Ojeyi bulunduğumuz yere mutlaka birkaç kez dökmüşüzdür. Buna gerek sakarlık, gerek dalgınlık, gerekse bir anlık dikkat dağınıklığı neden olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığımızda panik olmak yerine, lekeye anında ve tabiki doğru yöntemi kullanarak müdahale etmek oldukça önemli olacaktır. Sizler için bu yöntemleri derledik;

  • Eğer ojeyi tahta malzemeden yapılan bir masa üzerinde sürüyorsanız ve onun üzerine döküldüyse, ilk uygulamayı kesinlikle o bölgeye yapmamalısınız. Eğer direkt tahta üzerine uygulama yaparsanız, lekenin büyümesine ve masanın zarar görmesine neden olabilirsiniz. Ojenin döküldüğü yere saç spreyi sıkarak, 30 saniye beklemeyi deneyin. Ardından silerek işlemi birkaç kez uygularsanız oje lekesinden kurtulduğunuzu göreceksiniz.
  • Çok sık karşımıza çıkan kazalardan biri de oje sürerken üzerimizde bulunan kıyafetlerdir. En zor olanın bu olduğunu söylemeye gerek yoktur sanırım. Burada üzerinde durmamız gereken en önemli şey üzerimizdeki kıyafetin kumaş türü olacaktır. Oje çıkarıcılar her kumaş türü üzerinden farklı sonuçlar verebileceği için, önce kıyafetinizin ufak bir bölümünde uygulamanız daha iyi olacaktır. Bu şekilde lekeyi çıkarabildiyseniz kıyafetinizi kısa süre içerisinde yıkamalısınız. Eğer lekeyi oje çıkarıcıyla çıkarmada zorlanıyorsanız bir önceki örneğimizde olduğu gibi saç spreyiyle de çıkarmayı deneyebilirsiniz.
  • Ojeleriniz kurumadan hareket etmeye çalışırken saçlarınıza bulaştırmanız pek de şaşılacak bir durum değil. Oje henüz kurumadıysa hızlı bir şekilde oje çıkarıcıyla çıkarmayı deneyebilirsiniz. Tercihen asetonsuz bir oje çıkarıcı saçlarınız için iyi olacaktır. Eğer hızla müdahale edemediyseniz ve oje saçınızda kuruduysa herhangi bir yağ ile ya da saç kremi ile lekeyi saçınızdan yumuşatarak çıkartabilirsiniz.
  • Ve son olarak bulunduğunuz yerdeki halı gerçeği. Burada yapmanız gereken halınızın tonlarına göre uygulama yapmak. Eğer halınız açık tonlarda ise ilk olarak asetonsuz bir oje çıkarıcı ile lekeyi çıkarmayı deneyebilirsiniz. Eğer halınız koyu tonlarda ise lekeyi çıkarmak için ispirto veya saç spreyi deneyebilirsiniz. Bir sünger yardımıyla lekeli alanı iyice silmelisiniz.