Sabahları işe giderken veya özel bir davete hazırlanırken makyaj yapmaya üşenenlerden misiniz? Peki, makyaja ayırdığınız süreyi azaltmak için pratik bilgiler öğrenmeye ne dersiniz? En yakın arkadaşınız olarak sizlere, makyaj yapmanızı kolaylaştıracak pratik makyaj tüyoları veriyoruz. Verdiğimiz tüyolarla makyajınızdaki hata payını da en aza indirebilirsiniz.

Fondöten

Doğru fondöteni, cilt tipinizi göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Kuru ciltliyseniz, likit veya mineralli fondötenler, yağlı cilde sahipseniz de yağsız formüllü mat fondötenler tercih etmelisiniz. kullanmalısınız. Çok kuru ciltler, fondöten uygulamadan önce mutlaka cildini nemlendirmelidir. Ten makyajına başlamadan önce, yüzünüze baz sürün. Böylece, makyajınızı daha kusursuz ve kalıcı olur. Daha sonra elinizin üst kısmına 2-3 damla fondöten damlatın ve fırça yardımıyla yuvarlak hareketler yaparak dağıtın. Fondöteni iyice dağıttığınızdan emin olun. Böylece daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kapatıcı

Kapatıcıyı fondötenden sonra uygulamak daha etkili bir sonuç elde etmenizi sağlar. Kapatıcınızı göz altına ters üçgen şeklinde uygulayın. Renkli kapatıcılarla renk eşitsizliklerini kapatmak isterseniz, hangi rengin ne işe yaradığını bilmelisiniz. Yeşil renkli kapatıcılar ciltteki kırmızılıkları nötrler. Turuncu ve şeftali tonları, göz çevresine aydınlık bir görünüm vermek ve göz altı morluklarından kurtulmak için uygulanır.

Pudra

Pudra, özellikle yağlı ciltler için gerekli bir makyaj ürünüdür. Pudra uygulamasına, en çok parlayan yerinizden başlayın. Genellikle T bölgesi denilen yüzün orta kısmına, dairesel hareketlerle pudrayı uygulayın. Pudrayı daha iyi dağıtmak için fırça kullanabilirsiniz. Makyajınız bittikten sonra transparan pudrayla sabitleyebilirsiniz.

Bronzlaştırıcı

Bronzlaştırıcı uygularken en sık yapılan hata aşırıya kaçmaktır. Aşırı uygulanan bronzlaştırıcı sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. Ayrıca, bronzlaştırıcı uyguladığınız yer de miktarı kadar önemlidir. Doğal bir görünüm için bronzlaştırıcıyı güneşin cildinizde en çok vurduğu yerlere uygulamalısınız. Bu yerler, burun üzeri, elmacık kemiği, çenenin ucu gibi yüksek bölgelerdir.

Allık

Allığı uygularken tek yapmanız gereken, hafifçe gülümsemek. Böylece, elmacık kemiklerinizi bulmuş olursunuz. Allığınızı, elmacık kemiğinizden başlayarak saç çizgisine doğru sürün. Fazla ürün uyguladığınız zaman makyaj süngeriyle fazlalıkları temizleyebilirsiniz.

Far

Far uygulamadan önce, göz kapağınıza baz veya kapatıcı sürmeyi unutmayın. Böylece, göz makyajınız daha kalıcı olur ve farınız çizgilere dolmaz. Birden fazla renk kullanacaksanız, göz makyajınıza en açık olandan başlayın. Açık renk farı, tüm göz kapağınıza sürün. Ardından, koyu renklerle gölge verin. Doğal ve iyi bir görünüm için farı iyice dağıtmalısınız. Renkler birbirine iyice karışınca göz makyajınız kusursuz görünecektir.

Eyeliner

Eyeliner için öncelikle yakınlaşabileceğiniz bir ayna olmalı. Eyeliner çekmeye, iç kısımdan başlayın. Kısa bir çizgi çizin ve dışa doğru çizgiyi devam ettirin. Bu konuda kendinize güvenmiyorsanız, siyah bir farla da aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Eyelinerı tek bir çizgi halinde çekmeyi başaramazsanız far fırçası yardımıyla dağıtın. Böylece, dumanlı bir göz makyajı elde etmiş olursunuz.

Maskara

Maskara, makyajın olmazsa olmazlarındandır. Maskara uygulamasına, daima kirpik diplerinden başlayın. Diplerden yukarıya doğru uygularken maskara fırçasını sağa sola oynatın. Böylece, daha dolgun bir görünüm elde edebilirsiniz. Daha yoğun bir etki için alt kirpiklerinize de uygulamayı unutmayın. Ayrıca, maskaranızın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, maskara fırçasını pompalamamalısınız. Bu hareket, maskaranın içine hava girmesine ve hemen kurumasına neden olur.

Kaşlar

Kaş, yüz ifadesini belirlediği için dikkat edilmesi gereken bir bölgedir. En ufak bir hata sizi olduğunuzdan farklı gösterebilir. Yüz tipinize uygun kaş şekline sahip olduktan sonra, onları daha belirgin bir hale getirin. Bunun için, saç renginize uyan bir kaş kalemi veya kaş farından faydalanabilirsiniz.

Ruj

Ruj uygulamadan önce ölü deriden kurtulmak ve pürüzsüz dudaklara sahip olmak için peeling yapabilirsiniz. Ardından dudaklarınızı mutlaka nemlendirin. Dudak hatlarını belirginleştirmek için, rujunuzla aynı tonda bir kalemle dudaklarınızı çerçeveleyin. Rujunuzu uygulayın. Son olarak, mendil yardımıyla fazlalıkları alabilirsiniz.

Pratik makyaj tüyolarını öğrendiniz. Makyaj hakkında diğer yazılarımızı hemen okuyun:

Mükemmel yaz makyajı için tüyolar

Sıcak havalara dayanıklı makyaj

Aydınlık makyajın püf noktaları