Oruç tutarken halsizliği önlemenin 5 yolu

Oruçluyken kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız, bu durumdan kurtaran çözüm önerilerimize göz atabilirsiniz. Oruç tutarken halsizlik, baş ağrısı, uykusuzluk gibi hallere karşı her biri denenmiş, enerji veren yöntemler Yüksek Topuklar’da!

İftardan sahura kadar su için

İnsanın kendini halsiz ve gergin hissetmesinin en önemli sebeplerinden biri susuzluktur. Bir bardak su bile, güneşin altında kalıp kurumuş bir çiçeği canlandırır gibi size enerji verecektir. Doğru olan, iftardan sahura kadar uyanık olduğunuz süre boyunca yirmi dakika aralıklarla birer bardak su içmektir.

İftardan sonra ara öğün yapın

Vücudumuzun suya olduğu kadar vitamine de ihtiyacı vardır. Bunu sağlamak için iftardan iki saat sonra bir ara öğün yapmanızda fayda vardır. Bu ara öğünde kişiye dinçlik verirken tok tutan bir bardak süt ve bir kase meyveyi tercih edebilirsiniz. Çavdarlı ekmeğe peynirli tost ve ayranla ara öğün yapmak mümkündür.

Sahurda tarçınlı Türk kahvesi için

Tarçın ve kahve, kan şekerini dengede tutup kişinin kendini canlı ve enerjik hissetmesine yardımcı olur. Sağlığınız uygunsa, sahurda bir fincan tarçınlı Türk kahvesi içerek oruçluyken halsiz hissetmekten kurtulabilirsiniz.

Tarçınlı Türk kahvesi tarifi için tıklayınız

İftardan sonra yürüyüş yapın

Oruçluyken acıkmak olağandır ki ibadet etmenin hikmetini kavrayalım… Ancak bazı insanlar acıkma ve susama korkusuyla hareket etmekten kaçınır hatta uyuyarak oruç tutarlar; sakın siz onlardan olmayın! İftardan veya sahurdan sonra hafif tempoda yürüyüş yapmak hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlar hem de enerji açığa çıkarıp daha uzun süre zinde kalmanıza yardım eder.

Yürüyüş yapmanın mucize faydaları için tıklayınız

Sahurda kahvaltı yapın

Sahurda tok tutan yiyeceklere göz attığımızda karşımıza yumurta, peynir, süt, yulaf kepeği gibi kahvaltıda sıklıkla tükettiğimiz yiyecekler çıkar. Bu bile gösterir ki kolay sindirim ve gün boyunca enerji dolu hissetmek için sahurda kahvaltı yapmak en iyisidir. Ağır yemekler yediğimizde vücudumuz, enerjimizin büyük bir kısmını sindirim için kullanır ve biz halsiz hissederiz, işte bu yüzden sahurda sindirimi kolay ama tok tutan kahvaltılar yapmanızı öneriyoruz.

En güzel kahvaltılık tarifler için tıklayınız

Oruçluyken halsizliği önlemenin yollarını öğrendiniz.

2 Yorum

Yorum Yapın