Pekmezin mucizevi faydalarını öğrenin!

Pekmez, çoğunlukla kış aylarında tercih edilen şifa kaynağı bir besindir. Doğal koşullarla hazırlanan pekmezin sağlığa birçok faydası vardır. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için, pekmezin faydaları derledik. Kan yapan, enerji veren pekmezin, sağlığa başka ne gibi faydaları olduğunu öğrenmek için özel haberimizi hemen okumaya başlayın!

Pekmezin besin değerleri ve faydaları

Pekmez, protein, lif, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve A, C vitaminleri içerir. Besin değerleri sayesinde hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Pekmezi, yoğurda ekleyerek ara öğünlerinizde veya kahvaltıda yiyebilirsiniz. Tatlı yapımında şeker yerine doğal pekmezi tercih edebilirsiniz.

Pekmez kansere karşı koruyucudur!

Yapılan araştırmalar sonucu, pekmezin kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği görülmüştür. Kalsiyum bakımından zengin olan pekmez, kanserli hücrelerin ve tümörlerin yok edilmesinde yardımcıdır.

Pekmez bağırsaklar için faydalıdır!

Kalsiyum deposu olan pekmez, bağırsak sağlığı için son derece faydalıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde, bağırsaklardaki zararlı unsurları temizler. Kolon kanseri riskini azaltır.

Pekmez kemik ve diş sağlığına iyi gelir!

Pekmez, kemik ve diş sağlığı için gerekli tüm mineralleri barındırır. Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır içerir. Düzenli olarak tüketerek kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirebilir, kemik hastalıklarından korunabilirsiniz.

Pekmez kalbin dostudur!

Pekmez, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kanın pıhtılaşmasını önler. Kandaki oksijen miktarını artırır ve kan basıncını dengeler. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Kalp krizi, felç gibi rahatsızlıkların riskini azaltır.

Pekmez sinir sistemini güçlendirir!

Pekmez, B6 vitamini içeren bir besindir. Pekmeze antienflamatuar ve anti kanser özellikleri katan B6 vitamini, bağışıklık sistemi, sinir sistemi, hücre oluşumu ve yenilenmesi, enerji üretimi ve kan sağlığı için çok önemlidir.

Pekmez demir eksikliğini giderir!

Demir eksikliği, kansızlık nedeniyle baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, agresiflik, saç dökülmesi gibi ciddi sorunlara neden olur. Demir deposu olan pekmezi düzenli olarak tüketerek, tüm bu sorunlara engel olabilirsiniz. Demir, hücrelerin fonksiyonlarını destekler, hücreleri yeniler, bağışıklığı güçlendirir, beyin ve kas fonksiyonlarına olumlu etki eder.

Pekmez güçlü bir antioksidandır!

Antioksidan özelliğe sahip olan pekmez, vücudu zararlı unsurlara karşı korur ve onlardan arındırır. Böylece, kanser, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.

Pekmez sindirim sistemini düzenler!

Vitamin ve mineral bakımından zengin bir antioksidan olan pekmez, sindirim sistemi için de son derece faydalıdır. Ülser, bağırsak hastalıkları, ishal ve kabızlık gibi sorunları, düzenli olarak pekmez yiyerek ortadan kaldırabilirsiniz.

Pekmez enerji kaynağıdır!

Pekmez, vitamin ve mineral dışında karbonhidrat ve yağ da içerir. Vücuda enerji verir. Ayrıca, içerdiği demir sayesinde uzun süre tok tutar ve enerjik kalmanızı sağlar. Bu yüzden, pekmezi kahvaltıda tüketmek en doğrusudur.

Pekmez cilt sorunlarını giderir!

Pekmez antioksidan özelliği sayesinde, cildi zararlı serbest radikallerden arındırır. Hücreleri yeniler, kırışıklık oluşumunu yavaşlatır. Yani, cildin yaşlanmasını geciktirir. Aynı zamanda, akne, egzama, sedef gibi cilt sorunlarında, tedavi edici özelliğe sahiptir.

Pekmez karaciğerin dostudur!

Pekmez, kan dolaşımını düzenler ve kan değerlerini dengede tutar. Karaciğer rahatsızlıklarında tedaviye destek olur. Özellikle sigaranın karaciğere, akciğere ve damarlara verdiği hasarı onarmaya yardımcı olur.

Pekmez soğuk algınlığına iyi gelir!

Özellikle kışın sık yaşanan soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklardan kurtulmak için pekmez tüketebilirsiniz. Pekmez, antioksidan özelliği sayesinde bakterileri ve virüsleri yok eder. Öksürüğü keser ve ağızda oluşan yaraları iyileştirir.

Pekmez emziren anneler için faydalıdır!

Doğal koşullarda üretilen pekmez, vitamin ve mineral deposudur. Vücut fonksiyonlarını düzenler ve iyileştirir. Emziren anneler düzenli olarak pekmez tükettiği takdirde, sütün kalitesi ve miktarı artar.

Pekmez kilo vermeye yardımcıdır!

Pekmez içerdiği vitamin ve minerallerin aksine çok az miktarda yağ ve kalori içerir. Bu nedenle diyet yaparken, enerjik hissetmek ve uzun süre tok kalmak için tüketebilirsiniz. Ayrıca, tatlı krizlerini gidermenize de yardımcı olacaktır. Kilo vermenize yardımcı olması için, günde en fazla 1 yemek kaşığı pekmez tüketmelisiniz.

Pekmez nasıl tüketilmeli?

Pekmezin faydalarından bahsettik. Pekmezi tüketirken iki konuya dikkat etmek gerekir. Biri ölçüsü diğeri de pekmezin doğal olmasıdır.

  • Pekmez, sağlık için birçok faydaya sahip olsa da, çoğu besin gibi fazlası zararlı olabilir. Bu nedenle günde en fazla 1 yemek kaşığı tüketmelisiniz.
  • Son olarak pekmezin doğal olması çok önemlidir. Böylece, içeriğinden daha iyi bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Yorum Yapın

vestel