Uzman görüşü: Sahurda ne yersek tok tutar?

Diyetisyen Banu Kazanç, sahurda ne yersek tok tutar diyenler için uzman önerileri paylaşıyor. Daha sağlıklı hissederek oruç tutmak için sahurun önemini ve örnek beslenme listesini anlatıyor.

Sahura kalkmak, özellikle orucun başlayacağı saate yakın bir saatte kalkmak sağlık için önemli. Sahurda hazırlanılan besinlere; oruç tutulan saatler boyunca yetecek kadar enerji sağlaması için dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gerekli.

Sahura kalkmak yerine uykuyu yeğleyip, yemek yiyip yatılmamalı. Sahur öğününde, sizi gün boyunca tok ve enerjik tutacak bir kahvaltı tercih edilebilir ve bol miktarda su içilmeli. Sahurdan sonra tekrar yatılacağı için yediklerin mideye ağırlık vermemesi ve iftara kadar tok tutması hedeflenmeli.

Öğününüzde ekmek olmalı ancak ekmekler beyaz, rafine edilmiş ekmek yerine sindirimi kolay, tam tahıllı ekmeklerden seçilmeli. Ayrıca protein içeriği yüksek olan besinler gün boyunca enerjiyi yenileyeceği ve midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktireceği için, sahur öğünü mutlaka peynir veya yumurta gibi iyi protein kaynağını da içermeli.

Gün içinde kan şekerinin düşmesini engellemek için, sahurda yavaş sindirilen ve besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesi çok önemlidir. Yemeklerin seçiminde çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gereklidir. Dikkat edin! Tuzlu ürünler susatır, şekerli ürünler erken saatlerde acıkmanıza neden olur.

Sağlıklı bir sahur sofrası için örneğin; 1 bardak süt veya ayran, 1-2 dilim az yağlı- az tuzlu beyaz peynir, domates, salatalık, zeytin, iki dilim ekmek, 1 tatlı kaşığı bal veya reçel ile 1 haşlanmış yumurta (haftada üç dört defa) ya da 2 yumurtadan menemen veya omlet yanında bir avuç, kayısı, kuru erik, ceviz ya da badem yiyebilirsiniz.

Yorum Yapın

vestel