Saçınıza fazla önem vermenize rağmen, bir türlü istediğiniz sağlıklı görünüme kavuşmuyorsa alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir. Bazı alışkanlıklar, saçların güçsüzleşmesine ve dökülmesine neden olur. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için saçlara zarar veren alışkanlıkları derledik.

Sağlıksız beslenmek

Beslenme, cilt ve saç sağlığını içeriden desteklemenize yardımcı olur. Sağlıklı saçlara sahip olmak için protein, E vitamini, çinko ve demir bakımından zengin besinler tüketmek gerekir. Bu besinleri bol bol tüketirken, aşırı yağlı, şekerli, işlenmiş gıdalardan da uzak durmalısınız. Sağlıksız beslenme, saçın kalitesini düşürür.

Saçları her gün yıkamak

Saçları çok sık şampuanlamak, saçtaki nemin kaybolmasına, saçın kuruyup güçsüzleşmesine neden olur. Saçlarınızı her gün yıkamak yerine gün aşırı veya haftada 2-3 kez yıkamaya özen göstermelisiniz.

Saçları sıcak suyla yıkamak

Sıcak su, saç diplerindeki koruyucu tabakayı eriterek yok eder. Bu da, saçların parlaklığını yitirmesine neden olur. Saçlarınızı yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmaya özen gösterin. Yüksek sıcaklık veren kurutucular, maşa ve ütü gibi şekillendiriciler saçların incelerek kopmasına neden olur.

Saçları çok sıkı toplamak

Saçları çok sıkı toplamak, saç foliküllerinde gerilmeye ve kırılmalara yol açar. Bu alışkanlık, zamanla saç kaybını artırır. Yıpranmış saçlara sahip olmak istemiyorsanız saçlarınızı sıkı toplamayı bırakmalısınız.

Saçları ıslak ıslak taramak

Çoğu kadın, saçlarını banyodan hemen sonra ıslakken taramayı tercih eder. Ancak, saç telleri ıslakken daha kırılgandır. Doğru olan, banyodan önce taramak ve banyodan sonra kurumasını beklemektir.

Saçları nemsiz bırakmak

Özellikle kış aylarında, soğuk havayla birlikte saçlar nemini kaybeder ve kurur. Kuruyan saç derisinde, egzama, kepek, kaşıntı gibi problemler meydana gelir. Bunu önlemek için saçları soğuk havadan korumak gerekir. Saçlarınızı fazla sıkmayacak bir bere, hava kirliliğinden ve soğuktan korunmasını sağlar. Dar bereler, saç diplerindeki kan dolaşımını yavaşlatır ve gözeneklerin hava almasını engeller. Ayrıca, sentetik kumaşlar yerine hava alan kumaşlar tercih etmelisiniz. Çünkü sentetik kumaşlar, saçların elektriklenmesine ve yağlanmasına neden olur.

Saç bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Saç dökülmesini azaltan yiyecekler

En etkili saç bakım yağları

Saç dökülmesine evde çözüm önerileri