Sağlıklı saçlar için bakımın yanı sıra besinlerin önemi de büyüktür. Dengeli ve sağlıklı beslenerek saç sağlığını ve canlılığını korumak mümkün. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizlere, sağlıklı saçlar için faydalı besinleri listeledik.

Sağlıklı saçlar ne yemeli?

Stres, hormonal değişiklikler, genetik özellikler saçları etkileyen faktörlerdendir. Bu faktörlerin yanı sıra beslenme yetersizliği de saçta, ciltte ve tırnakta sağlıksız durumlara yol açar. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme programıyla saçların sağlığını ve fonksiyonunu koruyabilirsiniz. Kırılan saçları güçlendirmek, güçlü ve parlak saçlara sahip olmak için size yardımcı olacak 5 besin öneriyoruz.

Yumurta

Protein bakımından zengin bir besin olan yumurta, çinko, selenyum, demir ve kükürt içerir. Özellikle demir, saçlar için çok önemlidir. Saç köklerine oksijen taşınmasına yardımcı olur. Demir eksikliği sonucu meydana gelen kansızlık saçlarda dökülmeye sebep olur. Bu nedenle demir bakımından zengin besinler tüketmek sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Somon

Sağlıklı yağ omega-3 bakımından zengin olan somon, kalp sağlığının yanı sıra saçlar için de son derece faydalıdır. Saç derisine esneklik ve yumuşaklık verir. Saçlardaki mat görünümü yok ederek, dökülmelerin önüne geçer. Aynı zamanda, yüksek miktarda protein, demir, D ve B12 vitaminleri içerir. Somon, saçları güçlendirerek kırılmaları azaltır.

Havuç

Gözlere ve cilde faydalı, A vitamini bakımından zengin olan havuç, saç derisini korur ve saç köklerini güçlendirir. Yemeklerde veya salatalarda sıklıkla havuç tüketerek saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilir, parlak ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Kuruyemişler

Badem, fındık, kaju fıstığı ve ceviz gibi faydalı yağ asitleri içeren kuruyemişler, saçlar için çok faydalıdır. Çinko, selenyum, omega-3 içerdikleri için saçların parlak, sağlıklı, nemli olmasını sağlarlar. Saç derisini korurlar. Özellikle, E vitamini bakımından zengin olan badem, saçların koparak dökülmesini önler, daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Yeşil yapraklı sebzeler

Brokoli, lahana, ıspanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler vitamin ve mineral bakımından zengindir. Özellikle içerdikleri A vitamini, demir ve kalsiyum, saçlara parlaklık ve güç kazandırır.

Sağlıklı saçlar için faydalı besinleri öğrendiniz.