Son dönemde piyasada satışa sunulan protein değeri yüksek sütler konuşuluyor, peki proteinli süt nedir, ne değildir? Sizler için araştırdık.


Özellikle sporcuların ilgi duyduğu günlük protein ihtiyacını destekleyici, takviye bir besin olarak tükettiği bu sütlerle ilgili merak edilenler şu şekilde;

Proteinli sütler sporcu içeceği için olarak piyasaya sürülmüştür ama sporcular için çok artısı yoktur. Herkes tarafından tüketilebilir fakat tek seferde 500 ml litre süt tüketmek vücutta asit yükü oluşturacağı için daha az tüketilmelidir.
Su tüketimimizi artırmalıyız. Vücudumuzun ph seviyesini korumak, böbrekleri rahatlatmak içinde su tüketimine dikkat etmeliyiz. Proteinli sütün içeriği kazein olduğundan yavaş sindirilmektedir. Antrenmanlardan sonra kasları hızlı toparlayabilmek için hızlı sindirilebilen protein tüketmeliyiz. Proteinli sütü ara öğünlerde 200 ml 200 ml şeklinde tüketilebilir. Kilo almak isteyen arkadaşlar gece yatmadan içerek sabaha kadar protein sentezleyebilir.
Bu sütlerin besin değerlerine bakacak olursak;
1 su bardağı kadar Proteinli Süt içeriğinde bulunanlar: 10.3 gram protein 13 gram karbonhidrat 0.6 gram yağ
Kimi markada laktozsuz seçeneği de olan bu sütler; vanilyalı ve kakaolu seçenekleri ile de tercih edilebiliyor.
Proteini yüksek sütü kim tercih etmeli, kim dikkat etmeli?
Kimler tercih edebilir: Sporcular, emzikliler, ameliyat sonrası çabuk toparlanma gerektiren hastalar…
Kimler dikkat etmeli: Bebek ve çocuklar, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olanlar.
Evde hazırlanabilir mi?
1 tatlı kaşığı süt tozunda; 0.71 gram protein bulunuyor. Ayrıca 2 gram kadar da karbonhidrat içeriyor. Protein oranı arttırılmak istenirken, bir yandan da karbonhidrat oranı artıp, protein oranı kimi zaman kullanılan miktara bağlı olarak düşebiliyor. İstenilen miktarda protein oranına ulaşmak için, kullanılması gereken süt tozu miktarı aslında çok fazla! Protein gramajını arttırmak isterken hem kalori, hem de karbonhidrat miktarı artacak ama bunun yanında istenilen protein miktarına ulaşılamayacaktır.