cekici-erkek

Sarımsak kokusu pek çoğumuz için rahatsız edici olabilir ancak araştırmalar tam tersini söylüyor! İskoçya ve Çek Cumhuriyeti’nden psikologların yayınladığı araştırmada sarımsak yiyen erkeklerin vücut salgılarının daha güzel kokmaya başladığı görülmüş.

Sarımsak üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, vücuttaki toksinleri temizlediğini ortaya çıkarmıştır. Mikropları temizler ve vücut salgılarının daha dengeli salgılanmasına yardım eder.

Gelelim, sarımsak kokusunun erkekleri nasıl çektiğini yaptığına… Prag’daki Charles Üniversitesi’nde akademisyen olan Jitka Fialová ve ekibi, 42 erkek üzerinde inceleme yapmış.

Erkeklerin bir kısmı hiç sarımsak tüketmezken diğer grup ise yaklaşık dört diş sarımsak yemiş.

Araştırmaya katılan erkeklerden, ter kokularını değiştirebilecek baharat, soğan, lahana, tütün gibi etkenlerden uzak kalması istenmiş.

Koltuk altlarına ter emici ped yerleştirilen erkeklerin kokuları toplanmış. Sonunda ise kadınlara sunulmuş.

Sarımsak tüketiminden habersiz denek kadınlar, pedleri koklamış. Sarımsak yiyen erkeklerin kokusunu daha çekici ve hoş bulmuşlar.

Sonuçtan emin olmak için bir başka test daha yapılmış: Erkekler sarımsak yemeyi bırakmış, ter kokuları yine pedlerle toplanmış.

Sarımsak yemeyen erkeklerin ter kokusunu koklayan kadınlar beğenmemiş.

Sarımsağın anti bakteriyel özelliği kanı ve vücut salgılarını temizlediği için erkeklerin daha çekici kokmasını sağlamış olabilir.

sarimsak