Her kadın sağlıklı ve pırıl pırıl görünen saçlara sahip olmak ister. Ancak günlük koşuşturmalar içinde saçlara bakım yapmak pek mümkün değil. İşten veya okuldan arta kalan zamanlarda saçlarınıza kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler öğrenmek ister misiniz? O halde parlak saçlar için doğal yöntemleri öğrenmek için haberimizi hemen okumaya başlayın!

Sağlıklı saçların sırrı

Saç derisinde bulunan yağ, saçları nemli ve sağlıklı tutar. Bu yağ azaldıkça saçların parlaklığı ve sağlıklı görünümü azalır. Kuru ve yıpranmış saçlara sahip olmanıza neden olur. Ayrıca düzensiz beslenme, kullanılan kötü içerikli saç bakım ürünleri, stres, saç boyaları, özellikle yaz aylarında havuz, deniz ve güneş saçları yıpratır ve saçlar parlaklığını yitirir. Ancak şimdi size bahsedeceğimiz doğal yöntemlerle saçlarınızı tekrar eskisi gibi parlak hale getirebilirsiniz.

Şampuan ve saç kremi seçimi!

Yanlış saç ürünü seçmek, saçlarınıza zarar verebilir. Şampuan ve saç kremi seçmeden önce saç tipinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. Kuru cilde sahipseniz yağlı ciltler için olan şampuanları tercih etmek saçlarınızı daha da kurutarak yıpratır. Saç dökülmelerini bile artırır. Saç tipinize karar veremiyorsanız bir dermatoloğa danışabilirsiniz.

Parlak saçlar için doğal yağlardan faydalanın!

Özellikle yıpranmış ve kuru saçlar için doğal yağlar çok etkili bir yöntemdir. Tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı, Argan yağı gibi yağları saç uçlarınıza uyguladığınız takdirde hem kırıklara engel olursunuz hem de saç uçlarının canlanmasını sağlarsınız. Ayrıca tüm bu yağları karıştırarak haftada iki kez saç diplerine uygulamanız, saç diplerindeki nemi koruyarak dökülmelere engel olur.

Saçlarınızı her gün şampuanlamayın!

Saçları her gün şampuanlamak, saçlarınız kurutur ve yıpratır. Banyo yaptığınız bazı zamanlar sadece su ve saç uçlarına krem uygulayabilirsiniz. Böylece saçınız nemini kaybetmez. Kuru şampuanlardan da uzak durmaya çalışın. Hacim verdiği söylenen bu ürünler saç derisindeki gözenekleri tıkayarak, gözeneklerin hava almasına engel olur.

Saçlarınıza fazla ısıdan koruyun!

Çoğu kadın fön, maşa gibi uygulamaları çok sık uygular. Ancak saça ısı veren bu uygulamalar, saçın yıpranmasına neden olur. Kırıkları ve saç dökülmelerini artırır. Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı kurutmak isterseniz, fön makinesini saçlarınıza 15-20 cm uzaklıkta tutmalısınız. Son olarak, banyo esnasında saçları çok sıcak suyla yıkamak saç derisine zarar verir ve saçların yıpranmasına neden olur. Ilık veya soğuk suyla yıkanan saçlar hem daha parlak hem daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Parlak saçlar için elma sirkesi

Elma sirkesi, saçlar için tedavi edici özelliğe sahip bir besindir. Banyo esnasında durulama suyunuza birkaç kaşık elma sirkesi ekleyin. Saçlarınızı bu karışımla durulayın. Elma sirkesi ve su karışımıyla saç diplerine masaj da yapabilirsiniz. Banyodan çıktığınızda saçlarınızın daha parlak, yumuşak ve nemli olduğunu göreceksiniz. Ayrıca kepek, kaşıntı gibi problemler yaşıyorsanız, elma sirkesi sayesinde bu problemlerden kurtulabilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz doğal yöntemler sayesinde daha parlak ve daha canlı saçlara sahip olabilirsiniz. Ciddi saç derisi problemleri yaşıyorsanız bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.