Doğa ananın mucizesi bedenimiz gibi saçlarımızın da sağlık kazanmasında önem taşıyor. Bitkilerin aromatik yağları, saçlarınızın ve saç derinizin köklerine nüfuz ederek, saçlarınızı güçlendiriyor, sağlık ve parlaklık kazandırıyor. Üstelik hızla uzamasını sağlıyor. Hızlı saç uzatan yağların hangileri olduğunu öğrenmek için haberimizi okumaya devam edin.

Lavanta yağı

En geleneksel yağlardan biridir. Halk arasında da en sık kullanılan yağlardandır. Saç derisindeki yağı dengeler. Anti-inflamatuar, antiseptik ve analjezik özelliklere sahiptir. Pul pul dökülen saç derisini tedavi eder. Aynı zamanda saçın uzamasını teşvik eder. Saçları yumuşatır ve parlatır.

Biberiye yağı

Saçların hızla uzamasına destek olur. Saçların incelmesine, azalmasına neden olan serbest radikallerle savaşan antioksidan özelliklerine sahiptir. Saç köklerini uyarır, saç derisine kan akışını arttırır. Ayrıca kepek sorunu, kaşıntı ve kafa derisindeki tahrişe iyi gelir.

Alman Papatyası yağı

Saç derisine iyi gelen bu yağ, anti-inflamatuar, antiseptik, anti-kaşıntı ve anti-alerjik özellikleriyle tanınır. Pul pul dökülen saç derisine ve saçtaki akne tedavisine uygulayabilirsiniz. Saçlarda yumuşaklık, parlaklık için de kullanabilirsiniz. Ayrıca okula giden çocuklarda bitlenmeye karşı da etkilidir. Saç rengini açmak için sarışın saçlarda da etkilidir.

Limon yağı

Yağlı saçlarınız mı var? O zaman limon yağı sizin için harika bir seçim olabilir. Özellikle yağlı saçlarda çok etkilidir. Sarı saçlarda saç rengini canlandırmak, kuru kafa derisini düzeltmek ve kepek tedavisi için idealdir.

Nane yağı

Saç diplerindeki kan akışını güçlendirir. Ayrıca unutmadan belirtmeliyiz ki, doğru beslenme de saç uzamasında çok önemlidir. Bu yağı dilerseniz, şampuan veya saç kreminizin içine birkaç damla ekleyerek saçınıza uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, kafa derisindeki ölü hücrelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca saçın hızla uzamasını teşvik eder. Yine bu yağ da, bitler ve kepek için etkili olacaktır.

Mür yağı

Kuru kafa dersinde meydana gelen sorunlar için idealdir. Kuru saçlarda, yağ bezlerini çalıştırmak açısından etkilidir. Saçların çabuk uzamasını sağlar.

Sedir yağı

Kuru ve yağlı saç derisini tedavi eder. Saç diplerine, saç foliküllerini uyarıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda antiseptik özelliği vardır. Kepek sorunlarıyla mücadele eder.

Nasıl kullanılır?

Bitkisel doğal yağlar son derece konsantre ve güçlüdür. Bu yüzden saç dersine veya saçlara doğrudan UYGULANMAMALIDIR! Baz yağlar ile karıştırılarak inceltilmelidir. Ayrıca kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

İnce telli saçlar için

Eğer ince telli saçlarınız varsa, bitki yağlarını, Ayçiçek yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı gibi yağlar ile karıştırarak kullanın.

Kalın telli saçlar için

Eğer saçlarınız kalın telli ve sertse, avokado, kuşburnu, badem, susam veya çuha çiçeği gibi zengin yağlarla karıştırıp kullanın.

Oranlar:

1 çay kaşığı yağa, güçlü bitki yağından 3-5 damla, 25 ml yağa 7-15 damla, 100 ml yağa 20-50 damla arasında yağ karıştırarak saçlarınıza süreceğiniz karışımları hazırlayabilirsiniz. Önerilen minimum miktarla başlayın. Eğer gerekirse arttırırsınız.

Kullanımı:

Ilık suyla saçınızı ıslatın. Karıştırdığınız yağı saçınıza masaj yaparak uygulayın. 25-30 dakika bekletin ve her zamanki gibi yıkayın.

Uyarı!

Bu yağları kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını görmek için mutlaka test yapın. Ağzını açık bırakırsanız, yağınızın özelliği hızla buharlaşacaktır. Bu yüzden kapalı olarak muhafaza edin.

Hızlı saç uzatan yağları öğrendiniz. Saç bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Saç dökülmesi için etkili çözümler

Hızlı saç uzatma için maske tarifleri

Saçları güçlendirmek için ne yapmalı?