Sarımsak, çoğu insanın mutfağından eksik etmediği, yemeklerin lezzetine lezzet katan, şifa kaynağı bir besindir. Sarımsağın mucizevi faydaları hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız yazıyı hemen okumaya başlayarak, sarımsağın sağlığa faydalarını öğrenin!

Şifa kaynağı bir kök bitki: Sarımsak

Sarımsak, birçok hastalığı doğal yöntemlerle tedavi etmek için kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Yemeklere kattığı yoğun ve lezzetli aromanın yanı sıra hastalığa yakalanma riskini de azaltıyor. İşte kokusu nedeniyle tüketirken çok dikkat ettiğiniz sarımsağın sağlığınıza faydaları:

Sarımsak doğal bir antibiyotiktir!

Her gün düzenli olarak bir diş sarımsak yemek, bağışıklığınızı güçlendirir. Hastalıklarla savaşmanızda yardımcı olur. Vücudunuzda oluşan enfeksiyonları iyileştirici özelliğe sahiptir. Grip, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığıyla ilgili rahatsızlıklarınızda sarımsak tüketmeye özen gösterin. Her gün bir diş sarımsak yiyerek bu rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Kolesterolünüzü sarımsak ile düşürün!

Sarımsak, içeriğindeki allisin sayesinde, kalp ve damar sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Araştırmalar sonucu, günde bir diş sarımsak yemenin, kolesterolü ciddi oranda düşürdüğü görülmüştür. Kalp ve damar sağlığınız için sarımsağı hayatınızdan çıkarmayın.

Sarımsak karaciğerinizin dostudur!

Sarımsak, A, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminler sayesinde karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Karaciğer ve pankreasınızı toksinlerden, parazitlerden ve ilaç kalıntılarından temizler. Bir nevi detoks etkisi yaratır. Ayrıca, enflamasyonla savaşmada olumlu rol oynayan sarımsak karaciğer yağlanmalarının önüne geçer.

Sarımsak sindirime yardımcıdır!

İlk zamanlar, her gün sarımsak yemek size zor gelebilir. Sağlığınızı düşünün ve buna alışmaya çalışın. Düzenli olarak tükettiğinizde bir süre sonra alıştığınızı göreceksiniz. Özellikle sabahları aç karna tüketilen sarımsak, sindirim sisteminize iyi gelecek. Mide asidini artırdığı için yediğiniz yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olacak. Metabolizmanızı da hızlandırarak dolaylı yoldan kilo vermenizi sağlayacaktır.

Dolaşımınız için sarımsağı tercih edin!

Sarımsak, B vitamini açısından da oldukça zengindir. B vitamini, damarların daralmasına yol açan homosistein seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Homosistein seviyeniz yüksekse, kanda pıhtılaşma problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu da beraberinde kalp ve damar rahatsızlıklarını getirir. Her sabah aldığınız bir diş sarımsakla tüm bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Sarımsak akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir!

Soğuk aldığınız dönemlerde sarımsağı tercih edin. Üşüttüğünüz için akciğerinizde balgam birikebilir. Sarımsak bu balgamdan kurtulmak için size yardımcı olacak etkili bir besindir. Hem doğal antibiyotik hem de dekonjestan özelliği taşır. Son olarak, sinüzit ve öksürük gibi sorunlar da yaşıyorsanız sarımsak size gerçekten iyi gelecektir.

Cilt bakımınıza sarımsağı ekleyin!

Genelde rahatsızlık verici bir kokuya sahip olan sarımsağın cilde nasıl bir fayda sağladığını merak ediyor olabilirsiniz. Her gün aç karna tükettiğiniz sarımsak sayesinde, cildinizin daha pürüzsüz ve genç göründüğüne şahit olacaksınız. İçerdiği antioksidanlar, cildi yeniler ve aknelerle savaşır.

Demir eksikliğinizi sarımsakla giderin!

Demir eksikliği hatta anemi problemi yaşayanlar için sarımsak tercih edilmesi gereken bir bitkidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Mineral ve vitamin bakımından sizi besleyerek kan değerlerinizin ideal değerlere ulaşmasını sağlar. Demir eksikliğinden oluşan daha birçok problemi çözmenize yardımcı olur.

Sarımsak tüketirken dikkat etmeniz gereken durumlar:

Sarımsağın, kanın pıhtılaşmasını önlediğinden bahsettik. Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız, sarımsak tüketiminize dikkat edin. Kalbinizle ilgili kullandığınız başka bir ilaç daha varsa, lütfen doktorunuza danışarak sarımsak tüketmeyi tercih edin.

Her besini ölçüsünde tüketmek sağlığınız için en doğrusudur. Sarımsağı da tüketirken ölçüyü aşmamanızı tavsiye ederiz.

Nanenin faydaları hakkında bilgiler verdiğimiz özel haberimizi okumak istiyorsanız, hemen aşağıdaki fotoğrafa tıklayın!