sosisin-zararlari

Salam ve sosisin zararları nelerdir?

Çocuğunuzun beslenme çantasına salam, sosis, jambon benzeri işlenmiş etler koyuyorsanız ona büyük bir kötülük ediyorsunuz! Peki, siz bu hazır gıdaları sık sık yiyor musunuz? Üzgünüz, ama size kötü bir haberimiz var: Dünya Sağlık Örgütü, bu gıdaların kansere sebep olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayımlanan raporda günde 50 gram işlenmiş et yenilmesinin kalın bağırsak kanserine yakalanma olasılığını % 18 oranında artırdığı kaydedildi.

İşlenmiş et, kırmızı etin ömrünü uzatmak veya tadını değiştirmek amacıyla tütsüleyerek, kurutarak ya da tuz ve koruyucu maddeler ekleyerek niteliğinin değiştirilmesi anlamına geliyor. Kanser tehlikesini artıran unsurların da, bu eklenen maddeler olduğuna dikkat çekiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, eldeki en iyi bilimsel verileri değerlendiren Uluslararası Kanser Araştırmaları Dairesi’nin tavsiyesi üzerine bu sonuca varıldığını kaydetti.

Böylece işlenmiş et, plütonyum ve alkol ile aynı kategoriye (kansere yol açan maddeler) konulmuş oldu. Bununla birlikte, bu ürünlerin ne kadar kansere yol açtığına dair bir bilgi mevcut değil.

Dünya Sağlık Örgütü’nden Dr. Kurt Straif, “Bireylerin işlenmiş et tüketiminden kalın bağırsak kanserine yakalanmaları tehlikesi hâlâ düşük. Ama bu risk, tüketilen işlenmiş et miktarinin artmasıyla yükseliyor.” dedi.

Kabızlık gideren öneriler için buraya TIKLAYIN

zayiflama-yontemleri-banner