California Cevizi
California Cevizi

Oruç tutarken kilo vermek için tavsiyeler

Ramazan ayında oruç tutarken kilo vermek için tavsiyeler sunuyoruz. Elinizden gelenin en iyisi yapmaya gayret edin, önerilerimizi dikkatle uygulayın. Emin olun, oruç tutarken kilo vermek düşündüğünüzden daha kolay olacak.

Doğal zayıflama tarifleri, sağlıklı içecek tüketimi ve ev yapımı yemeklerle beslenmek oruç tutarken kilo vermeye yardımcı olacaktır. Odaklanır ve niyetinize göre hareket ederseniz, bayramda hafiflemiş olacaksınız.

Metabolizma hızınızı yükseltin!

Oruç tutarken, uzun saatler aç kaldığımız için metabolizma hızı yavaşlar. Buna bağlı olarak vücudun kalori yakma miktarı azalır. Ancak, iftardan iki saat sonra yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, metabolizma hızlandırmaya yardımcı olur.

Sağlıklı içeceklerle kilo verin!

Vücut, susuz kaldığında aşırı iştah ve yağlanma sorunu ortaya çıkar. Ramazan’da bunu önlemek için sağlıklı içecekler tüketip vücudun su ihtiyacını karşılamak gerekiyor. İftar ile imsak arasındaki sürede ayran, cacık, maden suyu, Ramazan şerbeti, detoks suyu gibi sağlıklı içecekler tüketebilirsiniz.

İftarda sakin bir şekilde yiyin!

İftarda bir anda ve çok miktarda yemek yerseniz, vücutta insülin hormonu çok fazla salgılanır. Vücut, bunu kullanamadığı takdirde yağlanmaya başlar. Bu sebeple, iftarda orucunuzu bir bardak su ve iki adet hurma açın. Bir kase çorba için ve beş dakika kadar dinlenin. Sonrasında ana yemeğe geçin.

Ramazan’da mutlaka sahura kalkın!

Gece yarısı uykudan uyanmak zor gelebilir ancak hem sağlık hem kilo vermek için mutlaka sahur yapın. Sahurda tok tutan yiyecekler tercih edip ertesi gün enerji dolu ve huzurla oruç tutabilirsiniz. Yumurta, füme et, yulaf kepeği, peynir, tam buğday ekmeği, ceviz, badem gibi besinleri sahurda yiyebilirsiniz.

Doğal yağ yakıcı yoğurt kürü yapın!

Oruç tutarken kabızlık, yorgunluk, ödem ve şişkinlik gibi sorunlar olabilir. Ancak, tamamen doğal besinlerle hazırlanan yoğurt kürü sayesinde oruç tutarken kilo verebilirsiniz.

İftardan iki saat sonra yağ yakıcı yoğurt kürü yiyip, uyuyana kadar yarım saat aralarla birer bardak su içmenizi tavsiye ederiz.

TIKLA OKU: YOĞURT KÜRÜ TARİFİ

Sık olmamak kaydıyla sütlü tatlı yiyin!

Oruç tutarken kilo vermek için tatlı seçimlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Baklava gibi hamurlu ve şerbetli tatlılar cazip görünse de, bunlardan uzak durmakta fayda var. En iyisi, güllaç veya sütlaç gibi sütlü tatlıları tercih etmektir. Haftada birkaç kez yiyebilirsiniz. Ancak unutmayın: Şekerli, tatlı yiyecekler kan şekerini olumsuz etkiler. Ertesi gün oruç tutarken çok çabuk acıkırsınız ve enerjiniz düşer.

Oruç tutarken kilo vermek için tavsiyeleri öğrendiniz.

Yorum Yapın

vestel