafıza kaybı riskini azaltabilirsiniz.

Seksle ağrılara son verin!

Seks, ağrı kesici özelliğe sahiptir. Orgazm sırasında salgılanan hormonlar, sinirleri gerer ve daha düzenli çalışmasını sağlar. Böylece ağrıların üstesinden daha kolay gelinir. Özellikle seks esnasında salgılanan endorfin hormonu sayesinde baş ağrısı, migren sıkıntılarınız hafifleyecektir.

Seksle bağışıklığınızı güçlendirin!

Düzenli seks, virüs, mikrop ve bakterilerle savaşmanıza yardımcı olan antikorların salgısını artırır. Yani bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelmenizi sağlar.

Kadın sağlığı için seks!

Seks aynı zamanda bir egzersiz çeşidi olduğu için seks sırasında yapılan bazı hareketler kadınlarda mesane kontrolünü artırır. Mesanede ve rahimde oluşabilecek kanser riskini azaltır. Ayrıca vajinanın daha ıslak ve esnek olmasını sağlayarak vajina kuruluğunun önüne geçer. Düzenli seks, kadınların adet sancısını şiddetli bir şekilde yaşamasını önler.

Seksle daha sağlıklı bir görünüm!

Düzenli seks yapmak cildinizi canlandırır, daha parlak ve daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Ayrıca orgazmdan sonra salgılanan prolaktin hormonu sayesinde düzenli ve kaliteli bir uyku düzenine sahip olursunuz.

Seksin sağlığa faydalarından bahsettik. Düzenli seks hayatına sahip olmak istiyor fakat adetliyken ilişkiye girmek konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız hemen aşağıdaki fotoğrafa tıklayın!