Sevgili Kardeşim, aşkla ilk tanışmalar, çoğunlukla kalpte biraz sızıyla sonlanır. İlk aşkıyla ömrünün sonuna kadar birlikte olan insan sayısı maalesef azdır. Ancak bu, senin bir daha kimseyi sevmeyeceğin, mutlu olamayacağın anlamıma gelmez. Her ne kadar şimdi öyle hissediyor olsan da, emin ol ki, tekrar ayakların yerden kesilecek.

Aşk ve ilişkiler, son derece karışık ama bir o kadar da basit bir denklem üzerinden hareket eder. Kendinin ve istediklerinin gerçekten farkında olmak! Gerçek seni bulduğunda, bunların aslında sorun olmadığını göreceksin.

Aşk hepimiz için, yaşama tutunmamızı sağlayan önemli bir güçtür ancak hayatımızın tamamı değildir. Daha yaşın çok genç ve ilerisi için bir plan yapma zamanındasın. Bu yaşam denilen macerayı bir kek gibi düşün. Aşk, sadece bu kekin üstünü süsleyen krema gibidir. Oysa senin, önce keki yapacak malzemeyi bir araya getirme kaygın olmalı. Sonra keki pişirebilmek için donanımın olmalı. Keki pişirir ve yenecek kıvama getirebilirsen, emin ol, üstünü süsleyecek pek çok krema çeşidi bulacaksın.

İçindeki sızıyı anlıyorum. Aşk acısını da küçümsemiyorum elbette ama bunarlın senin için şu anda çok önemsiz konular olması gerekiyor.

Gelelim şu kıskanma ve kıskandırma meselesine! Senin de dediğin gibi son derece çocuksu ve komik tavırlar bunlar. Bu yaşlarda böyle davranmak doğaldır ama ben senin bir an önce olgunlaşıp, bunların ne derece masum ve çocuksu davranışlar olduğunu algılamanı diliyorum. Boş ver! Onu da, yaptıklarını da! Eğer yaşamının içine daha önemli şeyler koyabilirsen, başka hedefler ve uğraşlar seçebilirsen, gerçekten kendinin farkında olmaya çalışırsan, göreceksin ki, hepsi sana da komik gelecek. Yaşadığın güzel bir gençlik anısı olarak kalacak. Yıllar sonra belki adını bile hatırlamayacağın, yüzünde bir tebessüm oluşturmaktan başka görevi olmayan bu ilişkiyi olduğu yerde bırak.

Sen gözünü ileriye çevir, bırak geçmişi, orada yaşananları, yaşadığını zannettiklerini! Hedeflerini belirle, gerçek amaçlar edin ve onlara doğru yürü. Hayatın gerçek yüzüyle tanışmana sayılı zaman kaldı. Gençliğinin ve bu avare zamanların keyfini çıkar. Bir daha bu kadar özgür ve sorunsuz bir sürecin olmayacak.

Aydınlık bir yola çıkman umuduyla…

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

CANDAN SOHBETLERE YAZMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Merhaba Candan abla umarım bu yazımı cevaplarsın. Çünkü tüm yazılarını takip ediyorum ve senin söyleyeceklerine güveniyorum. Tecrübeli biri olarak hayal ediyorum seni aklımda yazdıklarını ciddiye alıyorum ve doğru söylediğine inanıyorum  . Ben 17 yaşındayım ve ileride gençliğimde çok sevdiğim bir lise aşkım vardı deyip anlatabileceğim bir aşk yaşadım. 3 4 kişiyle çıktım ama tamamen laf olsun diyeydi ve zerre kadar sevmedim hep kötü davrandım ama hep çok sevildim hak etmediğim derecede ilgi gördüm onlardan. Allah’ın sopası yok ya ben de başkalarına çektirdiğim türden bir acı çektim. Bir sevgilim vardı ve ben gerçekten çok sevdim hatta ilk kez sevdim diyebilirim. Onun her şeyiyle seviyordum ve maalesef hala seviyorum 🙁

