Haftada bir toplanıp yenilen yemekler, akşam üstü Türk kahvesi eşliğinde zararsız dedikodu, orijinal albüm almak, sinema, tiyatro, konser ve daha pek çok şey, hepsini unuttuk. Gönül istiyor da, cüzdan müsait değil. Yalnızız, gördüğümüz insan sayısı iş yerindekilerle sınırlı. Tenis kulübü gibi sosyal hayatı zenginleştirecek mekanlara zaten gidemiyoruz. Yeni insanlarla tanışmak, çevre yapmak hayal oldu. Bu durumda, yeni bir aşk bulmak da zorlaştı. Evden işe, işten eve mekik dokurken sıkılıyoruz. Allahtan internet var!

 

Sanal dünya bize çok büyük kapılar açtı. Normalde asla göremeyeceğimiz insanları, coğrafi olarak karşılaşmamızın mümkün olmadığı kişileri buluyoruz. Tanışıp, aşık olan, evlenen çiftlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

 

Sanal ortamda tanışmak konusu tartışılırken, genellikle şu cümle haklı yerini alır: “Hırsız mı, manyak mı, kim olduğunu bilmediğim birisi ile niye tanışmak isteyeyim ve ne konuşulur ki?” Bu kısma gelmeden önce, sanal alemde tanışmak ile başka ortamda tanışmak arasında ne fark vardır? Market alışverişi sırasında arabaların çarpışması sonucu tanışmak, barda otururken bir içki yollamak suretiyle tanışmak, bir partide tanışmak, daha sayılabilecek bir çok vesile var. Burada gerçekleşen tanışmalarda, karşı tarafın ne olduğunu bilmemiz mümkün mü? Başkalarının kefaleti ile yapılan tanışmalarda bile nice rahatsız ruhlarla karşılaşmadık mı? Şurası kesin, yüz yüze gelinerek yapılan tanışmalarda, ilk intiba, bize gereksiz zaman harcamamak konusunda bilgi veriyor. Normal şartlarda asla dönüp bakmayacağınız birisi ile sanal ortamda aylarca yazışmış olabilirsiniz. Sanal ortamın güzel tarafı, 5.dakikada size uygun olmadığını anladığınız kişiyi, hayatınızdan tek bir tık ile çıkartabiliyorsunuz. Oysa diğer tarafta ilk görüntüsü size fena gelmeyen birini, konuştukça sıkıcı ve rahatsız edici bulursanız, kibar bir kaçış zordur. En azından ayıp olmasın diye, bir müddet içinizin bayılmasına katlanmak zorunda kalabilirsiniz.


 

Sanal ortamda tanışmak ve konuşmak için, teknoloji tüm imkanlarıyla hizmetinizde. Eleme kısmını hızlı geçmek isteyenler, öncelikle resme bakıyor. Aklına yatarsa, kamera açmasını istiyor. Böylece, dışarıda gördüğünüzde konuşmayacağınız bir tip, bilgisayar ekranında karşınızda duruyorsa, “kusura bakma” cümlesi başa alınarak ve bir daha size ulaşması engellenerek yok edilebiliyor.

 

Hayatta bilgeleşmek nasıl ki, bilgi, birikim ve yaşanmışlıklarla doğru orantılıysa; sanal alemde de biraz deneyim kazanmak gerekiyor. İlk tanıştığınıza balıklama atlamazsanız, bu ortamda karşılaşabileceğiniz yanlış kişiler konusunda da tecrübe sahibi olursunuz. Kendinizi kimlerden koruyacağınızı, kimlerin bu ortamda artık kurt olduklarını ve taktiklerini öğrenmek, dış dünyada olduğu gibi biraz temkinli olmak ve zaman geçirmekle mümkün.


 

Sanal aşkların içi ne kadar dolu? Sadece uzaktan gördüğünüz, tenini, kokusunu, vücut dilini bilmediğiniz birine aşık olunur mu? Sanal alemde bize çekici gelen nedir? Yuvaları yıkan bu hayali aşklar, neden bu kadar cezp edicidir? Sanal ortamda karşılaştığınız insanlar kendileri gibi mi davranırlar? Evli birini nasıl ayırırsınız? Bunun gibi bir çok sorunun cevabını, yazı dizimiz içinde ele alacağız.

 

Benim fikrim, sanal ortamda tanışmanın iyi ve kötü yanları vardır. Dışarıda yaşananlardan çok da farklı değildir. Dikkatli olmak gerektiğine mutlaka katılıyorum. Ancak, televizyonda birkaç kadın programı seyrettiğimde, insanların başlarına gelen kötü olayları düşünüyorum ve tahlil ediyorum. Cinayetler, hırsızlıklar, tecavüzler, tacizler ve burada sayılmayacak daha bir çok örnek beni bir ortak noktaya götürüyor. Çoğunda zanlı yakın çevreden birisi oluyor.Bu pencereden bakınca da, acaba diyorum, sanal alemde eğlenerek aslında bir çok kötü olaydan korunuyor muyuz, yoksa durup dururken huzurlu hayatımıza belayı mı davet ediyoruz? Sanırım su akıp yatağını buluyor. Herkes kendi seçtikleri ile yaşam merdivenini çıkıyor. Biz sanal alemde aşkı ve ilişkileri incelemeye devam edeceğiz, çünkü artık dünya küçük bir ekranın içinde yaşıyor. Bu yazı bile…..

Candan Ünal
Yüksek Topuklar Aşk ve İlişkiler Editörü
Candan.unal@yuksektopuklar.net

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.