California Cevizi
California Cevizi

Sakinleştirici özelliğe sahip 10 süper besin

Günümüzde çevresel faktörlere bağlı olarak yaşanan stres giderek artıyor. Stresle birlikte yeme bozuklukları, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ortaya çıkıyor. Bu durumda, şifa kaynağı ve sakinleştirici özelliğe sahip besinler tüketmek hem sağlığınıza hem de ruh halinize iyi gelecektir. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, sakinleştici besinler sunuyoruz. 

Sakinleştirici etkisi olan besinler

Stresle birlikte, hormonal dengeler bozulur. Birçok kadının karın bölgesinde zamanla yağlanma meydana gelir. Bu durum obezite oluşumuna kadar gidebilir. Araştırmalar, stresin kalp, şeker hastalıkları gibi ciddi hastalıkları da tetiklediğini ortaya koymuştur. Sakinleştirici özelliğe sahip sağlıklı besinlerle, hem kalori alımını kontrol altına alabilir hem de hastalık riskini azaltabilirsiniz.

Avokado

Avokado, stresle savaşmanıza yardımcı bir besindir. Vücutta hasara neden olan bazı yağların bağırsakta emilimine engel olur. Aynı zamanda, lutein, beta-keroten, folat ve E vitamini bakımından zengindir. Yüksek oranda B vitamini de içerir.

Kuşkonmaz

Folat oranı son derecek yüksek olan kuşkonmaz, stres hormonlarını kontrol ederek, sakinleştirici etki gösterir.

Çikolata

Stresli ve depresif anlarda en çok tercih edilen besinlerden biri çikolatadır. Özellikle bitter çikolata, kan basıncı düşürür ve güçlü antioksidanlara sahiptir.

Yaban mersini

Yaban mersini, antioksidan bakımından zengindir. Sağlığa birçok faydası olan yaban mersini, stresle mücadele etmenize yardımcı olur. Yüksek oranda C vitamini içerdiğinden depresyon riskini azaltır.

Kaju fıstığı

Kaju fıstığı, protein ve yağ açısından zengin ve doyurucu bir besindir. Aynı zamanda, çinko kaynağıdır. Bu sayede, anksiyete ve depresyon riskini azaltır.

Sarımsak

Antioksidan bir besin olan sarımsak, hastalıklara ve yaşlanmaya karşı savaşmanıza yardımcı olur. Vücuda zarar veren unsurları azaltır ve hasarı önler. Kalp rahatsızlıkları, kanser ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların riskini azaltır. Stres nedeniyle zayıflayan bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, serotonin hormonu üretimini artırır. Yani daha mutlu hissetmenizi sağlar. Sakinleştirici özelliği sayesinde stresi azaltır. Aynı zamanda, güçlü bir antioksidandır. Uzun süre tok kalmanızı sağlar. Diyet yapanlar için ideal bir besindir.

Portakal

C vitamini eksikliği, depresyona neden olabilir. Portakal başta olmak üzere, greyfurt, limon, çilek gibi C vitamini bakımından zengin meyveler, depresyon riskini azaltır. Sakinleştici özelliğe sahiptirler.

Papatya çayı

Papatya çayı, sakinleştici özelliğiyle bilinen bir bitki çayıdır. Bu özelliği sayesinde rahat uyku uyumanıza yardımcı olur. Anksiyete bozukluğunu azaltır.

Yeşil çay

Yeşil çay, vücudu zararlı unsurlara karşı korur. Kanserle mücadelede yardımcı olur. Aynı zamanda, zihinsel performansı artırır. Özellikle zayıflamak isteyenler için, her gün iki fincan yeşil çay içmek çok faydalıdır.

Yorum Yapın

vestel