“Bütün kavgamızda kendimiz için hiçbir şey istemedik. Yalnız ve yalnız, bu yurdun bütün yükünü omuzlarda taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik.” diyen Sabahattin Ali… Sinop Cezaevinde dalga seslerini dinlerken yazdığı “başın öne eğilmesin, aldırma gönül aldırma. Ağladığın duyulmasın, aldırma gönül aldırma” şiiri, Edip Akbayram tarafından yorumlanan, geçmiş ve gelecek günlere iz bırakan Sabahattin Ali…


Düşünen, sorgulayan, anlam arayan, akıl veren, akıl alamayan, yazan Sabahattin Ali; ölümüyle, katiliyle ülkenin rengini siyahlaştırmıştır. Öyle ki Sabahattin Ali’yi öldürdüğünü itiraf eden ve Milli Emniyet mensubu olduğu iddia edilen Ali Ertekin, dört yıla hüküm giymiş; fakat birkaç hafta sonra çıkartılan aftan yararlanarak serbest kalmıştır.
Ve şimdi “Sabah Yıldızı” ismiyle Sabahattin Ali’nin hayatını anlatan belgesel gösterimde!


Çekimleri iki yıldır süren “Sabahattin Ali: Sabah Yıldızı” belgeseli 21 Eylül’de vizyona girdi. Belgeselde, 1948’de işlenen Sabahattin Ali cinayetinin üzerindeki sır perdesi aralanmaya çalışılıyor. Metin Avdaç’ın yönettiği ve Erkan Kırın, Emine Kolivar, Eva Maria Balkenhol ile Noah Hunter’ın oynadığı belgesel film Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali, 21 Eylül 2012’de SineMAnus Prodüksiyon tarafından gösterime hazırlandı.


Belgeselin Facebook Sayfası İçin Tıklayın!