yogurt-kuru-kadin

Şeker hastalığı veya insülin direnci sorunu yaşıyorsanız, kendinizi iyi hissetmek ve kilo vermek için beslenmenize özen göstermelisiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey, şeker hastalarına iyi gelen besinleri anlatarak, bu yolda rehberiniz oluyor.

Şeker hastalarına ideal meyve armuttur

Yılın her mevsiminde bulabileceğiniz armut, şeker hastaları veya insülin direnci olanlar için şifalı meyvelerden biridir. Armut tatlı tadına rağmen diyabeti olanların tüketmesi gereken meyvelerin başında gelir. Lif açısından zengin olan armut, düşük glisemik indeksli bir meyve olduğu için kan şekerini yavaşça yükseltip düşürür. Böylece kan şekeri dengesini sağlar. Ara öğünlerde orta boy armutla beraber süt ya da yoğurt gibi protein içeren bir besin grubunun beraber tüketilmesi kan şekeri regülasyonunu sağlayarak bir sonraki öğüne kadar dengeyi sağlar.

[wp_ad_camp_2]

Şeker hastalarına badem ve ceviz iyi gelir

Ceviz ve badem gibi şifalı kuruyemişler, yüksek lif içerir ve diyabet hastalarına iyi gelir. . Düzenli olarak ceviz ve badem tüketimi diyabeti olanların insülin dengesini sağlayarak kilo vermesine yardımcı olur.

Cevizdeki Omega 3 yağ asidi grubundan olan alfa linolenik asit, diyabeti olanları kalp-damar hastalıklarından korur. Hem ceviz hem de bademde bulunan yüksek lif ise insülin direncini düşürmeye yardım eder ve kan şekerinin daha kolay dengelenmesini sağlar.

Bu besinler yüksek miktarda yağ içerdiği için kalorileri çok da düşük değildir, tüketim sırasında miktara dikkat edilmeli ve çiğ olarak tüketilmelidir. 100 gram badem ortalama 600 kalori iken 100 gram ceviz 650 kaloridir. Günde 10 adet çiğ badem ve 2 adet ceviz tüketmek kalp damar hastalıklarını önlemek için yeterli.

Zayıflatan ceviz suyu tarifi için buraya TIKLAYIN

cevizin-faydalari-nelerdir

Kan şekerini tarçınla dengeleyebilirsiniz

İçeriğindeki sinnamil aldehit maddesi hücrelerin insüline olan hassasiyetini artırarak kandaki glukozun hücrelere geçişini kolaylaştırır ve kan şekerini dengeler. Yapılan araştırmalar, yarım çay kaşığı tarçının bile kan şekeri dengesini sağlamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. En iyi kan şekeri dengesini sağlayan tarçın ise Çin tarçınıdır. Tarçını süt ya da yoğurdunuza ekleyebilir, çaylarınızda kabuk tarçın olarak kullanıp aromatik bir tat yakalayabilirsiniz. Tarçının tatlı isteğinizi baskılamasını istiyorsanız; elmayı dilimleyip üzerine tarçın serpip fırında pişirerek hafif bir tatlı elde edebilirsiniz. Tarçının maksimum dozu ise 1 tatlı kaşığıdır (6 gram), günde 1 tatlı kaşığını geçmemek kan şekerinizi dengelerken fazlasını tüketmek kan şekerinizi fazlaca düşürerek hipoglisemiye girmenize neden olabilir.

Ayda 4 kilo verdiren TARÇINLI SÜT tarifi için TIKLAYIN
tarcinli-sut-zayiflama
İnsülin direncine ve şekere yoğurt iyi gelir

Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi ve Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey, şeker hastalarına yoğurt öneriyor. Yoğurt yüksek kalitede protein ve karbonhidrat içerir. Ana öğünlerde sebze yemekleriyle, ara öğünlerde ise meyvelerin yanında tüketerek kan şekeri dengesini sağlayabilirsiniz. Her öğünde tüketilebilen eşsiz bir protein ve kalsiyum kaynağı olan yoğurdun günlük tüketim miktarı 2-3 porsiyondur. Özellikle yağsız yoğurt tüketmek; doymuş yağ ve kolesterol alımınızı azaltarak damar sağlınız için de faydalı olacaktır.

Kilo verdiren yoğurt kürü tarifi için buraya TIKLAYINIZ
Şeker hastalığına karşı zerdeçal tüketin

Zerdeçal bileşimindeki curcumin adlı madde ile insülin direncini azaltır ve kan şekerini düşürür. Düzenli tüketildiğinde diyabeti olanların kalp-damar hastalıkları riskini azaltır. Zerdeçalı bitki çaylarına ekleyerek, meyvelere, sebze yemeklerinize ve salatalarınıza serperek tüketebilirsiniz. Maksimum fayda sağlamak için zerdeçalın bağırsaklardan emilimini artırmak gerekir. Bunun için de karabiber ve zeytinyağı ile karıştırarak tüketimi sağlanmalıdır.

muge-guzey

 

Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi ve Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey’e değerli bilgileri için teşekkür ederiz!

Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