Papatya çayı, geleneksel bir içecek olsa da, uykusuzluktan karın ağrısına kadar çeşitli hastalıkları tedavi edecek kadar çok güçlüdür. Papatya da potansiyel olarak ciddi yan etkilere ve tıp etkileşimlerine sahip olabilir.

Hafif sedatif etkileri olan bu çay, uykusuzluğu gidermek ve kabuslardan uzak durarak iyi bir gece uykusunu teşvik edebilmesi açısından önemlidir. Uykusuz ya da huzursuz geceler yaşıyorsanız, yatmadan önce papatya çayını buharlı, yatıştırıcı olarak bir bardak  şeklinde hazırlyarak gece boyunca nazikçe uyumanızı sağlayabilirsiniz. Papatya çayı piyasadaki en popüler çay çeşitlerinden biridir ve stres seviyelerini düşürme, uykuya yardımcı olma, menstrüel semptomları yatıştırma, cildi koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme, mide bağırsak sorunları ve diyabet yönetimini en sağlıklı seviyede tutmaya yarar.

Papatya çayının tanımı

‘’Asteraceae’’ familyasına ait çiçek üyelerden türetilen bu bitkinin çiçekleri, pek çok farklı bitkisel ve doğal ilaçlar için olduğu gibi en popüler şekli olan çay için dahi kurutulabilir ve hazırlanabilir. Bu bitkiler pek çok farklı formda bulunur, bu nedenle dünyanın bir bölümünde papatya çayı farklı şekilde yetişirken, başka bir bölgede aynı türde olmayabilir, ancak bitkilerin temel bileşenleri oldukça benzer olmakta ve benzer etkiler sağlamaktadır.

Papatya çayının hoş tadı ve ulaşılabilirliğinin yanı sıra, insan üzerinde önemli etkileri olabilecek birçok flavonoid, sesquiterpenes ve diğer güçlü antioksidanların varlığı nedeniyle, birçok sağlık örgütü nedeniyle yıllar boyunca övülmüş ancak üretimine dikkatle yaklaşılmıştır. Papatya çayı, genellikle halk arasında bir içecek olarak tüketilirken, bazı sakatlanma durumlarında dikkatli davranılmaktadır. Papatya bitkisi, içerisinde bulunan bileşiklerin ve kimyasalların güçlü doğası nedeniyle, muhtemel etkileşimler nedeniyle hamile olan veya birkaç ilaç reçete edenler için dikkatli olunması önerilir. Papatya çayınızı sağlık rejiminin düzenli bir parçası olmadan önce, doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

Papatya Çayının Faydaları ve Kullanımları

Cilt Sağlığı: Papatya çayın antienflamatuar ve antioksidan bakımından zengin özelliklere sahip olmasından dolayı, sadece bir içecek olarak kullanılmaz. Topikal olarak ılık veya soğuk papatya çayı, egzama gibi tahriş veya rahatsız cilt koşullarına uygulanabilir. Araştırmalar, bu tür direk uygulamaların iyileşmeyi önemli ölçüde iyileştirebildiğini ve yüzdeki lekelerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabileceğini göstermiştir. Bu alanlardaki oksidatif stresin ortadan kaldırılması ve bağışıklık tepkisinin artırılması cildiniz için harikalar yaratabilir!

Bağışıklık Sistemi: Enfeksiyonları önlemek için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, papatya çayı mükemmel bir sistem güçlendirebilirsiniz. Papatya çaydanlıklarında, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşan belirli miktarda fenolik bileşik var. Araştırmalar, iki hafta boyunca 5-6 bardak papatya çayın vücudun enfeksiyonlarla mücadele kabiliyetini önemli ölçüde artırdığını gösteriyor.

Menstrüel Rahatsızlık: Papatya çayın antienflamatuvar ve gevşetici yapısı menstrüasyon semptomlarıyla uğraşan kadınlar için popüler bir seçim olmasını sağlar. Buna şişkinlik, kramplar, kaygı, terleme, uykusuzluk, ruhsal değişimler ve diğerleri de neden olabilir. Papatya çayı bu belirtilerin çoğunu doğrudan etkiler, zihni ve bedeni yatıştırır ve rahatsızlıktan kaynaklanabilecek iltihaplanmayı azaltarak.

Stress: Bir papatya çayının en popüler kullanımlarından biri stres ve kaygı tedavisi olarak algılanabilir.  Günde 1-2 bardak papatya çayı, kronik stres belirtileriniz için önemli miktarda yatıştırıcıdır. Yine, gebelik stresli bir süre olabilirken, papatya çayı bu konuda düşük  konusunda herşey minimal olarak değerlendirilmiş demektir.

