Baharlar aylarıyla birlikte düğünler ve davetler artmaya başladı. Kadınlar için, düğün veya özel davete giderken kıyafet seçmek bazen kabusa dönüşür. Hem bedeninize uygun bir elbise seçmek hem de şık görünmek oldukça zordur. Peki, özel bir davete giderken nasıl giyinmeli? En yakın arkadaşınız olarak, özel bir geceye hazırlanırken sizlere faydalı olacak bilgiler sunuyoruz.

İşe vücudunuzu tanıyarak başlayın!

Kilolu ve çok zayıf olmak moralinizi bozmasın. Yaklaşan bir düğün veya davet nedeniyle telaşa kapılmak yerine, vücut tipinize doğru karar verin. Size uygun modellerin neler olduğunu düşünün. Vücudunuzda beğenmediğiniz yerleri, ince gösteren renklerle kamufle etmeye çalışın. En güvendiğiniz yerleri ise ortaya çıkarmaktan korkmayın. Önemli olan, şikayetçi olduğunuz bölgeleri kapatıp, vücudunuzu kusursuz gösterecek elbiseyi bulmaktır.

Feminen ve rahat olmaya çalışın!

Feminenliği ve rahatlığı bir araya getirmek zor gibi görünse de, bunu en doğru şekilde kıyafetinize yansıtmak sizin elinizdedir. Gideceğiniz davetin önemini vurgulamak adına, zarif seçimler yapmalısınız. Şık, payet işlemeli veya dantelli elbiseler, rengarenk ve dikkat çekici aksesuarlar feminen bir stil oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, baş etmekte zorlanacağınız, riskli seçimlerden de uzak durmalısınız. Önceliğiniz, geceyi rahat ve keyifli geçirmek olmalıdır. Bunun için, uzun kuyruklu elbiseler, aşırı dekolteleri tercihlerinizin dışında bırakmalısınız.

Davetin konseptini unutmayın!

Kıyafetinize karar vermeden önce, katılacağınız davetin konsepti mutlaka öğrenin. Resmi bir davetse, ağır ve uzun bir elbise, yarı resmi bir davet için daha zarif ve ipek bir elbise, sade bir davet içinse, kısa ama tarz bir elbise tercih edebilirsiniz. Yaz düğünlerine giderken de rahat, uçuş uçuş elbiseler keyifli anlarınızda size eşlik edebilir.

Dekolteyi abartmamaya özen gösterin!

Özellikle fazla kilolardan şikayetçiyseniz, dekolte konusunda daha temkinli olmalısınız. Yanlış dekolte, kötü ve basit bir görünüme neden olabilir. Doğru ve ölçülü bir dekolte ise, tüm dikkatleri üzerine çekerek, beğenmediğiniz yerleri geri plana atmanızı sağlar. Bu yüzden dekolteyi vücudunuzda en güvendiğiniz yer neresiyse, orada kullanmalısınız.

Elbise seçerken püf noktalara dikkat!

Bazı püf noktalar, kusursuz görünmenize yardımcı olabilir. Örneğin, kalın bir bele sahipseniz, dikkati omuzlara ve boynunuza çekebilirsiniz. Vatkalar, derin yakalar ve dikkat çeken aksesuarlar, tüm gözleri bu bölgelere çekecektir. Geniş kalçalarınız varsa, göğüslerinizi belirginleştirecek kıyafetler tercih edebilirsiniz. Üst kısmı işlemeli ve detaylı elbiseler, dikkatin kalçalarda toplanmasına engel olacaktır. Üstü daha renkli, altı daha koyu ve düz renk elbiseler, kalçalarından şikayetçi olan kadınlar için doğru tercihlerdir. Çok büyük göğüslere sahipseniz ve bunları kamufle etmek istiyorsanız, straples ve tek omuz modellerden uzak durun. Göğüslerinizi toparlayacak kıyafetler tercih edin. Son olarak, göbeği saklamanın en iyi yolu ise, göğüs altından itibaren genişleyen elbiseler giymektir. Belinizi ve vücudunuzu saran elbiselerden uzak durmalısınız.

Aksesuar seçimi elbise kadar önemli!

Vücut tipinize uygun elbise seçmek kadar, kilolarınızı saklayacak aksesuarlardan yardım almak da çok önemlidir. Aksesuar seçerken, elbisenizin modelini göz önünde bulundurun. Örneğin, straples elbiseleri göz alıcı kolyelerle, geometrik kesimli elbiseleri ise zarif küpelerle tamamlayabilirsiniz. Yüksek Topuklar, şüphesiz kadınların vazgeçilmezi. Hem feminen bir tarz yaratmanıza yardımcı olur hem de silüetinizin kusursuz görünmesini sağlar. Sade ve düz renk bir elbise tercih ettiyseniz, renkli ve göz alıcı takılar kullanabilirsiniz. Zarif ve küçük çantalar, stilinizi ön plana çıkarır ve elbisenize renk katar.