Öksürüğe iyi gelen doğal yöntemler

Öksürük, özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında, soğuk havaların da etkisiyle artan grip, nezle gibi hastalıkların ilk belirtilerinden biridir. Bunun yanı sıra, sigara kullanımı, alerjik faktörler, solunum problemleri de öksürüğü tetikleyebilir. Burada, öksürüğün sebebini bilmek oldukça önemlidir. Eğer soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar nedeniyle yaşanıyorsa, size uygulayabileceğiniz doğal ve kolay yöntemleri sunuyoruz. İşte, öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabı…

Doğal öksürük şurubu

Ilık bir bardak sütün içerisine katacağınız bir miktar bal ve karabiber ilave edin ve iyice karıştırdıktan sonra karışımı için. Sütün çok sıcak olmamasına dikkat edin. Çünkü, sıcak balın yapısını bozar ve baldan herhangi bir fayda göremezsiniz. Bu doğal karışımı öksürüğünüz geçene kadar günde birkaç bardak tüketebilirsiniz.

Kekik ve bal

Bir tutam kuru veya taze kekiği kaynar suyun içinde bekletin. Kekik çayı demlendikten ve ılıdıktan sonra içerisine bir miktar bal ilave edin. Kekik ve balla hazırladığınız karışım sayesinde öksürükten daha çabuk kurtulabilirsiniz.

Meyankökü çiğneyin

Meyankökü, özellikle balgamlı öksürüklerde tedavi edici etkisi vardır. Meyankökünden günde 2-3 tane çiğnediğiniz takdirde öksürüğünüz azalacaktır. Dilerseniz meyankökünün çayını yaparak da aynı özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Zencefil ve bal

Yaklaşık 1 su bardağı kadar bala, 1,5 yemek kaşığı kadar toz zencefil ve yarım limonun suyunu ilave edin, iyice karıştırın. Bu karışımı öksürük geçene kadar tüketebilirsiniz. Kısa sürede iyileştiğinizi göreceksiniz.

Bol su tüketin

Öksürük nöbetlerinin önüne geçmek için sıvı tüketimi çok önemlidir. Gün içerisinde bol su içtiğinizden emin olun. Günde en az 2 litre ılık su içerek öksürüğünüzün yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz.

C vitamini alın

Öksürüğe neden olan rahatsızlıkların daha hızlı iyileşmesi için C vitamini tüketiminizi artırmalısınız. Greyfurt, mandalina, portakal, limon, yeşil biber gibi C vitamini yönünden zengin besinler, bağışıklığınızı güçlendirir, hastalıklara karşı sizi korur.

Bitki çayı için

Öksürükle savaştığınız dönemde bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Ihlamur, adaçayı, zencefil, kuşburnu gibi bitki çayları, öksürüğün azalmasına yardımcı olur. Hatta, çayınızın içerisine ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı bal, boğazınızdaki tahrişi azaltarak öksürüğün daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.

Öksürük nasıl geçer?

  • Dengeli ve sağlıklı beslenin. Özellikle kış aylarında bol bol C vitamini tüketin.
  • Bol su tüketin.
  • Tozlu ve havasız ortamdan uzak durun.
  • Evinizi her gün mutlaka havalandırın.
  • Vücut direncini artırmak için düzenli olarak spor yapın.
  • Kaliteli uyku uyuduğunuzdan emin olun.
  • Sigaradan uzak bir yaşam sürün.

Öksürüğe ne iyi gelir, öğrendiniz. Bronşit, zatürre, astım gibi daha ciddi solunum yolları problemleri yaşıyorsanız veya uzun süredir geçmeyen öksürük varsa mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yapın