Sosyal medyadaki paylaşımlara bakılırsa, toplumun büyük bir bölümü ‘ben çok mutluyum, harika bir hayat yaşıyorum!’ diyor. Ancak aşırı uç duygular, at nalı gibidir yani tam karşısında zıddı vardır. Sosyal medyada, alışveriş merkezinde çok mutlu görünen insanların kendileriyle başbaşa kaldıklarında acı çektiklerini herhalde en iyi kendimizden biliyoruz. Acaba neden böyle oluyor?

Yaşam kalitemizi yükseltmek, mutlu, özgür, başarılı olmak istiyoruz. Tüketiyoruz… Dürüst olup düşünür müsünüz, en son yaptığınız alışverişi de sizi mutlu edeceği için yapmadınız mı? Aldığınız kıyafetler, öğle arasında mutlaka içtiğiniz kahve, yemek yediğiniz mekanlar, market alışverişinde öncelik verdiğiniz markalar… Neden bu seçimleri yapıyorsunuz? Birileri size, ‘The Truman Show’ filmindeki gibi oyun mu oynuyor?

Petra Bock isimli Alman bir yazarın ‘Mind Fuck’ isimli kitabını elimden düşürmüyorum bu sıra; sayfalarda ilerledikçe günün çoğu anında beynimizi nasıl becerdiğimizi, hayat kalitemizi nasıl düşürdüğümüzü fark ediyorum, tüylerim ürperiyor. Kitapta ilgimi çeken pek çok bölüm oldu ama en çok televizyonda, internette, sinemada, gazetede şu anda bu yazıyı okurken sağda, üstte karşımıza çıkan reklamların beynimizi nasıl becerdiğini anlatan bölümü paylaşmak istedim.

“Bugüne kadar yaşam kalitesi üzerinde duran tek bir sektör vardı: Reklamcılılık. Bize mutluluğun margarinde, büyük aşkın şampuanda, özgürlüğün hijyenik pedlerde olduğunu telkin ettiler. Yaşam kalitesiyle ilgili özlemlerimiz hâlâ tüketimle endeksli ve bunun ne kadar kısa ömürlü olduğunu hepimiz biliyoruz. Reklamları izledikten sonra margarini, şampuanı, hijyenik pedi alışveriş sepetine atan pek çok insan için mutluluk, büyük aşk ve özgürlük Capo Verde adalarından da uzaktadır.” 

Ne dersiniz, artık günü kurtarmak yerine hayatımızı derinden değiştirecek, disiplinli bir yenilenme sürecine adım atmamız gerekmiyor mu?

Arzu

 

Arzu Karabulut

Yüksek Topuklar Genel Yayın Yönetmeni

arzu.karabulut@yuksektopuklar.net

Beni takip edebilirsiniz: https://twitter.com/arzukarabulut

https://www.facebook.com/YuksekTopuklarNet