Oruç tutmanın ruh ve beden sağlığı açısından mucizevi faydaları olduğunu biliyor musunuz? İşte, Ramazan’ı doya doya yaşarken oruç tutmak için 17 harika neden!

İradenizi güçlendirir

Oruç tutmanın verdiği güçle sigara, tatlı, çay ve kahveye ’hayır’ diyebilirsiniz ve bu iradenizi güçlendirir. Normalde insanlara ‘hayır’ demekte zorlanıyorsanız, oruç tutmak size bu gücü kazanmanızda yardım eder.

Kilo verirsiniz

İftarda ve sahurda ceviz, yoğurt, kefir, badem, greyfurt gibi akıllı besinler seçerek günlük kalori alımını sağlıklı bir şekilde düşürüp kilo verirsiniz.

Yağ yakıcı en iyi yiyecekleri öğrenmek için tıklayınız

Kıymet bilirsiniz

Oruç tutarken, mahrum kalmaktan elde ettiğiniz bir farkındalık oluşur. Normalde aceleyle yediğiniz yemeklerin kıymetini oruç tutarken daha iyi anlarsınız.

Başarmanın sırrını öğrenirsiniz

Hayatta ne başarmak istiyorsanız bunun sırrı, onu çok istemek ve sabırla hedefe doğru ilerlemektir. Elbette bunun için bir amacınız olması gerekir. Oruç tutarken amacınızın ne olduğunu bilirsiniz ve hiçbir yiyecek, içecek sizi yolunuzdan çeviremez.

Empati yaparsınız

Oruç tutarken yiyecek ve içeceklerden mahrum kalmak empati yapmanızı sağlar. Maddi durumu kötü insanların ne şartlarda yaşadığını anlarsınız.

Karaciğeriniz dinlenir

Yediğimiz, içtiğimiz besinlerin sindirilmesi için karaciğer hormon salgılar, ancak Ramazan’da besin tüketimi azaldığı için karaciğerin işi hafifler ve dinlenir.

ramazan-besinleri

Sabrınızı güçlendirirsiniz

Aceleci ve sabırsız bir insansanız, Ramazan’da oruç tutarak bu yönlerinizi güçlendirirsiniz. Allah rızası için 15 saate yakın aç ve susuz kalabilmek, sabrınızı güçlendirir.

Beslenmeyi öğrenirsiniz

Normalde fazlasıyla yiyen, sofradan kalktığında bile acıktığını hisseden insanlardan biriyseniz, Ramazan’da yeterli beslenmeyi öğrenirsiniz. İnsanın, iki öğünde beslenerek doyabileceğini görürsünüz.

Ramazan’da tok tutan yiyecekleri öğrenmek için tıklayınız

Bağımlılıklardan kurtulursunuz

Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre Ramazan’da oruç tutanların sigara, alkol, yeme bağımlılıklarından daha kolay kurtulduğu görülmektedir. Kişi, “15 saat sigarasız kalabiliyorsam, bunu her zaman yaparım” diyerek kendine güven kazanmakta ve başarmaktadır.

Sigaradan kurtulma yöntemlerini okumak için tıklayınız

Diyet yapabileceğinizi gösterir

Sabah başlayan diyetler akşamları sona erer ve insan fazla kilolarının ağırlığını üzerinde taşıyıp mutsuz olur. Siz de bu insanlardan biriyseniz, Ramazan’da oruç tutup 15 saat nefsinize hakim olduğunuzda diyetinizi de bozmayacağınızı öğrenirsiniz.

Evde diyet yöntemlerini öğrenmek için tıklayınız

saglikli-beslenme-ornegi

Vücut yenilenir

Orucun ilk günlerinde baş ağrısı olur çünkü bunun bir hikmeti vardır: Beyin normal zamanlarda sadece glikoz kullanırken oruç dönemlerinde yağların yıkılması sonucu oluşan keton cisimlerini kullanmayı yeniden hatırlar. Vücut tamamen yenilenirken dinlenmek ister.

Yardımlaşmayı artırır

İftar saatini heyecanla beklerken bir kase çorba içmenin hayalini kurarken, her zaman bundan mahrum kalan insanlar olduğunu fark eder ve yardımlaşmak istersiniz.

Obeziteden korur

İnsanlar için periyodik olarak oruç tutmak fazla yemenin getireceği obezite gibi sağlık problemlerini ortadan kaldıracağı için yaşam süresini kısaltacak faktörleri ortadan kaldırır. Vücut toksinlerden arınır.

Huzur verir

Müslümanların temel görevlerinden biri olan oruç tutmayı yerine getiren kişi, ödevini erkenden yapmış çocuklar kadar huzurludur. Sorumluluğunuzu yerine getirmek, size huzur ve mutluluk verir.

Mutlu ve huzurlu olmanın yollarını öğrenmek için tıklayın

cay-nasil-demlenir

Hareketle bereketlendirir

İftardan sonra gelen rehavet ve kilo alma tehlikesinden korunmak için teravih namazında 33 rekat hareketle, hayatınızı bereketlendirir, sağlığınızı güçlendirir.

Dostlukları pekiştirir

Ramazan’da iftar veya sahur sofralarına ailenizi, dostlarınızı veya yardıma muhtaç insanları davet ederek hayatınızı sevgiyle doldurabilirsiniz. Paylaşmanın bereketi, etrafınızı sarar.

En güzel iftar yemekleri tarifleri için tıklayınız

Ruh sağlığını iyileştirir

Orucun bir ibadet olarak tutulması ve kudretli bir varlığın himayesine girdiğine inanmanın getirdiği güven duygusu, kişilere mutluluk verir. Bu da beyinde endorfinlerin salınımıyla olur. Oruç tutarak duygu durumunu yükselten kişi; stres, anksiyete ve depresyon gibi durumlara karşı fiziksel ve zihinsel açıdan dayanıklı hale gelir.

Depresyona çözüm önerileri için tıklayınız.