Saç tipiniz ne olursa olsun, nemli ve sıcak havalarda saçlar sık sık elektriklenir. Saçları elektriklendiren sadece hava koşulları değildir. Saç bakım rutininizdeki alışkanlıklarınız da saçları olumsuz etkiliyor olabilir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için bu alışkanlıkları derledik. Saçları elektriklendiren alışkanlıkları öğrenerek, çözüm bulabilirsiniz.

Saçı sıcak suyla durulamak

Saçları sıcak suyla yıkamak, saç tellerini incelterek zarar verir. Soğuk su ise tam tersi, saç derisini sakinleştirir. Duş sırasında sıcak suyu tercih etseniz bile, duşun sonuna geldiğinizde soğuk su ile saçlarınıza son bir dokunuş yapmalısınız. Böylece, elektriklenmesini de önlemiş olursunuz.

Yanlış saç fırçası kullanmak

Yanlış fırça seçimi, saçlarınızın elektriklenmesine neden olur. Saçın elektriklenmemesi için sert kıllı fırçalar kullanmalısınız. Saçınızı toplarken bile bu fırçalardan yardım alarak, daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

Saçı kurularken havlu kullanmak

Saçı havlu ile kuruturken havlunun oluşturduğu sürtünme elektriklenmeye neden olur. Havlu yöntemi yerine giymediğiniz bir tişört tercih edebilirsiniz. Daha yumuşak yüzeye sahip kumaşlar saçlarınızın elektriklenmesini önler.

Saç kurutma makinesini doğru kullanmak

Saç kurutma makinelerinde bulunan parçalar, saçların elektriklenmesine engel olur. Nasıl mı? Bu parçalar, sıcak havayı saçınızın belli bir bölümüne yoğunlaştırır. Böylece, elektriklenme yaşanmaz. Düz ve ince telli saçlara sahipseniz, ağız kısmı dar olan parçalar doğru seçim olacaktır. Kıvırcık ve kalın telli saçlar için ise yuvarlak parçalar uygundur.

İnce telli saçlar için bakım önerilerini öğrenmek için tıklayın!

Saçı açık bırakarak uyumak

Gece boyunca yastık kılıflarına temas eden saçlar, sabah uyandığınızda kabarır ve elektriklenir. Bu durumu önlemek için, uyumadan önce saçlarınızı hafifçe toplayabilirsiniz. Toka izi kalmasını istemiyorsanız, tel tokalardan faydalanın. Ayrıca, yastık kılıfının kumaşı da saçlarınız için önemlidir. İpek yastık kılıfı saçınız için daha iyi bir tercih olabilir.

Saç bakım ürünlerini doğru seçmemek

Yanlış saç bakım ürünleri tercih etmek, saçlarınızın elektriklenmesine yol açar. Sprey, köpük gibi ürünlerde bulunan su, elektriklenmenin başlıca nedenlerinden. Ayrıca, içerisinde yüksek oranda alkol bulunan ürünler de saçınızı kurutarak, daha elektrikli ve sert bir hale sokar.

Saçı güneşten korumamak

Cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da saçları güneşten korumak çok önemlidir. Güneş ışınlarının saçınıza verdiği zararı engellemek için, ısı ve neme karşı koruyucu bakım ürünleri kullanmalısınız. Sağlıklı ve güçlü saçlar için, düzenli olarak evde saç bakımı yapabilirsiniz.

Saçları elektriklendiren alışkanlıkları öğrendiniz. Saç bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Mevsim geçişlerinde saç bakımı

Saç dökülmesini azaltan yiyecekler

En etkili saç bakım yağları