kabizliga-iyi-gelen-yontemler-kadin

Okuyucularımızdan Derya Hanım, kabızlıktan kurtulmak için denediği yöntemleri, siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ takipçileriyle paylaşıyor. Şifa olmasını dileyerek, Derya Hanım’ın mektubunu size iletiyoruz.

Karnım ağrıyor, gaz sancılarım oluyor, sürekli yorgun hissediyorum, büyük tuvaletimi yapmaya çalışırken canım acıyor, kilo veremiyorum… Başıma gelene kadar kabızlığın, bu derece rahatsızlık verici bir hastalık olduğunu bilmiyordum. Kabızlığa çareler ararken, benim gibi birçok insanın kabızlıktan kurtulmak istediğini gördüm. Ben nihayet kabızlıktan kurtuldum. Şimdi, uyguladığım yöntemler ve yıllardır en yakın arkadaşım gibi gördüğüm ‘Yüksek Topuklar’ kadın sitesinden öğrendiklerimi sizlere yardımcı olmak amacıyla paylaşıyorum.

Ilık su içmeye başladım

Bağırsaklarımdaki besin artıklarını yumuşatmak ve dışarı çıkmasını kolaylaştırmak için ılık su içmeye başladım. Her sabah, bir su bardağı ılık suyun içine birkaç damla limon suyu ilave ediyor ve aç karna içiyordum. Limonlu su içmek, vücuttan zehirlerin atılmasına yardımcı oluyor. Benim gibi birçok insanın ılık limonlu su içerek çok fayda gördüğüne şahit oldum.

Bakliyat tüketimine ara verdim

Kuru fasulye, mercimek, börülce gibi bakliyatları çok zor sindirdiğimi gördüm. Ne zaman kuru fasulye yesem, ertesi gün korkunç derecede gaz sancılarım oluyor ve büyük tuvaletimi yapamıyordum. Demek ki bu besinleri sindirmek için bağırsak sağlığım yeterli değildi. Bu yüzden bir süreliğine bakliyat tüketimine ara verdim. Kabızlıktan kurtulduktan sonra haftada bir iki gün yeniden bakliyat yemeye başladım. Bağırsaklarım düzeldiği için artıkça rahatça sindirim yapabiliyordum.

Ara öğünde sütlü kahve içtim

Bir arkadaşım, “Kahve bağırsakları çalıştırıyor, kabızlık gidermeye yardımcı oluyor” demişti. Sözüne güvenip denemeye başladım. Akşamüstü saat 4-5 gibi bir fincan sütlü kahve yaptım kendime. Yanında tabii ki büyük bir bardak su içtim. Günden güne kahve içtikten sonra tuvalete gitme ihtiyacım doğuyordu. Sütlü kahve içmek bende çok işe yaradı, denemenizi öneririm.

kahve-kardan-adam

Kefir içmeye başladım

Aylar önce ‘Yüksek Topuklar’ kadın sitesinde kefirin faydalarını okumuştum. Açıkcası, daha önce hiç kefir içmemiştim ama okuduğum haberde “kefir, probiyotik bakteriler sayesinde kabızlığı gidermeye yardımcı olur” bilgisi vardı. Hemen markete gidip sade kefir aldım ve her gün kefir içmeye başladım. Zamanla bağırsak hareketlerimdeki hızlanmayı fark ettim. Üstelik, eskisine göre yorgunluğum azalmıştı.

Et ürünleri tüketimini azalttım

Kırmızı et ve tavuk etinin bağırsaklarda sindiriminin çok zor olduğunu öğrendikten sonra kendimi takip ettim. Gerçekten de ızgarada pişmiş olsa bile kırmızı et yediğimde kabızlığın şiddeti artıyordu. İyi sindirilemeyen kırmızı et, bağırsaklarda zararlı bakterilerin üremesine sebep oluyor. Bu yüzden, kırmızı et tüketimini azalttım.

Daha çok pişmiş sebze yedim

Bağırsaklarımın sağlığı iyi değildi, bu yüzden onlara iyi gelecek besinler tüketmem gerekiyordu. Kendimi bir bebek gibi görmeye başladım ve kabızlıktan kurtulmak için sabırla ve inançla kendime iyi bakmaya karar verdim. Öğrendim ki ıspanak, pancar, kereviz, domates gibi sebzeler bağırsaklara çok iyi geliyor ancak pişmiş olması gerekiyor. Ben de her öğünde pişmiş sebzeler yedim ve gerçekten çok faydasını gördüm.

Demir eksikliğinden kurtuldum

Demir eksikliği birçok insanda kabızlığa sebep oluyormuş. Doktora gidip kan testi yaptırdım ve demir eksikliğim olduğu ortaya çıktı. Hemen ilaç tedavisine başladık. Bununla beraber siyah çay içmeyi azalttım çünkü çok içersem kandaki demir bağlayıp idrarla dışarı atıyor ve demir eksikliğine sebep oluyor.

detoks-suyu-1

Her gün detoks suyu içtim

Yine, ‘Yüksek Topuklar’ kadın sitesinden öğrendiğim detoks suyu tarifleri hayatımı kurtardı! Elma, tarçın, limon, ananas, portakal gibi evdeki malzemelerle detoks suyu yapıyor, her gün içiyor ve bağırsaklarımdaki bakterilerden kurtuluyordum. Kabızlıktan kurtulmaya kesin kararlı olduğum için her gün detoks suyumu yapıp içtim ve çok faydasını gördüm.

TIKLA OKU: DETOKS SUYU TARİFİ
Yemeklerden sonra yürüdüm

Bağırsak ve beynimizin arasında doğrudan bir bağlantı var. Beynimizi uyardığımızda bağırsaklarımız da etkileniyor. Dr. Fevzi Özgönül’den ‘yemeklerden sonra 15 yürümek veya zıplamak sindirim sistemine iyi gelir” bilgisini aldıktan sonra yürümeye başladım. Günden güne bağırsak hareketlerim hızlandı.

Kabızlık giderici yoğurt kürü yaptım

Kefirdeki gibi yoğurdun içinde de bağırsaklara faydalı probiyotik bakteriler var. Bu özelliğiyle kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor. Yine, en yakın arkadaşım Yüksek Topuklar’dan öğrendiğim sumaklı yoğurt kürü bana mükemmel çözüm sundu. 1 kase yoğurda 1 tatlı kaşığı sumak ekleyip karıştırdım ve akşam yemeğinden birkaç saat sonra yedim.

Mutlu sona kavuştum!

Şimdi, bir kez sabah bir kez akşam olmak günde iki kez büyük tuvaletimi rahatça yapıyorum ve gerçekten çok mutluyum! Bu yaptıklarım sayesinde kilo vermeye başladım, karnım düzleşti. Artık kendimi daha zinde hissediyorum. Umarım, kabızlık giderici yöntemlerim size de yardımcı olur.