Yağmurlu bir günde pencere kenarına yerleşip, kahve eşliğinde kitap okumak çok keyiflidir. Bir yaz tatilinde şezlonga uzanıp, güneşle yıkanırken kitap okumak bizi çok mutlu eder. Peki, kitap okumanın faydaları nelerdir? Gelin, ‘Yüksek Topuklar’ özel haberinde hep birlikte öğrenelim.

1. Hayata bakış açısını zenginleştirir

Kitap okumak, yeni bilgiler öğrenmek ve her zaman bildiklerinizi pekiştirmek, vizyonunuzun genişlemesine yardımcı olur. Genel kültür bakımından daha çok bilgi edindiğinizde kendinizi hem çevrenizdekilere daha kolay ifade edersiniz, hem de psikolojik olarak daha rahat hissedersiniz.

2. Kitap okumak zihninizi çalıştırır

Kitap okurken siz farkında olmadan zihninizin yaptığı bir takım hareketler, beyninizin harika bir düzenek içinde çalışmasına yardım eder. Kelime hazneniz bir yandan çoğalır, beyninize yeni bilgiler kaydedilir ve yeni konseptler keşfetmenizi sağlar.

Kitap okurken bir yandan satırlarda olup biteni hayal etmeniz, zihin jimnastiği yapmanızı sağlar. Bu da hafızanızı her daim keskin tutmanıza yardımcı olur.

3. Huzur bulmanızı sağlar

Kitap okumak kendinizle başbaşa kaldığınız için huzur bulmanızı sağlar. Sessizlikte kafanızdaki birçok sorunu çözümlersiniz, sadece kendiniz ve kitabın olduğu bir iletişim içine girersiniz. Kitap okumak sıkıntılar ve stresten uzakta sizi mutlu etmeyi sağlar.

TIKLA OKU: YALNIZKEN MUTLU OLMANIN 5 YOLU

4. Hayal gücünüzü geliştirir

Okuduğunuz sürece sizin için zaman kavramı diye bir olgu yoktur. Zamanın içinde gece-gündüz, eski-yeni demeden istediğiniz her an yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu da hayal gücünüzün şahane bir biçimde kusursuzca genişlemesine yardım eder.

5. Daha sosyal biri olmanızı sağlar

Arkadaş, aile, iş ortamında okuduğunuz kitaplardan bahsetmek, sizi bir adım öne taşır. Konuştuğunuz konuyla ilgili kitaplardan örnekler vermek, insanların sizi daha iyi dinlemesini sağlar.

Entelektüel açıdan gelişmeye yardımcı olan kitap okuma alışkanlığı, çevrenizdeki kişilerin sizi daha çekici bulmasını destekler.

TIKLA OKU: Her kadının okuması gereken 6 kitap