Yaz kapıda! Kalın kıyafetler birbir çıkıyor ve bütün kış kazaklar altında saklanan bedenlerimiz, kışı hareketsiz geçirmemizi affetmediğini bugünlerde adeta yüzümüze vuruyor! Öyleyse; sizi hem bu yaza hazılayacak hem de genel olarak hayatınızın sporla ilgili seyrini değiştirecek yegane antrenman önerimiz: PİLATES!

Biz kadınlar, spor ve sağlıklı beslenmenin önemini daha iyi anlıyoruz. Vücudumuzu yaza hazırlamak için son bir ay kala şok diyetler yapmak yerine iyi beslenerek, özenle spor yaparak ideal kilomuza ulaşacağımızın farkındayız. Ancak bazen, bildiğimizi uygulamakta zorlanıyoruz. Güzel haber şu ki, yüzyılın akıllı antrenman sistemi pilates ile yaz, kış ayırmadan yıl boyunca düzenli sporu hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz.

Ancak Düzenli Sporu Hayatınıza ‘Pilates’ ile Kolayca Sokabilirsiniz!

Çünkü ‘Pilates’e yüzyılın akıllı antrenman sistemi deniliyor… Pilates, düzenli sporla ilgili, zamansızlık, bütçe, zorluk, terlemek, yorulmak gibi kafanızdaki tüm bariyerleri aşan ve yapmadığınızda yokluğunu hissetmeye başlayacağınız bir spor.

Sizin için Türkiye’nin ilk pilates stüdyolarından Taxim Pilates’in Kurucu Ortağı Stott Pilates Eğitmeni Gamze Kiremitçi’ye pilatesle ilgili tüm merak edilenleri sorduk:

  1. Pilates’e niye yüzyılın akıllı antrenman sistemi deniliyor?

Pilates, bugüne kadar yaptığınız tüm egzersizlerden çok daha farklıdır. Birinci Dünya Savaşı yıllarında askerler ve yatarak tedavi gören hastaların kaslarını kuvvetlendirmek için geliştirilen, denge, nefes ve hareket sistemlerinin sentezi olan bir egzersiz şeklidir. Kasları güçlendirmeye, esnetmeye ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesine yardımcı olur..

Pilates, en başta duruşunuzu düzeltir, sonra formunuzu korumanıza yardımcı olur, konsantrasyonu arttırır, esnekliği arttırır, bel ve sırt ağrılarını azaltır, kaslarınızı şişirmeden gücünüzü arttırır, bağışıklık sistemine bile olumlu etkileri vardır. Ve burada saymadığım bir çok faydası daha keşfedilmiştir.

  1. Pilates zor mudur? Herkes yapabilir mi? 

Spor yapmak değil, nasıl yaptığınız çok önemlidir. Spor denilince herkesin gözünün önüne spor salonlarında kan ter içinde yapılan antrenmanlar geliyor. Ve bu tablo bir çoğumuzun spor yapmaya başlamak konusunda gözünü korkutyor Oysaki doğru hareketleri, doğru bir eğitmen kontrolünde yaparsanız bu kadar kalbinizi ve bedeninizi yormanıza gerek kalmaz.

Pilates kalbinizi ve bedeninizi çok yormadan yapabileceğiniz bir egzersiz sistemidir. Egzersizler çoğunlukla yatar pozisyonda ve omurgayı tam destekler biçimde yapılır. Bu sayede güç, çeviklik ve koordinasyon geliştirmede pilates en iyi yöntemdir

O yüzden pilates her yaşta herkesin yapabileceği hareketlerden oluşur. Farkındalıkla ve konsantre bir şekilde yapılır. Ve çok etkili sonuç verir.

  1. Pilatesle kısa sürede yaza hazırlanabilir miyiz?

Pilatesle tatil öncesi kısa sürede kolaylıkla forma girebilirsiniz. Pilates kasları uzatarak çalıştırır ve bedeninizi sıkılaştrarak daraltır. Daha çok kilo vermek isteyenler tabiki bu dönemde beslenmelerine de dikkat etmeliler. Gerekiyorsa pilatesin yanında haftanın bir günü biraz daha tempolu bir antrenman da eklenebilir. Ancak ne spor yaparsanız yapın yazın şekilli bir vücut istiyorsanız yanına mutlaka pilatesi eklemenizi tavsiye ederiz. .

  1. Evde pilates yapılamaz mı?

Pilates tabiki evde yapılabilir. Ama evde yapmak isteyen kişilere önerimiz ev egzersizlerine başlamadan önce mutlaka doğru bir eğitmenle birlikte çalışmalarıdır. İyi bir eğitmen tarafından temel pilates prensiplere dair eğitim almış olmaları çok önemli. Çünkü duruş bozukluklarını düzelten ve bedendeki en derin kaslara kadar farkındalık sağlayan bu spor eğer doğru yapılmazsa hiç bir işe yaramayacağı gibi sakatlanma riskleri de doğurabilir. 

  1. Son olarak pilates hayat boyu yapılması önerilen bir tür egzersiz midir?

Evet Pilates tam da hayat boyu yapılması önerilen bir egzersizdir. Çünkü sağlıklı ve genç olduğunuz dönemlerde sıkılaştırma ve forma sokma etkisi ile hayatınızın vazgeçilmesi olacak bir egzersiz türüdür. İlerleyen yaşlarda da doğru eğitimi almış eğitmenlerle yapıldığı takdirde ağır egzersizin sakıncalı olduğu kalp rahatsızlıkları, osteoporoz ve romatizmalı hastalarda bile fiziksel kuvveti artırmak için yapılabilen yegane egzersiz sistemidir.

Pilates’in son yılların en iyi egzersiz biçimi olmasının belki de en büyük sebebi herkesin pilates yapabilmesi. Pilates’i her bedene uygun hale getirmekse iyi hocaların görevi. 2010 yılından beri yaşları 16 – 82 arasında değişen üyelerimiz oldu. Hepsinin bedenine göre bir program belirlemekse bizim görevimiz oldu. Kişinin bedenine, rahatsızlıklarına, hedeflerine göre bir çalışma yapıyoruz ve gelişmelere göre programımızı sürekli yeniliyoruz. Kendiniz için en doğru metodu iyi bir pilates stüdyosunda belirlemeniz çok önemli.

  1. Taxim Pilates hakkında bilgi alabilir miyiz?

Taxim Pilates stüdyolarında dünyanın en iyi ve en kabul gören pilates metodu olan STOTT PILATES® metodu ile dersler verilmektedir. Tüm eğitmenlerimiz çok zorlu olan ve ciddi bir anatomi bilgisi gerektiren Stott Pilates eğitimlerinden geçmiştir. Taksim ve Nişantaşı’ndaki stüdyolarımızda Aletli Pilates dersleri veriliyor. Levent’te Kanyon AVM’nin yanında yeni açılan Flex By Taxim Pilates adlı stüdyomuzda hem aletli pilates hem minder pilatesi dersleri yapılabiliyor.

Taksim ve Nişantaşı stüdyolarımız hakkında bilgiye www.taximpilates.com, Levent’te yer alan yeni stüdyomuz Flex By Taxim Pilates hakkında bilgiye: www.flexpilates.studio adresinden ulaşabilirsiniz.