Rahatlık


Dikkat edin, oturma odanızı iyi organize etmek ve rahat tasarımlara yönelmek çok önemlidir. Şık olsun diye rahat edemeyeceğimiz mobilyalar seçmek yaşantımızda küçük küçük pek çok rahatsız edici sıkıntılara yol açacaktır. Siz ve tüm aile bireylerinizin ortak rahatlığıdır dikkat edeceğiniz. Bu konuda aile bireylerinin her birinin yaşam alışkanlıklarına dikkat etmelisiniz. Örneğin evin beyi yorgun bir günün ardından eve geldiğinde ayaklarını uzatarak tv seyretmek istiyor, evin hanımı kitap okuyacağı bir köşe olsun istiyorsa ve çocuk oyun oynayabileceği bir alan arıyorsa göz ardı edilmemelidir. Unutmayın ailenizin birlikte zaman geçirdiği ortamlarda herkesin mutlu olacağı ortamlar yaratmak önemlidir.


İşlevsellik


İhtiyaç kadar, mekan büyüklüğüne uygun işlevsel mobilyalar kullanmak önemlidir. Günümüz minimalist dizaynları rahatlık ve işlevselliği bir arada sunabilecek çözümler sağlamaktadır. Tekerlekli üniteler, raflar, küçük gizli çekmeceler, saklama kutuları küçük mekanlarınızda büyük kolaylık sağlayabilir. İstediğiniz zaman istediğiniz yere çekerek kullanacağınız tekerlekli mobilyalar hem mekanlarınızda sık sık değişiklik yapabilme zevkinizi yaşamanıza olanak sağlar, hem de alanlarınızı genişletebilme imkanı kazandırır. Orta sehpanızın altında yer alacak tekerlekli puflar, misafirleriniz geldiğinde ekstra oturma alanı ya da sehpalar  yaratabilecekken normalde yer işgal etmeyen gizli silahlarınız olacaktır.


Renk


Mekanınızın büyüklüğünü ve formunu iyi değerlendirmelisiniz. Örneğin küçük ve az ışık alan odanızda duvarlarda mümkün olduğunca açık renkler kullanın. Böyle mekanlarda mobilyalarınızı da az öz ve açık renklerde seçmelisiniz. Oturma odanızı tasarlarken veya tasarımını elden geçirirken, öncelikle kullanmayı tercih ettiğiniz bir yada iki ana renk seçin. Mobilyalarınız, koltuk döşemeleriniz, perdeleriniz, halınız ve aksesuarlarınızda bu renkleri tercih edin. Sırf formunu beğendiğiniz için aksesuar seçimine karar vermeyin. Rengi de sizin için önemli olsun. Çünkü bir müddet sonra gelen hediyelerle birlikte, aldığımız her yeni obje mekanlarınızın cümbüşe dönüşmesine neden olacaktır.


Örneğin koltuklarınızı kahverengi seçtiniz ve içinde sütlü kahve desenler var. Öyleyse perdelerinizde de bu renkleri kullanmanızda fayda var. Koltuklarınızın üzerine kahveyle son derece uyumlu bir renk olan turuncu bir kırlent koydunuz. O parlak rengin avantajını bir dikkat çekici aksesuarınızda da tercih ederek kullanabilirsiniz.( Tonlamanın aynıya yakın olması çok önemlidir.)


Aydınlatma


Oturma odası tasarımınızda bir diğer önemli nokta aydınlatmadır. Kullanılan yapay aydınlatma elamanlarının direkt ışık vermesi uzun dinlenme saatlerinde rahatsızlık verebilir. Direkt vuran beyaz ışık yerine endirekt aydınlatma şeklinde bir sarı ışık kullanılabilir. Bu konuda lambaderler den faydalanılabilir. Ancak odada karanlık noktaların kalmamasına dikkat edilmeli oda içerisine eşit yayılan aydınlatma elemanları kullanılmasına özen gösterilmelidir.


Ayna ve Tablo kullanmak


Mekanlarınızda kullanacağınız ayna ve tablolarda ferahlık ve genişlik etkisini arttıracak gerekli öğelerdir. Aynaların doğru kullanımı geniş mekan algılarına, doğa, manzara resimleri, rahat huzurlu ortamlar yaratmamıza yardımcı olacaklardır.