spor-yapan-kadin

Kilo vermek için yürüyüş yapmak, en etkili zayıflama yöntemlerinden biridir. Ancak, yürüyüşle ilgili çok merak edilen bir konu vardır: Sabah yürüyüşü mü akşam yürüyüşü mü faydalıdır? Gelin, sorunun cevabını uzmanından öğrenelim!

Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir?

Yürüyüş, her ve kilodaki insanın yapabileceği mükemmel bir spordur! İlk etkisi, metabolizma hızlandırmaya yöneliktir. Hızlı çalışan metabolizma daha çok kalori yakar, kişinin sağlıklı ve en önemlisi kalıcı zayıflamasına yardımcı olur.

Kabızlığı gidermeye yardımcıdır

Kilo vermenin önündeki en büyük engellerden biri kabızlıktır. Bu sorundan kurtulmak için yürüyüş, harika bir çözümdür; üstelik bedava! Yürüyüş sırasında bağırsak hareketleri uyarılır, kişinin daha sık büyük tuvalete çıkması sağlanır. Bu sayede gün boyunca tüketilen besinler sindirilir ve fazlası dışkı yoluyla dışarı atılır.

Duygusal açlığı kökünden çözer

Bazı insanlar üzülünce, strese girince veya morali bozulunca yemek yemeye yönelir. Bu kötü alışkanlığın tıptaki ismi duygusal açlıktır. Fazladan alınan kaloriler vücutta yağ olarak depolanabilir. Şişmanlayan kişiler, kilo aldıkları için daha çok üzülür ve mutlu olmak için yemeğe yönelir. Bu kısır döngü içinde kişi mutsuz ve şişman olmaya devam eder. Oysaki yürüyüş yapmak, duygusal açlığı kökünden çözer!

kilolu-spor

Bugün yapılan birçok bilimsel araştırma ve üniversite eğitimimi aldığım profesörlerim bağırsak için ikinci beyin tanımını yapmaktadır. Çünkü, mutlu olmamızı sağlayan endorfin, dopomain, serotonin gibi hormonların dengeli salımında bağırsakların etkisi yüksektir. Yürüyüş yaparak bağırsakları uyarır, daha çok mutluluk hormonu salgılatır ve duygusal açlığın önüne geçebilirsiniz.

Sabah yürüyüşü mü yoksa akşam mı?

Aslında temel olan kişinin düzenli yürüyüş yapmasıdır, saatin önemi hem vardır hem de yoktur. Sabah yürüyüşünün farklı, akşam yürüyüşünün farklı faydaları vardır. Yeter ki yürüyüş yapın, zayıflamaya faydası olacaktır. Ama gelin, bunu detaylı inceleyelim:

Sabah yürüyüşün faydaları nelerdir?

Sabah yürüyüş yapmak gün boyunca metabolizmanın hızlı çalışmasına yardım eder.

Vücuttaki potansiyel enerjiyi açığa çıkarır, daha enerjik olmayı sağlar.

1 saat yürüyüş ortalama 250 kalori yakar.

Duygusal açlığın giderilmesine ve aşırı iştahın kesilmesine yardımcı olur.

Güne diyete faydalı alışkanlıkla başlayan kişiler beslenmesine daha çok özen gösterir, kilo verme başarısı yükselir.

Akşam yürüyüşünün faydaları nelerdir?

Kilo vermek için düzenli ve yeterli uyku şarttır. Çünkü asıl sindirim ve yağ yakma fonksiyonları biz uyurken çalışır. Peki, bunun yürüyüşle ilgisi nedir? Akşam yürüyüşleri, melatonin gibi uyku hormonlarının düzenli salınımına yardımcı olur.

Akşam yemeğinde fazla yemek, kilo almanın en belirgin sebebidir. Özellikle akşam yemeğinden hemen sonra uyumak veya yatıp televizyon izlemek kilo vermeyi engeller. Oysaki, akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapmak metabolizmayı ve sindirimi hızlandırır.

Gün sonuna doğru enerjimiz tükenir, kendimizi yorgun hissederiz. Akşamları yapılacak 25 dakikalık yürüyüşler yeniden enerji depolamanıza yardım eder.

sporcu-kadin-diyet

Hangisini tercih etmeli?

Yürüyüş yapma alışkanlığı kazanmak için her gün aynı saatte davranışı tekrarlamak yararlı olacaktır. Bu yüzden, kilo vermek için yürüyüşe başlıyorsanız kendinize bir zaman dilimi seçin. Bunun, yaşam şeklinize uyumlu olmasına dikkat edin. Örneğin, sabah çok erken kalkıp işe veya okula gidiyorsanız, daha da erken kalkıp yürüyüş yapmanız zor olacaktır. Bu örnekte akşam yürüyüşü size daha uygundur.

Çalışmıyorsanız, evdeyseniz de günün herhangi bir saatinde yürümek sizin için uygun olacaktır.

Yürüyüş yapmayı unutmamak için telefonunuza hatırlatıcı alarm kurabilirsiniz. Zaten, bir süre sonra yürüyüş yapmayı o kadar çok seveceksiniz ki saati geldiğinde bilinçaltınız sizi otomatik olarak uyaracaktır.

Ben, sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut olarak zayıflamaya çalışan herkese yürüyüşü tavsiye ediyorum ve bu süreçte size başarılar diliyorum. Sürekli motivasyon ve hatırlatma için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Beni takip etmek için BURAYA TIKLAYIN