Her kadın, sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak ister. Ancak, saç bakımında yapılan hatalar, saçların daha da yıpranmasına neden olabilir. En yakın arkadaşınız Yüksek Topuklar olarak, sizler için saç bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışları listeledik. Haberimizi okuyarak saç bakımında yaptığınız hataları tespit edebilir, sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç yıkama sıklığına dikkat edin

Özellikle kuru saça sahipseniz, saçınızı ılık su ile en az iki günde bir yıkamalısınız. Sık sık su ile temas eden saçlar, daha da kurur ve yıpranır. Ayrıca, saç tipine uygun ürünler tercih etmek de saç bakımında çok önemlidir. Yağlı saçlar ise, gün aşırı saçta biriken yağlanmayı temizlemelidir. Aksi takdirde, yağlanma sonucu egzama meydana gelebilir. Stresin, çevresel faktörlerin ve genetik özelliklerin de saç yapısını etkilediğini unutmamalısınız.

Kepek yalnızca yağlı saçlarda olmaz

Sağlıklı saçlar için yıkama sıklığı çok önemlidir. Sık yıkama, saç derisinin gerginleşmesine ve kurumasına neden olur. Aynı zamanda, kaşıntı, tahriş gibi problemleri de beraberinde getirir. Az yıkamak ise saçtaki yağın birikmesine yol açar. Her iki durumda da saçlarda kepek problemi yaşanabilir. Bu nedenle, yıkama sıklığını saç tipinize göre belirlemelisiniz.

Islak saç daha kolay yıpranır

Islak saç, hemen tarandığında ya da şekillendirildiğinde daha çok yıpranır. Bu nedenle, saçı hafif nemliyken taramalı ve şekillendirmelisiniz. Kurularken de çok hassas davranmalısınız. Saçı havlu yardımıyla nazikçe kuruladıktan sonra, saç kurutma makinesini yaklaşık 15 cm uzak tutarak saçınızı kurutabilirsiniz.

Saç şekillendiriciler saçı beslemez

Saç şekillendiricilerin saçlara hiçbir faydası yoktur tam tersi, saçlara ciddi anlamda zarar verirler. Bu nedenle, kullanım sıklığını minimuma indirmelisiniz. Fön çekerken kullanılan fırçanın tahta gövdeli olmasına dikkat edin. Saçı şekillendirici kremleri de haftada birden fazla saça sürmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, bu tip ürünler sadece saç uçlarına uygulanmalıdır. Saç şekillendirici kullanmaktan vazgeçemiyorsanız, doğal olanları tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı saçlar için sık sık kestirin

Saçları sık sık uçlarından kestirmek, sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Saçınızı sık sık kestirmek istemiyorsanız, günlük saç bakım rutininizde dikkatli olmalısınız. Her gün işlem uygulanan saçlar, daha çabuk yıpranır ve kırık oluşumu artar. Kırılan saçlar, sağlıklı uzayamaz.

Yaz aylarında saçınıza iyi bakın

Güneş ışınları yalnızca cilde zarar vermez. Saç için de zararlı olabilir. Özellikle yaz aylarında saçı korumak için, koruyucu ürünler kullanabilirsiniz. Güneşe çıkarken şapka kullanmaya özen gösterin. Yazın havuza girmeyi tercih edenler için, havuzdaki klor saçları yıpratır. Bunu önlemek için bone kullanabilir veya saçınıza sık sık bakım yağları uygulayabilirsiniz.

Boya saçları beslemez

Saça sık sık boya uygulamak, ciddi hasarlara neden olabilir. Özellikle, açıcılar saçın elektriklenmesine ve saç tellerinin incelmesine yol açar. Son zamanlarda daha sık karşılaştığımız organik boyalar da saç için zararlıdır. Boyayı uyguladıktan sonra saç derisinde yanma, kızarıklık gibi sorunlar meydana gelirse saçınızı hemen yıkayarak boyayı akıtmalısınız.

Sağlıklı saçlar için beslenme önemlidir

Düzensiz ve sağlıksız beslenme saçlara zarar verir. Yeterli protein, vitamin ve mineral almadığınız takdirde, saç güçlenemez. Özellikle kadınlarda görülen demir eksikliği saç yapısını ciddi anlamda zarar verir. Güçlü ve sağlıklı saçlar için tam tahıllar, somon, yumurta, mercimek ve yeşil sebzelerin tüketimini artırmalısınız.

Saçı çok sıkı toplamak zararlıdır

Saçı çok sıkı bir şekilde toplamak, yanlarda bulunan saçların zaman içinde zayıflamasına ve incelmesine neden olur. Hasar gören bölgelerde bir daha saç çıkmayabilir. Bu nedenle, saçınızı her gün sıkı bir şekilde toplamaktan kaçınmalısınız.

Saç bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Saçınızı doğru yıkıyor musunuz?

Yaz öncesi saç bakımı nasıl olmalı?

Hızlı uzayan saçlar için 10 ipucu