Uyku Yardımı: Papatya çayı stres ve endişeyi hafifletebileceği gibi, özellikle de huzursuz, dinlendirici ya da canlandırıcı uykuyla mücadele eden insanlar için genel bir uyku yardımı gerçekleşebilir. Uyku apnesi ve diğer rahatsızlıklarla mücadele edenler bile papatya çayının etkilerinden fayda görebilir. Kafeinsiz papatya çayı ile sıcak bir bardak içmek, daha kısa sürede uykuya dalmanıza ve daha ferahlatılmış bir his uyandırmanıza yardımcı olabilir.

Diyabet Yönetimi: Araştırma, papatya çayının diyabetli insanlar için yararlı olabileceğini gösterdi. Kandaki şeker seviyelerini azaltmaya ve kandaki insülin miktarını düzenlemeye yardım ederek, papatya çayı içerisindeki güçlü organik kimyasallar, büyük damlaları ve kan şekeri artışlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bir diyabetik olarak, her zaman yeni bitkisel tedavilere başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir.

Mide Sorunları: Hafif şişkinlikten mide tahrişine kadar muzdarip olursanız, papatya çayı rahatlamanız için büyük bir yardımcı olabilir.

Tek bir fincan papatya çayı sizin daha iyi hissetmenizi sağlayabilir, ancak bunun sürekli kullanılması, bağırsağınızda daha ciddi koşulların gelişmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Saçlar Güçlenir: Papatya, çayın diğer etkileyici özelliklerinin yanı sıra birçok kullanıcı ihtiva etmektedir. Saçın görünümünü ve mukavemetini arttırır. Anti-inflamatuar bileşenler saçlı deride herhangi bir tahrişi farkettiğinde yok ederjen; daha güçlü kimyasallar saç tellerini güçlendirip kepeği gidermekte ve genellikle saçınıza daha iyi ve daha silik bir görünüm vermektedir. Papatyalar bazılarına alerjik olmasına rağmen Vatozya, papatyalar veya krizantem için alerjik olanlar gibi insanlar, aynı zamanda vücudun allerjenlerine karşı bağışıklık tepkisinin modüle edilmesine yardımcı olabilir. Bir anti histamin olarak çalışarak, bir fincan papatya çayı, vücutta bu alerjik reaksiyonları rahatlatabilir ve semptomlar çok ciddi hale gelmeden önleyebilir.

Daha önce de belirtildiği gibi hamile kadınlar papatya çayı tüketmemelidir, Düşük yapma riskini arttırır. İkincisi, birçok insan yaban mersine alerjidir, bu yüzden özellikle topikal uygulamalarda papatya kullanıldığında semptomlar kötüleşebilir. Bitkisel veya diyet rejiminde önemli değişiklikler yapmadan önce doktorunuzla konuşun.

Uykusuzluk ve Sakinlik için

Papatya, insanlarda etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, hayvan çalışmaları, küçük miktarların kaygıları hafiflettiğini, daha büyük miktarların ise uykuyu kolaylaştırdığını teyit etmektedir. Uykusuzluk ve kaygı için her gün 3-4 bardak papatya çayı içmeyi önermektedir. Gebe ve emziren kadınların, düşük yapma riskini artıracak şekilde çayı tüketmemeleri gerektiğini belirtmektedir.

Cilt Koşulları

Papatya çayı topikal veya oral olarak kullanmak egzama, temas dermatitleri ve bebek bezi döküntüleri gibi cilt problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak yararları bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Ne yazık ki, bazı hastalar farkında olmadan orijinal deri problemini papatya alerjik reaksiyonuyla birleştirerek durumlarını daha da kötüleştirebilirler.

Papatya çayı güvenli midir?

Papatya preparatlarında bulunan polen alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yaban mersini polenine alerjiniz varsa, papatya kullanamayabilirsiniz. Papatya kan incelticilerine (antikoagülanlar) müdahale edebilir.

Diyet takviyelerini kullanırken, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Geleneksel ilaçlarda olduğu gibi, diyet takviyeleri, yan etkilere, alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya reçete ve reçetesiz ilaçlarla veya diğer takviyeleri alıyor olabilir. Bir yan etki veya başka bir ilaç veya ilave ile etkileşim, diğer sağlık durumlarını daha da kötüleştirebilir.
  • Diyet takviyelerinin üretilme şekli standartlaştırılmayabilir. Bu nedenle, ne kadar iyi çalıştıklarını veya neden oldukları yan etkileri markalar arasında veya aynı markanın farklı lotlarında bile farklılık gösterebilirler. Sağlıklı yiyeceklerde veya bakkallarda satın aldığınız takviye biçimi, araştırmada kullanılan formla aynı olmayabilir.
  • Vitaminler ve mineraller dışında çoğu diyet takviyesinin uzun vadeli etkileri bilinmemektedi