Rezene çayının faydalarını bilmek için öncelikle rezene bitkisi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Rezene doğada yetişen çok özel bir bitkidir. Her derde deva olarak nitelendirebileceğimiz rezene bitkisi hem tıpta hem de mutfakta en çok kullanılan bitkilerden biridir.

Rezene Bitkisi

Maydanozgiller ailesinden özel aromalı bir bitki türü olarak bilinen rezene, en çok Akdeniz İkliminde yetişir. Yapı olarak çok uzundur ve yaklaşık 2 metreye kadar büyür. Yılın her zamanı yetişebilen büyütülmesi kolay bir bitkidir. Rezene bitkisinin çiçekleri altın sarısı renginde çıkar. Rezene taze olarak tüketilmez, genellikle kurutularak saklanan bir bitkidir ve kabuklarından ayrılarak toplanma işlemi yapılır. Rezene tohumları çiğ olarak bile tüketilebilir. Yemeklerden sonra çiğnenir, hem hazmı kolaylaştırır, gazların rahatlıkla atılmasını sağlar, hem de ağız kokusunu engeller.

Rezene Çayı

Rezene çayı sağlık açısından her şekilde kullanılabilen hafif tadımlı bir çaydır. Tıbbi açıdan da doktorlar tarafından tavsiye edilir. Bebeklere verilecek kadar da doğaldır. Rezene çayı demlenmesi de kolaydır. Bir tutam rezene tohumunu, kaynamış bir kupa suya atılır ve 5 dakika kadar demlenir. Süzülerek içilir.

Rezene çayının sağlık açısından sayısız faydası bulunmaktadır. Emziren annelerden eklem ağrısı olanlara, gazlı bebeklerden hazımsızlık çekenlere kadar birçok kişiye farklı konularda yardımcı olabilecek bir bitki çayıdır. Rezene çayı faydaları bakımından birçok uzman tarafından çekinmeden sıklıkla içilmesi önerilen bir çay türüdür. Rezene bitkisinin soğan, tohum ve yaprak kısımları yemeklerde kullanılmakta ve yemeklere ayrı bir lezzet kazandırdığı da bilinmektedir. Birçok ilacın içerisinde hammadde olarak kullanılmakta olan rezene bitkisi, demleme çayı ile de daha keyifli bir şekilde tüketilmektir. Aynı zamanda doğal şekilde rezene çayını tüketmek, birçok rahatsızlık konusunda doğal tedavi yaşanmasını sağlar.

Arap ve Hint topraklarında uzun yıllar boyunca rezene bitkisi ilaç olarak kullanılmış ve birçok farklı hastalığın tedavisinde sıklıkla ve özellikle tercih edilmiştir. Baharat olarak da tüketilen rezene bitkisi, tıp dünyasında gerçekten rahatlıkla önerilen ve rahatlıkla da kullanılan bir takviye haline gelmiştir.

Rezene, hem mutfakta hem de tıbbi amaçlarla kullanılan aromatik bir bitkidir. Uzun ömürlü bir bitki olan ve tüm yıl boyu bulunması mümkün olan rezene, pek çok farklı bölgede yetişmektedir ve bulunmaktadır.

Rezene bitkisinin soğanı, yaprakları ve tohumu genellikle yemeklerde kullanılmakla birlikte, özellikle bitkinin kurutulmuş tohumundan hazırlanan rezene çayı da pek çok farklı rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Rezene çayının faydaları aslında saymakla bitmez, her açıdan kullanımı çok tercih edilir:

Rezene çayıNIN FAYDALARI

– Midede yaşanan kasılmaları sakinleştirir.
– Safra üretimine yardımcı olur.
– Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
– Vücutta tutulan fazla suyun, yani ödemin, atılmasına yardımcı olur.
– Düzenli içildiğinde lohusalarda anne sütünü attırdığı belirtilir.
– Sindirim sistemini düzene sokar.
– Diş ağrılarını hafifletir.
– Libidoyu arttırdığı söylenmektedir.
– Göz sağlığı konusunda takviye olarak önerilen bir bitkidir.
– Yüksek tansiyonu düşürür.
– Midede oluşan gazının çözülmesini sağlar.
– Mide kramplarını rahatlatır.
– Öksürüğe, boğaz ağrısına çok iyi gelir.
– Rahim kasılmalarını hafifletir.
– Artan iştahı bastırır.
– Bebeklerde kolik tedavisinde çok faydalıdır.
– Bağırsakları temizler.
– Vitamin ve mineral bakımından çok zengindir.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Rezene çayının faydaları, herhangi bir rahatsızlığınız olmasa da tavsiye edilir. Vücut için öneml olan B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri almak ve vücudunuzu güçlendirmek için rahatlıkla tüketebilirsiniz. C vitamini vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirirken, kalsiyum minerali de kemik yapısını yoğun şekilde güçlendirir.

