Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi ve olası hastalıklara karşı erken önlem alabilmeniz için periyodik olarak aile hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Yeni sağlık düzenlemeleriyle birlikte, oturduğunuz semtteki size en yakın sağlık ocağında artık bir aile hekiminiz var. Bu sayede düzenli sağlık kontrollerini daha kolay yaptırabilirsiniz.

 

Çocuklarda Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

Çok su içme

 

Sık ve çok miktarda idrar yapma

 

Gece idrar için tuvalete kalkma ya da altına kaçırma

 

İştah artmasına rağmen kilo kaybetme

 

Kız çocuklarda genital bölgede kaşıntı

 

Halsizlik, hafif ateş, karın ağrısı gibi yakınmalar

 

Eğer çocuğunuzda bu belirtileri gözlemliyorsanız; en yakın zamanda aile hekiminize danışmanızda fayda var.

 

Şeker Hastalığı Nedir?

 

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabeti basitçe “vücudumuzdaki şekeri kontrol eden insülin hormonunun eksikliği ya da etkisizliği sonucunda ortaya çıkan bir durum” olarak tanımlayabiliriz.

 

Şeker Hastalığına Karşı Ne Yapılabilir?

 

Elbette çocuklarımızın herhangi bir hastalığa yakalanmaması en büyük isteğimiz ancak şeker hastalığının korkulacak bir hastalık olmadığını ve tedavisi olduğunu belirtmekte fayda var. Şeker hastalığı; insülin, beslenme planı ve egzersizle birlikte tamamen üstesinden gelinebilen bir hastalık.

 

Şeker Hastası Çocuk Ne Yapar Ne Yapamaz?

 

Şeker hastalığı olan çocuklar; doktorunun önerileri doğrultusunda diğer tüm çocuklar gibi her türlü oyun, egzersiz ve hatta yarışmalı sporlara katılabilirler yani normal hayatlarına devam edebilirler.
Şeker hastası çocuğun sosyal hayatını kolaylaştırmak için ailesi dışında gününün büyük bölümünü geçirdiği okulu da bu konuda bilinçli olmalıdır. Siz, velisi olarak bu konuda çocuğunuzun öğretmenine ya da okul yönetimine hastalığı hakkında bilgi vermelisiniz. Şeker hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Çocuğunuzun öğretmeni, sınıf arkadaşlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve beden eğitimi derslerine katılımında ve arkadaşlarıyla olan iletişiminin sağlanmasında çocuğunuza destek olmalıdır.

 

Ek olarak;  okulda yapılan insülin enjeksiyonu, şeker ölçümü ve beslenme düzeninde okul çocuğa destek sağlamalıdır. Kontrol günlerinde öğrencinin devamsızlığına müsaade edilmelidir.

 

Sağlık Bakanlığımız şeker hastası çocukların hayatlarını kolaylaştırmak için Arkadaşım Diyabet isimli bir okulda diyabet programı geliştirmiştir. Bu program çerçevesinde Sağlık Bakanlığı hem aileleri hem de öğretmenleri bilinçlendirmek amacıyla yönlendirici rehberler hazırlamıştır. 

 

Önemli Not: Hiçbir sağlık şikâyeti olmasa dahi çocuğunuzu uygun aralıklarla genel kontrol amacıyla aile hekiminize götürmeyi ihmal etmeyin.