Ofis çalışanlarına 5 sağlıklı öneri!

Sağlıklı beslenmek istiyorsunuz fakat yoğun çalışma temponuz buna izin vermiyor. O halde, bu haberimiz tam size göre! Bahaneleri bir kenara bırakın ve sağlıklı beslenmeyi günlük rutinlerinize ekleyin. Yüksek Topuklar ekibi olarak ofis çalışanlarına sağlıklı öneriler sunuyoruz. Yapacağınız küçük ama etkili değişikliklerle, kendinizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok daha iyi hissedeceksiniz.

Protein ağırlıklı bir kahvaltı!

Kahvaltı, sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. Gün içinde enerjik olmanızı sağlar ve konsantrasyonunuzu artırır. Ancak, kahvaltıda seçimleriniz de kahvaltı yapmak kadar önemlidir. Karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı, kısa bir süre sonra kan şekerinizi düşürerek açlık krizi yaşamanıza neden olur. Protein ve yağ açısından dengeli bir kahvaltı tercih ederseniz, enerjinizi uzun süre sizi idare eder ve tokluk hissini uzatmaya yardımcı olur. Kahvaltıda, yumurta, peynir, yoğurt, badem, fındık, ceviz gibi protein ve sağlıklı yağ içeren besinlerden tüketmeye özen gösterin.

Kendinize bir menü oluşturun!

Yiyeceklerinize önceden karar vermek, sağlıklı beslenmenize yardımcı olur. Mesela, akşam et ağırlıklı bir menünüz varsa, öğlen tercihiniz sebzeli bir yemek olabilir. İmkanınız varsa, akşamdan evde hazırladığınız yemekleri, sabah uygun kaplara koyarak ofise götürebilirsiniz.

Ara öğün bulundurun!

Uzun süre aç kalmamak için, ara öğünler çok önemlidir. Ara öğün sıklığı ve saati kişiden kişiye göre değişebilir. Ara öğünler, açlık krizlerinin önüne geçer ve ana öğünlerde aşırı yemenize engel olur. Böylece, daha az kalori alırsınız ve kilo vermeniz kolaylaşır. Çekmecenizde her zaman, taze veya kuru meyve, fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler bulundurmaya çalışın.

Sıvı alımına dikkat edin!

Yeteri kadar sıvı almadığınızda, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Çay, kahve gibi kafeinli içecekler, vücuttan sıvı atımına neden olur. Özellikle çay ve kahveyi çok tüketiyorsanız, ne kadar su içtiğinizi bir kez daha gözden geçirin. Maden suyu da sıvı ihtiyacını karşılamak için iyi bir seçimdir. Gün içinde işe dalıp su içmeyi unutuyorsanız, kendinize küçük notlar hazırlayın ve masanıza bu notları yapıştırın.

Fırsat buldukça hareket edin!

Sağlıklı bir yaşam için hareket çok önemlidir. Yürüyen merdiven veya asansör yerine normal merdiven kullanarak hareketinizi artırabilirsiniz. Öğle yemeğine giderken, mümkünse yürüyüş mesafesi olan yerler seçebilirsiniz. Her gün kaç adım attığınızı hesaplayın ve kendinize bir hedef belirleyin. Bu hedefe ulaşmak ve düzenli olarak hareket etmek için çaba gösterin.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Çalışan kadınlar için diyet yöntemleri

Çalışan kadınlar için pratik mutfak önerileri

Çalışan kadınlara pratik yemekler

Yorum Yapın

vestel