Sarımsak dendiğinde aklımıza ilk olarak kokusu gelir ve sarımsak kokusu, biz de sarımsak yemediysek, hepimizi rahatsız eder. Ama sarımsağın kokusu dışındaki tüm özellikleri vücudumuz için çok faydalı. Nesillerdir geleneksel tıpta kullanılan sarımsağın faydalarına birlikte göz atalım.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Sarımsak çiğnendiğinde veya ezildiğinde, mikrop öldürücü özellikleri olan çeşitli maddeler ortaya çıkar. Bu maddelerden bazıları da bağışıklık sistemini güçlendirici özellikler gösterir. Hatta sarımsağın içindeki “allicin” adlı maddenin penisilinle kıyaslanacak kadar güçlü bir anti bakteriyel olduğu belirlenmiştir.

Kalp sağlığını korur!

Sarımsak, kan şekerini ve tansiyonu düzenlemekte de oldukça etkilidir. Üstelik bunlar söylentiden ibaret de değil. Sarımsağın bu özelliklerini doğrulayan deneyler var. Bu deneylerin birinde de sarımsağın, damar içinde plak oluşumunu yani damar tıkanıklığını engellemeye yardımcı olduğu tespit edilmiş. Sarımsağın başka bir etkisi de, tıpkı aspirin gibi, kanı yumuşatıcı özellikte olması.

Anti kanserojen özellikleri vardır!

Amerikan Beslenme Güncesi (American Journal of Nutiriton) adlı bir derginin 2000 yılında yaptığı bir çalışmada, düzenli olarak çiğ ya da pişmiş sarımsak tüketenlerde, sindirim sistemini etkileyen kanser türlerinin daha az görüldüğü ortaya çıkmış. American Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yaptığı bir açıklamaya göre bu küçük mucize yiyeceğin içinde 30 kadar anti kanserojen özellikli madde bulunuyormuş. Bu maddelerin bazıları karaciğer, mide ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine sebep olan toksinlere karşı vücudumuzu koruyor.

Peki, ya sarımsak hapları?

Gıda özütlerini içeren takviyeler günlük hayatın koşturmacasına ve stresine rağmen sağlığını korumak isteyenlerin yardımına koşuyor. Sarımsak özütü içeren takviye ürünler de sarımsağın faydaların içerdiği ve o sevmediğimiz kokuya neden olmadığı için tercih ediliyor. Ancak üzülerek belirtmek gerekir ki sarımsağın kokmasına neden olan maddeler, aynı zamanda sarımsağın bu kadar faydalı olmasını sağlıyor. Bu yüzden sarımsak haplarının çoğu, sağlığa faydaları bakımından sarımsağın yanından bile geçemiyor. Sarımsağın kokusundan şikâyetçiyseniz, sarımsağı iki üç parçaya bölüp, çiğnemeden hap gibi yutabilirsiniz. Böylece kokmayacaktır. Sarımsağı yutarken bolca su içmeye ve boğazınızda kalmamasına dikkat edin. Ayrıca taze sıkılmış limon suyu içmek ya da birkaç dilim limon yemek de sarımsak kokusunu bastırmada çok etkilidir.