Yaz bitmeden istediğiniz bronzluğu elde etmek istiyorsanız, bu haberimizi okumadan güneşe çıkmayın! Tatil, yaz, güneş deyince ilk akla gelenlerin başında bronzlaşmak geliyor. Peki, sağlıklı bronzlaşmak için neler yapmalı? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere bu sorunun cevaplarınızı veriyoruz. Bronzlaşırken sağlığınızdan olmamak için sizlere sunduğumuz önerilere dikkat edin!

Uzun süre güneşte kalmayın!

Cildi saatlerce güneşe maruz bırakmak, vücutta kızarıklığa, yanığa ve su dolu kabarcıklara neden olabilir. Özellikle öğle saatlerinde, güneş tam tepedeyken güneşlenmemeye dikkat edin. Güneşlenme konusunda dikkatli davranmazsanız, ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Doğru güneş kremi kullanın!

Güneşlenme süresi kadar güneş kremi seçimi de çok önemlidir. Güneşin zararlı ışınlarından korunarak bronzlaşmak istiyorsanız cilt tipinize uygun bir güneş kremi seçim tercih etmelisiniz. Özellikle beyaz tenliyseniz, yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanmaya özen gösterin. Zararlı UVA ve UVB ışınları zaman içinde sağlığı olumsuz etkilediğinden, güneş kremi bu ışınlara karşı etkili olmalıdır.

Güneş gözlüğü ve şapkayı unutmayın!

Güneşten korunmak için mümkün olduğunca açık renkli giysiler tercih etmelisiniz. Güneş ışınlarının doğrudan teninize nüfuz etmesini önlemek için de gözlük ve şapka kullanmayı ihmal etmeyin. Kaliteli bir gözlük, gözlerinizi güneşin ışınlarından korur. Şapka ise güneşin doğrudan başınızı ve cildinizi olumsuz etkilemesini önler.

Cildinizi nemlendirin!

Yaz aylarında cilt kışa göre çok daha fazla kurur ve neme ihtiyaç duyar. Kuruyan cildinizi canlandırmak için düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Ayrıca hem vücut sağlığı hem de cilt güzelliği için yaz aylarında bol bol su içmelisiniz. Su cildin nem dengesini sağlamasına yardımcı olur. Bronzluğun kalıcı olması için cildi nemli tutmak gerekir. Çünkü kuruyan cilt pul pul dökülerek bronzluğun azalmasına neden olur. Nem dengesini korumak için yiyecek ve içeceklerden de faydalanabilirsiniz. Yaz aylarında tüketeceğiniz Hindistan cevizi, avokado ve zeytinyağı gibi yiyecekler cildinizi doğal yoldan nemlendirmenize yardımcı olur. Kafein ve alkol de tam tersi etki ederek cildinizi daha da kurutacaktır.

Güneşlendikten sonra duş alın!

Güneşlendikten sonra ılık bir duş almak, rahatlamanıza yardımcı olur. Duş aldığınız suyun çok sıcak veya çok soğuk olmamasına özen gösterin. Güneşten sonra ılık suyla duş alırsanız, artan vücut sıcaklığınızı dengeleyebilirsiniz.

Sağlıklı bronzlaşmak için neler yapmalı, öğrendiniz. Aşağıdaki yazıları da okuyun:

Evde bronzlaştırıcı yağ nasıl yapılır?

Bronzlaşmak için doğal yöntemler