Rezene çayı geleneksel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu, sindirim güçlüğü, bağırsak gazları, çeşitli cilt hastalıkları ve örneğin konjonktivit gibi göz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmakla birlikte, bu rahatsızlıklara faydaları konusunda yapılmış olan bilimsel araştırma sayısı oldukça azdır. Ancak halk arasında kullanımı ile ortaya çıkan olumlu sonuçlar paylaşılmaktadır.

Rezene çayının faydaları arasında kadınlarda adet döngüsünde yaşanan düzensizliğe olumlu etki ettiği ve adet kramplarını hafiflettiği , ağrıları rahatlattığı söylenmektedir. Rezene çayı düzenli olarak tüketildiğinde adet düzensizliği ortadan kalkmakta; adet ağrıları, adet sürecinde ortaya çıkan sindirim sorunları ve de mide bulantıları tedavi edilmektedir.

Rezene çayının faydaları arasında en çok ön plana çıkan, sindirimi düzenlemek ve özellikle yemeklerden sonra oluşan gazı ve gaz ağrılarını hafifletmek için kullanılmasıdır. Yemeklerden sonra 3-4 adet rezene tohumu çiğnemek nefesi tazeler ve ağız kokusunu alır. Rezene çayı da ayrı bir rahatlık sağlar. Sindirim sistemi rahatlar.

Tüm bu konulara ek olarak rezene çayı demlenip soğuduktan sonra, bu çay ile ıslatılan pamukların, gözlerin üzerine konmasının gözü dezenfekte ederek konjonktivit gibi göz rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olduğu da belirtilir. Rezene çayı ise bu bitkinin tohumlarından elde edilen, C ve B vitamini ile kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi önemli mineraller içeren bir bitki çayıdır. Rezene çayı yüzyıllardır bitkisel tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Rezene çayının faydaları özellikle en çok bebekler üzerinde hissedilmektedir. Rezene çayı bebeklere verilebilecek kadar hafiftir, sağlıklıdır ve özellikle bebeklerde çok yaşanan kalınbağırsak sancılarına çok iyi gelir. Mide kaslarını yumuşatan ve mide spazmlarına iyi gelen rezene çayı, gaz ve şişkinliği azaltır. Midesi bulananlar ve karın ağrısı çekenlerin düzenli olarak kullanması uygundur. Bebeklerde gaz sorunundan kaynaklanan kolik rahatsızlığı da rezene çayı sayesinde rahatlatılır. Bebekler sakinleşir. Uykuları rahatlar, sindirim sistemleri de sakinleşir.

Rezene çayının faydaları arasında en önemlilerden biri, kadınlarda östrojen hormonunun etkilerini arttırmasıdır. Bu nedenle adet öncesi sendromu, süt azlığı, menopoz belirtileri ve düşük libido gibi sorunlarda düzenli kullanımı genellikle olumlu sonuçlar verir. Rahim içinde bulunan kasları gevşettiği için adet sancıları için de önerilmektedir. Adet sancılarını rahatlatır.

Rezene çayının faydaları arasında, ayrıca kilo vermeye yardımcı olması da büyük önem taşır. Rezene çayı metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar ve bu sayede ciddi oranda kilo vermeye yardımcı olur. Sabah kahvaltılarından ve akşam yemeklerinden sonra demlenecek bir tutam rezene bitkisi, vücut yağlarında bir mucize yaratır. Son dönemde bir çok diyet uzmanı tarafından da hastaların diyet listelerine eklenmiştir ve çok fazla sayıda kişi rezene çayı ile daha hafif ve daha rahat hissettiklerini belirtmiştir. Ayrıca vücuttan toksinleri de atar. Ödemden de kurtulursunuz.

Rezene çayı tarifi

Rezene çayının faydalarından bu kadar bahsedince, güzel bir tarif vermek de gerekir diye düşündük. İşte size güzel bir rezene çayı tarifi:

Bir fincan sıcak suya 1–2 çay kaşığı rezene tanesi ekleyin ve bu şekilde demlenmeye bırakın.
Ekstra tat için içine taze portakal kabuğu koyabilirsiniz. Portakal yerine çubuk tarçın da kullanabilirsiniz.
Sakon şeker koymayın, tarçın size yetecektir.

Rezene Çayı Tüketimi İçin Tavsiyeler

Kan şekerini yükseltici bir etkisi olduğu söylenen rezene çayı, emziren anneler ve önemli sağlık problemleri olanlar için, mutlaka doktor sonrasında tüketimine devam etmelidir. Her şeyde olduğu gibi, rezene çayında da herkes için tüketim açısından bir ölçü olması gerekebilir. Aynı zamanda rezene çayının gerçekten doğal şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Piyasada içerisinde doğal olmayan malzemelerin de yer aldığı rezene çayları satılmaktadır. Mutlaka doğal şekilde hazırlanmalıdır. Doğal olduğuna emin olduktan sonra, her gün kahvaltıda, dilerseniz öğünlerde ve akşam yemeğinden sonra bir fincan rezene çayı tüketmek sağlık için çok iyi bir destek olacaktır.