Bazı alışkanlıklar saça zarar verir ve zamanla yıpranmasına neden olur. Bu alışkanlıklarınızdan kurtularak ve saçınıza gereken özeni göstererek güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Peki, saçları güçlendirmek için ne yapmalı? En yakın arkadaşınız Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere güçlü saçların sırrını veriyoruz.

Güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için öncelikle sağlıklı besinleri mutfağınızdan eksik etmeyin. Sebze, meyve ve et ürünleri tüketin. Özellikle protein ve demir içerikli besinler; saçlarınızın parlayıp, saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak yumurta, ceviz ve sarımsak yemek; saçlarınızın sağlığı için çok gereklidir. Sarımsak kokusundan çekiniyorsanız; yemeklerin içinde pişmiş olarak tüketin ya da çiğ sarımsak yedikten sonra maydanoz yiyerek nefesinizi ve midenizi tazeleyin. Kahvaltılarda iki tane haşlanmış yumurta yemek hem uzun süre tok tutar hem de saçlarınıza protein desteği verir.

Şampuan, saç kremi ve saç şekillendirici ürün satın alınırken kaliteli ve bilinir marka olmalarına dikkat edin. Her şampuan her saça iyi gelmeyebilir, yeni bir şampuan alacaksanız; deneme boy kutulardakini satın alın, bu sayede şampuandan memnun kalmamış olsanız bile kocaman bir kutu şampuanı ne yapacağınızı düşünmenize gerek kalmaz.

Islak saç en zayıf saçtır. Banyodan sonra, saçlarınız ıslakken havlu ile sert kurulamak saçları kırar. Banyodan sonra, saçlarınız ıslakken fazla taramayın. Saçlarınızı çok fazla taramayın, yağlanmasına sebep olur. Maşa, fön, röfle, perma gibi işlemler saçları aşırı yıpratıyor, mümkün oldukça az yaptırmaya gayret edin.

Yazın yüzdükten sonra hemen saçlarınızı durulayın, hatta mümkünse bone ile yüzün. Çünkü klor ve tuzlu su; saçlarınıza zarar verir. Güneşe çıkarken mutlaka saçlarınızı korumak için şapka takın. Saça en zararlı şeylerden biri de güneş ışınlarıdır. Kıvırcık saçlarınız varsa her gün yıkamayın, bu saçlarınızın kurumasına sebep olur. Saçlarınızın elektriklenmesinden şikâyetçiyseniz saç fırçanızı değiştirin: Saç fırçanız ya kıl fırça olmalı ya da ahşap…

Saçlarınızı sıkı toplamayın: bu durumda saç köklerine baskı uygulanarak dökülmesine neden olur. Gevşek örgüler, topuzlar tercih edin ya da saçlarınızı açık bırakın. Saçlarınızı, iki ayda bir kez uçlarından kestirin. Kırık saç uçları; saçlarınızın bakımsız görünmesine ve gücünü kaybetmesine neden olur.

Saçlarınızı yıkarken ve özellikle son kez durularken mutlaka soğuk su kullanın. Sıcak su saçlara zarar verir. Soğuk su ile yıkamak ise saçınızdaki nemi korumanızı sağlar. Saçlarınızı her gün değil gün aşırı yıkayın çünkü saçınızın kendi yağı saçların beslenmesine yarar.

Saçları güçlendirmek için ne yapmalı, öğrendiniz. Saç bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Saç dökülmesine karşı pratik çözümler

Hızlı uzayan saçlar için ipuçları

Saç dökülmesini azaltan yiyecekler