Saç için doğru fırça ve tarak seçimi önemli. Yanlış seçimlerle saçlar kabarabilir ya da elektrikli ve kuru bir görüntüye sebebiyet olabilir. Bu yüzden sizin için fırça çeşitlerini ve hangi saç tipleri için uygun olduklarını araştırdık.

1 – Klasik taraklar

İnce telli ve gür olan saç tipleri için kullanımı uygundur. Düğüm olan ya da çok fazla karışan saçlara sahipseniz, saç diplerinizi acıtmadan saçlarınızın açılmasını istiyorsanız klasik tarakları kullanabilirsiniz.

2 – Geniş yüzeyli fırçalar

İnce telli, dalgalı ya da kıvırcık saçlara sahipseniz sizin için uygun olan fırça tipi geniş yüzeyli fırçalardır. Geniş yüzeyli fırçalar saçın doğal dalgasının korunmasını ve daha az bozulmasını sağlar. Saçlarınızın kabarmasını ve elektriklenmesini istemiyorsanız geniş yüzeyli fırçaları kullanabilirsiniz.

3 – Yuvarlak uçlu fırçalar

Yuvarlak fırçalar tüm saç tiplerinin kullanımı için uygundur. Çoğunlukla saçlara fön çekerken kullanılan bu fırçalar, doğal ve kusursuz sonuçlar ortaya çıkmasında faydalı oluyor. En zor saç tiplerine bile kolay şekil vermek için tercih edebilirsiniz. Nemli ve ıslak saçlarınız için de kullanabilirsiniz.

 

4 – Metal yuvarlak fırça

Metal yuvarlak fırçalar da yuvarlak fırçalar gibi tüm saç tiplerinin kullanımı için uygundur. Metal tabanlı bu yuvarlak fırçalar üzerinde bulunan ince dişler sayesinde saçların kusursuz bir şekil almasına yardımcı olur. Örneğin saçınıza sıkı bir at kuyruğu ya da topuz yapmak istediğinizde veya sıkı bir şekilde toplamak istediğinizde bu tip fırçaları tercih edebilirsiniz. Saçlarınız çok ince telli ise bu tarz saç modelleri ve bu tip bir saç fırçası saçlarınıza zarar verebilir.

5 – Teezer saç fırçaları

Eğer ince telli ve kuru saç tipine sahipseniz teezer saç fırçaları kullanımınız için uygun olacaktır. Plastik dişleri bulunan bu fırçalar saça dolgunluk verme özelliğine sahiptir. Eğer saçlarınızın gür olmadığından şikayetçiyseniz bu fırçalar ile saçlarınıza kolaylıkla hacim verebilirsiniz. Ek olarak bu fırçaların saç diplerine masaj yapma özelliği de bulunmaktadır.