Benliğimin farkına vardığımdan bu yana, bana yol gösterecek ve rehberlik edecek kitaplar arıyordum. Kişisel gelişim, psikoloji rafında gördüğüm her kitaba “işte buldum” diye yaklaşıyordum. İsimlerinde, arka kapaklarında çok iddialı olan bu kitapları okumaya başladığımda hayal kırıklığı yaşıyordum.

Aklımdaki sorulara cevap verecek, kendimi tanımama yardım edecek, bana her daim güç verecek kaynağı keşfetmemi sağlayacak bir kitap olduğuna ve günün birinde onu bulacağıma inanıyordum; gerçek oldu!

Şubat ayında İzmir’e gittiğimde Karşıyaka’da sahaf festivali olduğunu duymuş ve çok mutlu olmuş; soluğu yeni dünyaların penceresinden bakacağım kitapların arasında almıştım. Her zamanki gibi bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimime katkı sağlayacak rehbere bakınıyordum. Bir tezgâhta “Şahsiyetli bir topluma doğru“ isimli kitabı gördüm, yazarı ise Mustafa İslamoğlu idi. Açıkçası, şimdiye dek ismini ilahiyatçı diye duyduğum bu insanın kitabında ne anlattığını merak bile etmemiştim ama fiyatı sadece bir lira olunca; “Aman alayım, iyi çıkmazsa birine veririm” diyerek aldım.

hayatin-anlamini-bul-4

Gel zaman git zaman, bir türlü kitabı okumaya başlayamadım. Başucumda duranlar arasında ona sıra gelmedi. Yalnız bir gün “aldığım kitapların tamamını okumadan başka bir tane daha almayacağım, birini bitirmeden diğerine geçmeyeceğim” diye kendime söz verdim. Sıradan okumaya başladım ve işte o zaman Mustafa İslamoğlu’nun bu şahane rehberiyle tanıştım!

Adalet nedir, okumak nedir, verdiğin sözü tutmak neden önemlidir, neden kimseden korkmaya gerek yoktur, iyi insan nasıl olunur, mutluluk kaynağı nedir, kimden ve nasıl yardım istenir, yaşadığım sıkıntılardan nasıl kurtulurum ve daha birçok soruya bu kitapta cevap buldum. Adeta beni karşısına alıp konuşan bir bilgin gibi anlatıyordu Mustafa İslamoğlu: iradeye neden hakim olmam gerektiğini, karşılaştığım her zorluğa şükretmemi, kendime çok güvenmemi, tüm dualarımı tüm isteklerimi Allah’tan isteyeceğimi… Çünkü şöyle deniliyordu: “Hasbunallâhu ve ni’mel vekîl” yani “Başımıza gelecek her türlü belâ ve musibete karşı Allah bize yeter. O, ne güzel dost ve ne güzel bir vekildir.”

hayatin-anlamini-bul-2

Ruhunuzun ihtiyacı olan her şeyi hap gibi size sunan bu kitabı okumanızı ve her daim başucunuzda bulunmasını tavsiye ediyorum. Mustafa İslamoğlu’nun hoşgörüsüne sığınarak “Şahsiyetli bir topluma doğru” kitabından bir bölüme yer veriyorum.

“İradeli olunuz. Tutkularınız bileğinize kelepçe, boynunuza zincir, ayağınıza prangadır. Hiçbir şeyin tiryakisi olmayınız. İradenizi zayıflatır.”

“İnsaflı olunuz, unutmayınız ki insaflı olmayana insaflı olunmaz, merhamet etmeyene merhamet edilmez.”

“Yaptığınız işin en iyisini biliniz ve iyisini yapınız. Hiçbir zaman ikinciliğe razı olmayınız. Mesleğinizi öyle iyi icra ediniz ki imrenilen olun.”

Feraye Demir
ferayedemir@gmail.com

mutluluk