Konu sağlıklı beslenme olunca, ara öğünler, sağlıklı atıştırmalıklar devreye giriyor. Tatlı krizlerinizin, abur cubur istekleriniz önüne geçecek sağlıklı önerilerimiz var! “Yüksek Topuklar” ekibi olarak hazırladığımız sağlıklı atıştırmalıklarla ilgili haberimizi hemen okumaya başlayın!

Her insan zaman zaman kendini şımartmak ve mutlu etmek adına atıştırmalıklara yönelir. Özellikle televizyon karşısında, film veya dizi izlerken aklımız hep abur cuburlara gider. Tam bu noktada, atıştırmalıkların ne olacağına iyi karar vermeliyiz. Cips, çikolata, gofret gibi ürünlere yönelmeden, daha sağlıklı tercihler yapmaya özen göstermeliyiz. Bu ilk başta kulağa hoş gelmeyebilir. Hangi sağlıklı atıştırmalık çikolatanın yerini doldurabilir diye sorabilirsiniz. Sağlığınız ve kilonuz için doğru olan atıştırmalıklar hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

 Öğün aralarında, ayaküstü yediğimiz yiyeceklerin lezzetli ve sağlıklı olması önemlidir. Bazı kişiler, sağlıklı beslendikleri halde, sadece yedikleri öğün arası atıştırmalıklar yüzünden kilo alırlar.

 Ara öğünler için uzun uzun hazırlıklar yapmak ve zaman harcamak bazen zor gelir. Televizyonda izlediğiniz reklamların etkisi altına girersiniz. En çok da cezbedici tatlarından dolayı abur cubur tüketmek istersiniz. Ancak yediğiniz abur cuburlar kilo almanıza neden olur ve sağlıklı beslenmenizde olumsuz rol oynar.

Ara öğünler, kandaki insülin düzeyini stabil tutar ve acıkmaya engel olurlar. Ayrıca atıştırma duygusunu da tatmin ederler.

  • Tatlandırıcılı, yüksek kalorili, gazlı içecekler yerine, mevsim meyvelerinden sıkılmış meyve sularını seçin.
  • Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği arasında, bir dilim ekmek üzerinde tahin pekmez sürüp yiyebilirsiniz. Yağ deposu cipslerden, gofretlerden çok daha yararlıdır.
  • Yulaflı, meyve parçalı bir kase müsli, hem midenizi korur hem sağlığınız için yararlıdır.
  • Canınız çikolata istediğinde, kuru incir içine ceviz veya badem koyup lezzetli bir kaçamak yapabilirsiniz.
  • Boyalı şekerlemelerden kurtulup, kurutulmuş dut, erik, kayısı gibi meyve parçalarına yönelmeyi deneyebilirsiniz.
  • Muzlu süt, taze meyvelerle süslediğiniz bir kase yoğurt, içerisinde birçok katkı maddesi bulunan hazır ürünlerden uzak durmanıza yardımcı olacaktır.
  • Bir parça sıcak pidenin içine koyacağınız tulum peyniri, hamburger, pizza, patates kızartması gibi fast food yemeklerinden daha faydalıdır.

Sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklarla, kilo kontrolünde başarı olursunuz. Hem aşırı tatlı isteğiniz azalır, hem kandaki insülin dengesi korunmuş olur.