2 ay süren bir ilişkimiz oldu tamamen masum bir ilişkiydi aramızda hiçbir yanlış bir şey olmadı  .O  bu tür aşk işlerini pek ciddiye almayan biriydi fakat o da bu sefer ciddiye almıştı benim gibi. İlişkimiz boyunca uğraşıp didinen sürekli düzeltmeye çalışan oydu. Sürekli gönlümü alıp mutlu etmeye çalışıyordu yanımdayken mutlu olduğunu biliyordum ben de çok mutluydum. Her sabah onun mesajıyla hatta onun şiirleriyle gözümü açıyordum uyanmayı seviyordum okula gitmeyi seviyordum. Bana sarılması elimi tutması hatta ufacık bir gülüşü bile beni heyecanlandırıyordu hatta sürekli yanaklarım kızarıyordu.
Çok kız arkadaşı vardı. Biz çıkmaya başlayınca çoğuyla aralarına mesafe koydu ben üzülmeyim diye zaten bir ilişki de bazı sorumluluklar gerektirmez mi? Ama yine de ufak tefek kıskançlıklar oluyordu ve pek de haksız sayılmazdım çoğunda da gönlümü aldı ve olayları düzeltmeye çalıştı. Beni asla bırakmak istemediğini söyledi. Ona güvendim beni sevdiğine inanıyordum ve ben de asla ayrılmak istemiyordum. Onsuz yaşadığımı düşündüğümde bile gözyaşlarıma engel olamıyordum. Ayrılınca fark ettim ona çok bağlandığımı bu kadar sevdiğimi oysa çok da düşkün gibi davranmıyordum. Ayrıldık (: . Kavga ettiğimiz bir akşam ondan çok soğuduğumu fark ettim ve sabah olunca ayrılmak istediğimi söyledim. İlk önce bana nedenini sordu yürümediğini söyledim. Kabul etti ve ayrıldığı için aşırı mutlu olduğunu gösterecek bazı şeyler yaptı ve gerçekten çok mutluydu. Sürekli gülüyordu internette çok aktifti facebookta bir sürü kızın resmine yorum yapıp eğleniyormuş gibi görünüyordu. 5 gün sonra başka biriyle çıkmaya başladı. Başka bir şehirden biriyle.. Çok acı çektim ağladım ilk zamanlarda. Ama onun önünde asla üzgün olduğumu gösterecek davranışlarda bulunmadım o da çok mutluydu kahkahalar atıyordu sürekli. Şimdi ayrılalı 1 ay oldu ve ben hala onu özlüyorum. Artık ağlamıyorum ama boşluğunu hiçbir arkadaşım doldurmuyor eksikliği o kadar fark edilir ki sürekli yaşadıklarımız geliyor aklıma ve şu son yaptığı . Geçenlerde bana konuşmamamızdan şikâyetçi olduğunu söyledi ayrılmamızın arkadaşlığımızı bitirmemesi gerekiyormuş. Ben de umursamamış gibi görünmek için neden olmasın dedim. Sonra da resimlerimden birini beğendi nasıl bir yüzsüzlükse ! Başka bir yüzsüzlük de ona aldığım kazağı hala giymesi..  Arkadaşlarım bana intikam almamı mutlu olduğumu kanıtlayıp onu çatlatmamı falan söyledi. Bunun çok basit ve çocukça olacağını düşünüyorum ve  beni umursamayabilir de 🙁 . Hiçbir şekilde mantıklı düşünüp mantıklı kararlar veremiyorum nasıl davranmam gerektiğini ne yapmam gerektiğini bilmiyorum sizin düşüncelerinize güveniyorum . Kendimi çaresiz hissediyorum onu hala seviyorum ve artık sevmemek istiyorum o beni silmiş belli ki. 1 ay oldu ben hala özlüyorum ne zaman bitecek bu saçma his ? Onun sürekli gözüme  sokarcasına kahkahalarından bıktım ve bir de bu yetmiyormuş gibi sürekli bakıyor göz göze geliyoruz bu benim durumumu da biraz zorlaştırıyor. Benim yanımdayken saçmalıyor çoğu zaman.. Onu artık umursamamak istiyorum bana ne yapabileceğim hakkında yol gösterir misiniz ?

Ah bir de benim ufacık bir sorunum daha var . Biz ayrılınca eski çıktıklarımın çoğu mesaj attı ve bir şans daha istedi. Onları kibarca reddettim fakat artık sabredemiyorum bu ilgi beni rahatsız ediyor . Ben biraz utangaç , kibar ve sessiz azıcık da soğuk biriyim istediğimde çok da kırıcı olabiliyorum onları kırmadan nasıl kurtulabilirim ?
Dinlediğiniz , cevap verdiğiniz için teşekkür ederim yazılarınız bana aşkı tanıtıyor..

CANDAN SOHBETLERE YAZMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN