Saçların sağlıklı olması vücut sağlığının da bir işareti. Siz de her kadın gibi saç dökülmesine son verip, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak istiyorsunuz, değil mi? Peki, saç dökülmesi nasıl önlenir? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, saç dökülmesi için çözümler sunuyoruz. Küçük ama etkili müdahalelerle saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

Saç neden dökülür?

Saç dökülmesinin farklı sebepleri olabilir. Çözüme geçmeden önce, dökülmenin altında yatan temel sorunu belirlemeniz gerekir. Saç dökülmesinin en temel sebeplerinden biri anemi yani kansızlıktır. Kan sayımı yaptırarak vücudunuzdaki kan değerlerini kontrol ettirebilirsiniz.

Günlük yaşamın stresi de saç dökülmesini tetikler. Bunun yanı sıra, genetik özellikler, hormonal bozukluklar ve sağlıksız beslenme saç dökülmesini artıran etkenlerdir.

Kepek, sedef, mantar gibi saç derisinde meydana gelen sorunlar, saç köklerinin beslenmesini ve nefes almasını engeller. Bu gibi durumlarda mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesini önlemek için öncellikle saçın nem dengesini sağlamalısınız. Saçınızı farklı hava koşullarından korumak için düzenli olarak bakım yapmayı ihmal etmeyin. Bilinçsizce yapılan diyetler, saç kaybını artırır. Bu nedenle, demir, çinko, B12 ve protein bakımından zengin beslenmek de sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. Sağlıklı beslenme sağlıklı saçların temel taşıdır.

Zeytinyağı saçı gürleştirir mi?

Zeytinyağı, doğal nemlendirici özelliği taşır. Özellikle dönemsel saç dökülmelerine çok iyi gelir. Aşırı boya uygulaması ve şekillendirme nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız, zeytinyağıyla düzenli olarak bakım yapabilirsiniz. Kısa bir süre sonra saçınızın canlandığı göreceksiniz.

Saça iyi gelen besinler nelerdir?

Düzenli ve sağlıklı beslenme, saç dökülmelerini durdurur. Özellikle protein bakımından zengin kırmızı et, süt ve yoğurt gibi besinler saça iyi gelir. Kırmızı et yiyemiyorsanız, deniz ürünleri tercih edin. E vitamini sağlıklı saçlar için alınması gereken vitaminlerin başında gelir. Bu nedenle, fındık, ceviz, badem gibi E vitamini bakımından zengin besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz.

Doğumdan sonra saç dökülmesine ne iyi gelir?

Hormonlardaki değişiklik ve kansızlık, hamilelikte saç dökülmesini tetikler. Bu dönemde dökülmeyi azaltmak için, saçları sık sık yıkamak yerine gün aşırı yıkamak daha iyidir. Haftada en az bir kez saç bakımı uygulamak da saçınızı besler. Her zaman olduğu gibi bu dönemde de düzenli ve dengeli beslenmek, sağlıklı saçlar için çok önemlidir.

Saç dökülmesine evde çözüm önerileri

Evde yapılan doğal saç bakım kürleri hem ekonomik hem de sağlıklıdır. Örneğin, yumurta beyazı, bal ve zeytinyağını macun haline getirerek saç diplerine uygulayın. 20 dakika bekletin ve durulayın. Hatta durulama suyuna yarım çay bardağı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Böylece, saçlarınız daha parlak ve sağlıklı görünecektir.

Saç dökülmesine bitkisel çözümleri öğrenmek için hemen tıklayın!