Pırlanta satın alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları biliyor musunuz? ‘Yüksek Topuklar’ olarak, kendinize bu eşsiz hediyeyi verirken göz önünde bulundurmanız gereken kriterleri açıklıyoruz. Hemen özel haberimizden okuyup öğrenebilirsiniz.

Pırlantanın kesimi önemlidir

Pırlantanın kesim şekli, ışığı yansıtma oranını belirliyor. İlk bakışta göze çarpan pırlanta aksesuarlar alırken, doğru oranlarda kesilmiş olmasına dikkat edin. Genel olarak yuvarlak kesim pırlanta kullanılır ancak bazı takılarda markiz, kalp, prenses ve oval kesimlere rastlamak mümkündür.

Pırlantanın rengine dikkat edin

Pırlanta, şeffaf renkli olsa da saflığına göre renk farklılıkları olabiliyor. En kıymetli pırlanta, içinde değişik maddeler olmayandır. Işıkta parlamasında en önemli etkenlerden biri, pırlantanın rengidir. Bu yüzden iyice inceleyip ışığı tam yansıtan renkleri tercih edebilirsiniz.

Pırlantanın karatına bakın

Pırlanta ağırlığını belirlemek için karat terimi kullanılıyor. Karatı ne kadar yüksekse, pırlanta maddi değeri o kadar artıyor. Nil Karaibrahimgil’in ‘Pırlanta’ şarkısında geçen ‘karat’ sözü, işte tam olarak bunu anlatıyor.

İndirim kampanyalarını takip edin!

Pırlanta fiyatları yüksek olarak bilinse de kampanyaları takip ederek uygun rakamlarla satın alabilirsiniz. Atasay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel indirim kampanyasıyla pırlantayı ulaşabilir hale getiriyor.

Pırlantada zamansız modeller seçin

Pırlanta takılarda farklı modeller karşımıza çıkıyor ancak çocuğunuza hatıra bırakabileceğiniz zamansız bir model seçmenizde fayda var. Bu sayede her yaşta ve ortamda pırlanta aksesuarınızla göz kamaştırabilirsiniz.

Sertifikalı pırlanta talep edin

Pırlanta alırken 4C sertifikasına sahip olmasına dikkat edin ve bunu satıcından mutlaka talep edin. Türkiye’nin en bilinen ve güvenilir markalarından pırlanta aldığınızda, sertifikası daha siz sormadan verilecektir.